Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dnes je Svetový deň vody

marec 22, 2020 - 10:10
Včera 21.marca bol Svetový deň poézie. Jeho cieľom je podporiť písanie i čítanie básnických diel a ich vydávanie. Umelci si ho svojou tvorbou pripomenuli aspoň na sociálnych sieťach. Dnes 22.marca je Svetový deň vody. Pitná voda je dar. Prístup k pitnej vode nemá 2,1 miliardy ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie do roku 2025 nebude mať prístup k pitnej vode až pätina a v roku 2050 štvrtina svetovej populácie.
Foto: 

V súčatnosti je najväčším ohrozením  pandémia koronavírusu. Netreba však zabúdať na ďalšie hrozby, ktorým čelí a bude čeliť ľudstvo.  Nedostatok vody a hygieny patrí medzi najväčšie hrozby. Najviac sú ohrozené práve deti. Vo vojnových konfliktoch zomiera viac detí na choroby, ktoré spôsobila znečistená voda ako v dôsledku násilia, ktoré so sebou vojna prináša.

Na Slovensku máme vody dosť, to však neznamená, že s ňou treba plytvať.  Významným zdrojom pitnej vody na Slovensku je Žitný ostrov, ktorý je „krásnym“ príkladom toho, že mať zdroje vody nie je všetkoJe totiž kontamnovaný zdraviu nebezpečnými pesticídmi a toto zamorenie sa stále šíri, keďže slovenské orgány konajú pomaly. V dunajskostredskom okrese minulý rok odstavili od vody zo Žitného ostrova šesť obcí. Znečistených zdrojov pitnej vody je ale na Slovensku viacero. Na Slovensku je znečistená až pätina všetkých zdrojov pitnej vody. 

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky plánoval pri príležitosti Svetového dňa vody  zrealizovať bezplatné orientačné laboratórne vyšetrenie vzoriek vody z individuálnych zdrojov v ukazovateľoch dusičnany a dusitany.

Vzhľadom na situáciu súvisiacu so šírením koronavírusu presúva laboratórne vyšetrenie vzoriek na iný termín.

- - Inzercia - -