Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Materská u susedov v Maďarsku alebo aké to je dostávať milióny

marec 12, 2020 - 12:00
„Oni tam teraz fakt dostávajú milióny!“ teší sa Lujza a ja len nasucho preglgnem. „Naozaj?“ nesmelo sa spýtam. „Forintov!“ rehoce sa kamarátka. Tak či onak, podmienky v Maďarsku sa v poslednej dobe pre rodičov na materskej výrazne zatraktívnili. Poďme sa na to pozrieť.
Foto: 
pixabay.com

Fakty a zaujímavosti

Model materskej a následne rodičovskej dovolenky sa v Maďarsku z doteraz spomínaných krajín najviac podobá tomu nášmu. „Počas šiestich mesiacov dostaneš 70% platu a následne môžeš s dieťaťom ostať doma ďalšie dva roky, čo je štandard. Môžeš zostať aj tri, ak chceš,“ skrátene vysvetľuje Lujza. Čo však mnohých Slovákov láka k našim južným susedom sú nové možnosti v oblasti pôžičiek na materskej. „Predstav si, že medzi 1.7.2019 a 31.12.2022 si môžeš od štátu požičať 10 000 000 HUF (30 000 EUR) bez úroku s mesačnou splátkou 50 000 HUF (150 EUR),“ nadchýna sa Lujza. To však nie je všetko. Štát takto začal podporovať pôrodnosť a v prípade druhého dieťaťa stačí z pôžičky vrátiť o 30% menej. Pri treťom dieťati sa zvyšný dlh zmazáva úplne a netreba vrátiť nič.

child-1073638_1920.jpg

Foto: 
pixabay.com

Život po materskej

Čo sa škôlok týka, tiež sme na tom ako krajiny podobne. Do štátnych je ťažké sa dostať a súkromné, sú drahé. „Pomoc rodiny je v Maďarsku nenahraditeľná“, vysvetľuje Lujza. Veľmi podobný je model aj v práci. Miesto žene na materskej ostáva a zväčša sa naň môže vrátiť. Ak je miesto zrušené, žena by mala mať nárok na odstupné. „Je však dosť bežné, že sa ženy obzerajú po novej práci, tak aby mohli viac času tráviť s deťmi. Budapešť je rýchla ako takmer každé hlavné mesto, preto možnosť pracovať z domu či na skrátený úväzok patrí u žien k významným firemným benefitom, keď sa uchádzajú o nové pracovné miesto,“ ukončuje Lujza.

Zaujali vás možnosti ponúkajúce sa ženám či mužom na materskej v iných krajinách? Alebo ste skôr spokojní s tým čo máme doma? Zajtra sa pozrieme na situáciu pracujúcich mamín všeobecne. Zatiaľ sa majte krásne.

- - Inzercia - -