Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Film Šarlatán sa do kín dostane už 20. augusta

jún 25, 2020 - 14:00
Najnovší film režisérky Agnieszky Holland, Šarlatán, sa mal divákom na Slovensku predstaviť už v marci toho roka, po veľkom úspechu na filmovom festivale v Berlíne. Celosvetová pandémia však plány prerušila a nový termín premiéry bol stanovený na 20.august 2020.
Foto: 

Úspech na svetovej premiére v Berlíne

„Medzinárodný filmový festival Berlinale uviedol vo februári tohto roku svetovú premiéru nového koprodukčného filmu Šarlatán a film zaznamenal u divákov veľký úspech. O to viac sme sa všetci tešili na jeho slovenské a české uvedenie. Slávnostnú a distribučnú premiéru sme plánovali začiatkom marca, avšak týždeň pred stanoveným termínom prišlo nariadenie vlády o zákaze všetkých verejných podujatí a premiéru sme museli presunúť na neurčito. Preto som veľmi rada, že  sa blíži chvíľa, kedy si divák bude môcť príbeh ľudového liečiteľa Jana Mikoláška naplno vychutnať . Som presvedčená, že i jeho výpovedná hodnota je v týchto časoch o to silnejšia,” povedala koproducentka filmu Lívia Filusová.

Uvedenie filmu v Berlíne v rámci prestížnej sekcie Berlinale Special Gala sprevádzali standing ovations a veľmi nadšené prijatie. Mali sme pocit, akoby sa na Berlinale Šarlatán narodil. A tiež, že ide o vcelku robustné dieťa, ktoré môže v ľuďoch vyvolať väčšie emócie, ako som čakala. Bolo krásne byť pri tom s celým štábom a hercami,” povedala po návrate z festivalu Agniezska Holland, ktorá aj na festivalovej tlačovej konferencii zopakovala, že ide o veľmi intímny príbeh na pozadí zásadných dejinných udalostí.

Nový termín premiéry

Už v Berlíne bol film prijatý s veľmi pozitívnymi ohlasmi. Juraj Loj bol odborným filmovým publikom vykreslený ako herec s veľkým talentom a potenciálom. Jeho herecký výkon, ako aj výkon ďalších hercov filmu Šarlatán, si konečne budú môcť vychutnať aj slovenskí diváci. Premiéra filmu je naplánovaná na 20. augusta Hľadali sme optimálny termín na zahájenie distribúcie filmu,” povedal Tomáš Janísek, programový riaditeľ spoločnosti CinemArt SK, ktorá film distribuuje do slovenských kín, Naším zámerom bolo uviesť film v lete a podporiť tak reštart kín do bežných podmienok. Na uvedenie filmu sa veľmi tešíme a veríme, že do kín priláka veľa divákov.”

Synopsa

Šarlatán je inšpirovaný skutočným životným príbehom liečiteľa a bylinkára Jana Mikoláška, ktorý podľa svojich slov liečil vyše 5 miliónov ľudí. Strhujúci životopisný príbeh sa odohráva na pozadí dobových udalostí. Na liečiteľa Jana Mikoláška sa v priebehu desaťročí obracali s prosbou o pomoc ľudia zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek nemal žiadne odborné vzdelanie, ale s nevšedným a najmä nevysvetliteľným nadaním dokázal diagnostikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si nevedeli dať rady ani študovaní lekári. Liečiteľ sám však pritom zvádzal náročné vnútorné boje s vlastnými démonmi.

Jana Mikoláška stvárnil Ivan Trojan, jeho mladšiu verziu si zahral jeho syn Josef Trojan, čo prináša ozajstnú podobu postavy v jej mladších a starších rokoch. Mikoláškovho asistenta a zároveň životného partnera stvárnil slovenský herec Juraj Loj, jeho filmovú mamu si zahrala ďalšia výrazná slovenská herečka Jana Oľhová.

Obsadenie

Jan Mikolášek: Ivan Trojan/Josef Trojan

František, asistent: Juraj Loj

Johanka, sestra: Daniela Voráčková/Melika Yildizová

hlbacherová, bylinkárka: Jaroslava Pokorná

Otec mladého Mikoláška: Martin Myšička

Alois, brat mladého Mikoláška: František Trojan

Zlatohlávek, obhajca: Jiří Černý

Vyšetrovateľ: Miroslav Hanuš

Tajný: Tomáš Jeřábek

Sudca: Václav Kopta

Úradník: Jan Budař

Generál: Martin Sitta

Domovník: Jan Vlasák

 

Réžia: Agnieszka Holland

Scenár: Marek Epstein

Námet: Martin Šulc

Kamera: Martin Štrba

Architekt: Milan Býček

Kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková

Masky: Gabriela Poláková, René Stejskal

Strih: Pavel Hrdlička

Hudba: Antoni Komasa Lazarkiewicz

Zvuk: Radim Hladík

VFX: Michal Křeček

Producenti: Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson

Koproducenti:         Mike Downey, Sam Taylor - Fame Entertainment, Írsko

                                   Klaudia Smieja Rostowska - Madants, Poľsko

                                   Lívia Filusová - Furia Film, Slovensko

                                   Česká televize, Barrandov studio, RTVS, Certikon, MagicLab

 

Žáner: životopisný/dráma

Dĺžka filmu: 118 min.

- - Inzercia - -