Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

TOP rady, ako sa zbaviť nafúknutého brucha. Poznáte ich?

jún 04, 2020 - 18:00
Nafúknuté brucho nie je iba záležitosťou predmenštruačného syndrómu, ktorý je mnohým z nás veľmi dobre známy. Tento pocit diskomfortu zapríčiňujú aj mnohé iné faktory. Tak si na ne posvieťme.
Foto: 

Jedzte pomaly

Pri jedení sa nikam neponáhľajte. Ak jete v chvate, do vášho tráviaceho ústrojenstva sa dostáva nielen jedlo, ale aj vzduch. Práve ten býva príčinou nepríjemného pocitu nafúknutia. Preto jedzte a žujte pomaly, nech tráviace šťavy plnia svoju funkciu na jednotku. V opačnom prípade potravina ostáva kvasiť v čreve a prichádza k nadúvaniu.

Jedlo nezapíjajte

Pri jedení nepite tekutiny, medzi jedením a pitím si nechajte rozostup minimálne 20 minút. V opačnom prípade si vodou zriedite žalúdočné kyseliny zodpovedajúce za spracovanie jedla, čo vedie k zhoršenému tráveniu, kvaseniu potravín v čreve a nadúvaniu. Pomôcť vám môžu bylinkové čaje - výborný je fenikel, ale i mäta pieporná.

Pozor na náhrady cukru

Patríte k ľuďom, ktorí v snahe žiť zdravšie siahajú po alternatívach bieleho cukru? Podľa odborníkov veru nejde o najšťastnejšie riešenie. Light výrobky sú nočnou morou výživových poradcov. Milovníkov cukríkov bez cukru, žuvačiek a ďalších lákadiel na osvieženie dychu upozorňujú najmä na sorbitol. Jeho nadmerná konzumácia spôsobuje hnačky, bolesti žalúdka a samozrejme nadúvanie.

Pozor na príjem soli

Pokiaľ zbožňujete slané potraviny s  vysokým obsahom sodíka, každé jedlo si zvyknete prisoliť, no zároveň nedodržiavate pitný režim, vaše telo začne automaticky zadržiavať tekutiny. Bunky sa pokúšajú rozriediť veľkú prítomnosť soli v organizme a svoj objem obvykle zväčšia až 20 násobne. Ak chcete poňať príjem soli zdravšie, stavte na Himalájsku soľ.

Vyskúšajte probiotiká

Probiotiká zlepšujú trávenie, blahodarne vplývajú na črevá a pomôžu vyriešiť problém s plynatosťou. Probiotický jogurt alebo nápoj hneď z rána je skvelým spôsobom, ako začať deň. Pri ich pravidelnom užívaní budete mať bruško viditeľne plochejšie a zbavíte sa nepríjemného pocitu nafúknutia.

Stopka sýteným nápojom

Pri problémoch s nadúvaním by ste sa mali úplne vzdať, alebo aspoň obmedziť, hneď niekoľko druhov nápojov. Medzi ne patrí alkohol, ovocné džúsy, sóda a samozrejme sladké, bublinkové nápoje. Nahraďte ich feniklovým, mätovým alebo zázvorovým čajom, ktorých priaznivý účinok na metabolizmus a dokonalé trávenie poznali už naše prababičky. 

Náš tip - zázračná špargľa

Špargľa je mimoriadne bohatá na draslík, ktorý pomáha regulovať rovnováhu tekutín v tele. Preto do svojho jedálnička určite zaraďte mango, banány, orechy, paradajky a nami odporúčanú špargľu. Pýtate sa, prečo? Táto, mnohými podceňovaná zelenina, je úžasné diuretikum a zbavuje telo prebytočnej vody.

- - Inzercia - -