Dnes je sobota, 21.máj 2022, meniny má: Zina
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Viete, čo presne znamená pojem lesná škôlka?

január 08, 2022 - 11:00
Alternatív je v poslednej dobe okolo nás ako húb po daždi a vybrať správne prostredie pre svoje dieťa kde trávi veľmi dôležité roky svojho života je náročná úloha. Mamičky však poznajú svoje deti najlepšie a v súčasnosti už existuje viac typov zariadení takže najideálnejšie je skúšať a hľadať spolu. Vychovávať deti pomocou prírody odporúčal už Ján Amos Komenský.
Foto: 

Čo znamená lesná škôlka

Lesná škôlka je alternatívou ku klasickej materskej škole, vzdelávanie prebieha v úzkom kontakte s prírodou, hlavné rozdiely sú v menšom počte detí (2 pedagógovia na maximálne 16 detí), deti trávia v prírode za každého počasia väčšinu dňa a pedagógovia sa snažia byť s nimi vonku čo najviac. V súčasnosti existuje poldenné aj celodenné využitie, záleží od konkrétneho klubu. Náplň dňa závisí aj od podmienok ktoré konkrétna škôlka má pretože inak sa dá fungovať v malej maringotke a inak pri väčšom zázemí kde je dostatočný priestor. Sú škôlky kde deti obedujú aj spinkajú vo vonkajšom priestore. V zahraničí je veľmi populárne dávať deti spávať von, v Čechách majú už tiež prepracovaný systém aj na to. Záleží to od samotného zriaďovateľa a aj od rodičov ako sa im priestor škôlky pozdáva, ktorý im je bližší. Treba si vybrať, každému vyhovuje niečo iné a lesná škôlka tiež nie je pre každého.

Vo väčších mestách ako je Bratislava bol zo začiatku záujem aj kvôli nedostatku miest v štátnych škôlkach avšak teraz je už veľké množstvo rodičov ktorí vyhľadávajú cielene lesné škôlky. Alebo ich navedie dieťa ktoré nie je kompatibilné s klasickou škôlkou. Deti v lesných škôlkach nie sú rozdelené podľa veku, sú všetky spolu a tým sa starší učia pomáhať mladším a mladší sa zase inšpirujú staršími. Zriaďovatelia lesných škôlok sa zhodujú v tom, že považujú za dôležité podporovať u detí ich prirodzenú túžbu po aktivitách vonku, v prírode. Nechať ich objavovať vlastnými zmyslami svet okolo seba.

Postupná zmena k návratu k prírode

  Predpokladám, že rodičia detí ktoré navštevujú akékoľvek predškolské zariadenia by sa mohli zhodnúť v tom, že každá generácia ktorá prichádza sa postupne vzďaľuje od konzumného spôsobu života. Zaujímavosťou v lesných kluboch je aj vytvorenie komunity podobne zmýšľajúcich ľudí ktorí budujú piliere ktoré chcú aby boli pre ich deti prítomné. “Napríklad ak chce človek niečo zmeniť potrebuje zobrať do rúk tú aktivitu a vykonať ju” vysvetľuje pani Šeböková z asociácie lesných materských škôl na Slovensku. Všetci si spolu vytvárajú prostredie kde každý prikladá ruku k dielu. S rodičmi prebieha veľmi úzka spolupráca či už vo forme varenia pre deti, alebo upratovania. Lesná škôlka nefunguje na princípe služby za ktorú sa platí, ale vzájomného obohatenia sa v rôznych formách. Na deťoch z lesných škôlok vidieť ich vplyv na ne cez rôzne otázky ktoré doma formulujú, od záujmu o počet igelitových sáčkov po vznik atómovej elektrárne. “Deti v sebe majú základne kamene lásky, úcty a rešpektu pokiaľ my im to vo vývoji nepokazíme. Formuje ich to akými dospelími su obklopení, ako tí dospelí žijú, myslia a konajú.Dôležitá je aj otázka odvahy, bezpečia a schopnosti zvládať prekážky, že život nie je len vydlaždená cesta, ale je na nej aj kopec hrbolov. Každý z nás môže zakopnúť len je potrebné nájsť rovnováhu. Chlapci si razia svoju cestu aj v podobe vlastnej sily ktorú potrebujú spoznať. Napríklad tým, že vezmú palicu a vykosia rastliny. To, že dieťa samo zvládne veľkú prekážku v podobe kmeňa stromu mu dáva veľmi veľa do budúcna” približuje pani Šeböková. Lesné kluby kladú dôraz na opätovné spojenie s prírodou. Uvedomme si koľko z nej si dnes užije bežné mestské dieťa predškolského veku. Do škôlky prichádza a odchádza autom, doma sa hrá s počítačom, pozerá televízor, niekedy aj do maminho mobilu a na prírodu nie je priestor a čas, pritom ona najviac podporuje imunitu a otužilosť. 

Užime si dary prírody

Z ľudí ktorí sa podieľajú na chode lesnej škôlky cítiť prirodzenosť a otvorenosť ktorú sa snažia odovzdať aj deťom. Príjmajú ich tak ako ich samých príjma matka príroda. Pretože keď vy vidíte zmysel v tom čo robíte vidno to aj na vašej práci. V dnešnej dobe si ani neuvedomujeme ako veľmi sme oddelení od prírody ktorá je základ nášho života. Dôsledky sú veľmi citeľné napr. znečistená planéta, deti narodené s rôznymi poruchami, extrémne vysoké teploty v mestách či pomalé miznutie jari a jesene. Je len na každom z nás aký postoj zaujme a ako môžeme samy prispieť ku zdravšej planéte.

- - Inzercia - -