Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pomáhame ľuďom ľahšie zvládnuť karanténu

apríl 08, 2020 - 16:41
Vydavateľstvo IKAR a časopis Slovenka darujú do karanténnych centier stovky kníh a časopisov.
Foto: 

Mnohí z nás si ani nevedia predstaviť, že by trávili izoláciu, ku ktorej ich donútil koronavírus, bez televízie, internetu, hudby, filmov či bez rozhlasu... Máme pocit, že bez nich by sme sa medzi stenami našich bytov asi zbláznili. V karanténnych centrách je to však realitou. Často sú to ubytovne, ktoré disponujú iba základným vybavením a o niečom takom, ako je voľná wifi, nemôžu ľudia, ktorí v nich trávia čas, ani snívať. No treba zároveň dodať, že sem ľudia nechodia na dovolenku. Preto je úplne prirodzené, že nemôžu očakávať komfort a vybavenie ako v hoteli. Do karanténnych centier sa repatriovaní občania dostávajú po návrate zo zahraničia a práve tu musia stráviť nejaký čas, kým sa preukáže, že nie sú infikovaní. Robia to pre svoju vlastnú bezpečnosť a najmä preto, aby sa nákaza koronavírusom nešírila - čiže v záujme bezpečnosti celého Slovenska.

V súčasnosti je aktívnych devätnásť karanténnych centier po celom Slovensku. Občania si nemôžu vyberať, musia svoj povinný pobyt stráviť práve tam, kam ich pridelili. Musia prejsť testovaním a čakať na svoje výsledky. Okrem toho, že zo zariadení nemôžu vychádzať, často sa stane, že sa ocitnú v jednej miestnosti s človekom, s ktorým si veľmi nerozumejú. Práve preto sa vydavateľstvo IKAR a redakcia časopisu Slovenka rozhodli týmto ľuďom pomôcť a spríjemniť im čas v karanténe čítaním.

 

ram_9828.jpg

Pomáhame ľuďom ľahšie zvládnuť karanténu
Foto: 
Ramon Leško

Riešením sú knihy a časopisy

Viac ako stovka kníh poputovala do karanténneho centra v Pezinku, do centra v bratislavskej Dúbravke či do Gabčíkova. Vydavateľstvo IKAR ponúka knihy do karanténnych centier úplne zadarmo. Potenciálni čitatelia si môžu vybrať zo ženských románov, z detektívok, trilerov, prípadne krížoviek. Spoločne s knihami darovalo vydavateľstvo STAR production do karanténnych centier časopisy zo svojho portfólia.

Podľa slov generálnej riaditeľky vydavateľstva IKAR Gabriely Belopotockej je dôležité práve v takýchto chvíľach pomáhať tam, kde je to potrebné. „Keďže vydávame knihy, premýšľali sme, ako by sme mohli byť užitoční a komu by sme knihami vedeli v tejto situácii najviac pomôcť. Voľba padla na karanténne centrá. Rozhodli sme sa knihy darovať tým, ktorí to teraz najviac ocenia. Kniha pomáha aspoň na chvíľu uniknúť z nepríjemnej reality, vďaka nej môže človek v karanténe stráviť zmysluplne čas a môže sa cítiť lepšie. Čítanie pomôže jeho psychike a povinná karanténa mu rýchlejšie utečie,“ dodáva Gabriela Belopotocká.

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková dodáva: „Časopis Slovenka je tu s nami viac ako 70 rokov. Zažil už rôzne časy a vždy tu bol pre svojich čitateľov. Práve teraz nastal čas, keď môžeme pomôcť rozptýliť ľudí v karanténe a umožniť im ľahšie prekonať náročné obdobie. Sme tu pre nich, myslíme na nich a pomáhame tam, kde to má zmysel.“

- - Inzercia - -