Dnes je pondelok, 08.august 2022, meniny má: Oskar
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

NA CESTÁCH: Kolumbia je raj

január 03, 2020 - 10:54
Kolumbia patrí právom medzi najkrajšie krajiny na svete. Scenérie pre každú chuť. Zelená džungľa, vysoké Andy s lahodnou kávou, kultúra, fascinujúce pamiatky a pohodové karibské pobrežie. Značne sme rozšírili program, zredukovali sme presuny na minimum a máme čas sa venovať zážitkom naplno.
Foto: 
BuBo

Pristávame štyri stupne od rovníka vo výške 2 640 m na najlepšom letisku Južnej Ameriky, v treťom najvyššie položenom hlavnom meste sveta. BOGOTA: transfer do absolútneho centra, do hotela, ktorý sme pre vás vybrali na základe našich osobných skúseností.
Začneme cestou zubačkou na najsvätejší vrch Monserrate. Z výšky 3 200 m budeme mať hlavné mesto Kolumbie ako na dlani a z vtáčej perspektívy vás zorientujeme. Ochutnáte čaj z lístkov koky? Pomáha pri výškovej chorobe. Okolo paláca, kde žil revolucionár Simon Bolívar, na námestie Plaza Bolívar. Hlavná katedrála je najstaršou budovou námestia. Najkrajšou budovou je Palác Liévano a najzaujímavejší príbeh má budova Justičného paláca, ktorý v roku 1985 napadli marxistické jednotky M-19 platené Pablom Escobarom. Prechádzame historickou štvrťou La Candelaria, kde Bogota vznikla. Tu sídlila protidrogová jednotka a práve túto budovu dal pred 30 rokmi vyhodiť do vzduchu Pablo Escobar. Obed na najkrajšom mieste v starej Bogote. Biely kostol so sochou Padlého Krista, ktorá má vraj magickú a liečiteľskú moc. Múzeum Botero vzdáva hold modernému maliarovi a sochárovi, kolumbíjskemu géniovi. Jeho tučné diela sa predávajú dnes za milióny. Múzeum zlata je tým najlepším svojho druhu na svete.

Vyrážame do Eldoráda

Pohybujeme sa v nádhernej prírode. S domorodou Indiánkou pomaly stúpame až na rímsu jazera, v ktorom sa našlo mnoho pokladov. Tu prebiehal rituál s náčelníkom pokrytým zlatým prachom a práve tu sa hádzali do jazera drahokamy a zlaté predmety. Soľné bane Zipaquira sú miestom zázrakov. V hĺbke 120 metrov nájdeme monumentálnu katedrálu zo soli. Krišťáľové lustre, vstupy pre hriešnikov, katedrála je fascinujúca aj pre neveriacich. Pili ste už čokoládu so syrom? Džús z ovocia lulo či guanabana? Máme pre vás desiatky pikošiek, dozviete sa súvislosti!

V regióne najlepšej kávy

Kolumbia je raj. Skoro ráno odlietame do centra Ánd. V diaľke vidíme zasnežené päťtisícovky, no okolo nás je tropická hustá sýtozelená príroda. Vo farebných fotogenických džípoch vyrážame do hôr, do údolia Cocora s úchvatnou prírodou, najvyššími palmami na svete, orchideami a kolibríkmi. Sme v regióne kávy, oficiálne sa volá: Zona Cafetera. Uvidíme, ako rastie, ktorá je zrelá, ako sa trhá a ochutnáme tú najlepšiu kávu Kolumbie z provincie Quindio. Toto je najkrajší kolumbijský vidiek.

Odlietame do druhého najväčšieho mesta Kolumbie, do mesta večnej jari do Medellinu. Dáte si bandeja paisa v reštaurácii, kde jedával Pablo Escobar? Shot rumu Dictator alebo Medellin? Ideme po stopách Narcos. V BUBO poznáme osobne brata Pabla Escobara, ktorý patril v osemdesiatych rokoch medzi najbohatších ľudí sveta. Čo je pravda a čo sú mýty? Medellin je vyhlásený nočnými klubmi a unikátnou tanečnou scénou. Mesto kultúry a avantgardy.

Ako v Márquezových knihách

Išli sme doteraz naplno a je čas trošku si oddýchnuť. Opäť nasadáme do lietadla a odlietame ku Karibiku. Pristávame v najkrajšom meste Kolumbie, v kolumbijskej Florencii – CARTAGENA. Doteraz sme sa stretávali najmä s belochmi a mesticami, teraz rapídne narástol počet černochov. Ako keby sme boli v inej krajine. Hory vystriedali trópy a teploty sú 30 stupňov. Hodíme sa do vĺn Karibiku. Potom vojdeme bránou do starého mesta a padne nám sánka. Na námestí Plaza de los Coches sa predávali otroci a doteraz sa tu jazdí na kočoch ťahaných koňmi. Prechádzame sa magickým mestom a cítime sa ako v románoch Gabriela Garcíu Márqueza, ktorý Cartagenu miloval. Už chápete magický realizmus, povery, legendy, ktoré tu ožívajú na každom kroku. Reštaurácie sú skvelé a niektoré majú michelinské hviezdy či v nich varia celebritní kuchári. Slnko zapadá do teplého Karibského mora, kolumbijská vlajka sa hrdo trepoce v teplom vzduchu, všade vône, farby, pohoda. Oddych na plážach Karibiku. Zaslúžený relax. Posledný drink, transfer na letisko a odlet do studenej Európy.

- - Inzercia - -