Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Spoznajte severovýchod Slovenska - Drevené cerkvi i múzeum Andyho Warhola

júl 30, 2020 - 08:00
V časoch, keď nie každý je ochotný riskovať nákazu koronavírusom a cestovať ďaleko k moru, máme pre vás skvelý tip na dovolenku. Spoznáte pritom krásny kút Slovenska – severovýchod Prešovského kraja, ktorý má určite čo ponúknuť poznaniachtivým turistom. Stačí nasadnúť do turistického autobusu. Kde a ako?
Foto: 

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska v spolupráci so SAD Humenné a OZ Vranov nad Topľou vypravujú počas leta sezónnu autobusovú linku medzi Medzilaborcami a Svidníkom. Spojenie premáva v piatok, sobotu a v nedeľu od 3. júla do 6. septembra. Cestou navštívite unikátne pamiatky Prešovského kraja, spoznáte históriu, umenie, kultúru i architektúru. „V regióne sú mnohé drevené chrámy, viaceré sú zapísané do zoznamu UNESCO. Pasažieri turistického autobusu navštívia Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, Monastyr v Krásnom Brode i viaceré drevené chrámy,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Pozriete si aj Duklianske bojisko a Údolie smrti, kde boli boje druhej svetovej vojny. Príjemne osviežiť sa môžete vo Vodnom svete vo Svidníku. Turistický autobus vyráža z Medzilaboriec v uvedené dni o 10.35 h a príchod do Svidníka je naplánovaný na 16.25 h, čiže poznávací výlet trvá päť hodín. Pre cestovné platí jednotná tarifa tri eurá za osobu. Čo všetko uvidíte počas cesty turistickým autobusom? 

Warhol – svetový unikát

V Medzilaborciach sa nachádza svetový unikát, a to vôbec nepreháňame, pretože Múzeum moderného umenia Andyho Warhola určite také je. Andy Warhol, ktorý má slovenské korene, sa vo svete preslávil moderným výtvarným umením a dizajnom. Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré približujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich a zahraničných umelcov. Súčasťou expozície z umelcovho života je autentická košieľka, v ktorej Warhola pokrstili. Medzi vzácnosti patrí aj listina, ktorou sa zriekol dedičných majetkov v rodisku rodičov. Exkluzívnu zbierku dopĺňajú slnečné okuliare, fotoaparát i legendárny magnetofón. Hlavnú expozičnú časť múzea tvorí stála expozícia diel Andyho Warhola zastupujúca všetky jeho tvorivé obdobia prevažne vo forme serigrafií – sieťotlačí. K najstarším datovaným patria dve serigrafie polievok Campbell z roku 1969. 

Monastyr Krásny Brod 

Patrí k najstarším monastyrom a odpustovým miestam na Slovensku, označovaný je aj ako „rusnácky Devín.  Postavili ho v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák. Obec Krásny Brod leží na území, ktoré bolo v minulosti významnou cestou z Uhorska a Podkarpatia do Haliča. Jedna z ciest viedla aj cez Medzilaborce a Lupkovský priesmyk. Teodor Korjatovič sem prišiel v 14. storočí s vojskom na pozvanie uhorského vladára, aby ochraňoval štátne hranice. Prišli s ním aj mnísi, ktorí sa podľa ľudového podania modlili za jeho úspech. Korjatovič im za ich morálnu podporu daroval veľké územie a pri kaplnke v Krásnom Brode dal vystavať drevený chrám a kláštor.

Grékokatolícke chrámy: Miroľa a Bodružal

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli postavili v roku 1770. Po skončení druhej svetovej vojny, keď bol značne poškodený, ho hneď v roku 1945 opravili. Ide o typický trojdielny, trojpriestorový a trojvežový objekt s troma krížmi. Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša v obci Bodružal je klenot medzi cerkvami – jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku. Postavili ho v roku 1658 a vďaka architektúre a kultúrnemu významu je zapísaný v zozname UNESCO. Chrám sv. Mikuláša je trojdielna zrubová stavba s bohato členenou šindľovou strechou a s troma vežami. Pozornosť pútajú najmä tri cirkevné veže symbolizujúce Svätú Trojicu

Vojnový cintorín Hunkovce 

Na cintoríne z čias druhej svetovej vojny v Hunkovciach našlo miesto posledného odpočinku takmer tritisícsto nemeckých vojakov, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie. Na hroboch sú kríže s menami, údajmi a vojenskými hodnosťami. Na každej strane kríža sú uvedené mená štyroch padlých. Pre cintorín je príznačný centrálny kríž, ktorý stojí v úžľabine naplnenej vodou a zásobovanej z prameňa nad cintorínom. 

Ladomírová – TOP pamiatka  

Krásnych drevených cerkví je na východe skutočne veľa, a tak niet divu, že do turistickej poznávacej cesty zaradili autori ešte jeden. A to v dedine Ladomírová v okrese Svidník. Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala patrí medzi najreprezentatívnejšie chrámy východného obradu na slovenskej strane Karpát. Chrám postavili v roku 1742 bez jediného kovového klinca, podľa vzoru podkarpatsko-ruských lemkov, a ako jediný lemkovského typu má oktagonálnu kupolu lode. V interiéri môžete obdivovať prekrásny byzantský ikonostas s vyobrazeniami mnohých svätcov. V roku 2008 ho zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Skanzen vo Svidníku

Skanzen je Múzeom ukrajinskej kultúry vo Svidníku a je zážitkom pre všetky vekové kategórie. Na ploche jedenásť hektárov je päťdesiat objektov ľudovej architektúry, chalúpky pokryté slamou, mlyn, krčma i drevená cerkev. Národopisná expozícia v prírode podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Sústredené sú tu typické pamiatky ľudovej architektúry a bývania z oblasti severovýchodného Slovenska – hospodárske budovy, stodoly, senníky a tiež technické budovy, vodný mlyn a vodná píla.  

Dukla – Údolie smrti 

Duklianske bojisko a Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a československých vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944. Prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska – Vyšný Komárnik. Počas bojov tu padlo vyše šesťdesiattisíc sovietskych a československých vojakov. V areáli a okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených päťdesiatpäť kusov rôznej ťažkej bojovej techniky. Do múzea patrí aj Údolie smrti v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov. 

Galéria Dezidera Millyho: Vzácne ikony 

Galéria Dezidera Millyho je umiestnená v barokovom kaštieli z 18. storočia a je súčasťou Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Približuje vývoj ľudového a profesionálneho výtvarného umenia Rusínov-Ukrajincov od 16. storočia po súčasnosť. Dominantou expozície je vzácny súbor ikon, ktoré patria medzi najstaršie a najcennejšie zbierkové predmety SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Expozíciu tvoria exponáty chronologicky prezentujúce vývoj ikonopisného umenia 16. až 18. storočia. Okrem toho expozícia prezentuje diela predstaviteľov staršej a mladšej generácie.

Podrobnejšie info o turistických objektoch nájdete na: www.severovychod.sk/vylet/autobusovy-spoj-hornym-zemplinom

- - Inzercia - -