Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

AKTUÁLNE: Pre dobré zvládnutie aktuálnej situácie je podľa prezidentky potrebné zlepšiť aj komunikáciu zo strany štátu

september 24, 2020 - 11:00
Uviedla to na sociálnej sieti po stretnutí s epidemiológmi a hlavným hygienikom. Situácia podľa nich nie je dobrá a najbližšie týždne a mesiace budú počty infikovaných rásť, aj s negatívnymi dopadmi na kapacitu nemocníc a vyťažením zdravotníckeho personálu.
Foto: 

Ako prezidentka uviedla, opatrenia by nemali byt prekvapením pre verejnosť a majú byť predvídateľné. "Tak, ako sme mali jasný plán uvoľňovania po prvej vlne, mali by sme vedieť ľuďom dopredu ukázať, aké opatrenia štát zavedie, ak sa situácia zhorší," konštatovala. Opatrenia, ktoré štát zavádza, musia podľa nej vychádzať z dát a odborných posudkov expertov. Zároveň by mali byť zrozumiteľné a férové, a teda by mali pre prípady s rovnakým rizikom šírenia vírusu platiť aj rovnaké obmedzenia.

Zuzana Čaputová tiež upozornila, že prezentovať verejnosti by sa mali len opatrenia, ktoré sú definitívne a majú najvyššiu politickú podporu. "Aby sa nám nestávalo, ze v éteri koluje množstvo opatrení a nie je jasné, ktoré z nich a kde vlastne platia. Neprehľadnosť a nezrozumiteľnosť opatrení vždy bude zdrojom odporu verejnosti," doplnila hlava štátu. Prijímanie opatrení je podľa nej potrebné naviazať na rýchle a efektívne kompenzovanie strát. Obzvlášť to teraz platí v oblasti kultury a sportu, pretože ide o profesie a segmenty, ktorým sa podľa prezidentky po prvej vlne nepodarilo pomôcť dostatočne.

V hlavnej úlohe...

V boji s pandémiou podľa prezidentky stojí spoločný úspech na dvoch pilieroch, a to na manažovaní zo strany štátu a zodpovednosti a solidarite každého občana. "Potrebujeme si znovu a znovu pripomínať, ze zmyslom tohto úsilia je ochrana zdravia a životov tých najzraniteľnejších," dodala. Prezidentka tiež prisľúbila pomoc v procese obstarávania nového antigénového testu na COVID-19, rovnako ako aj pri zabezpečovaní liečiv.

- - Inzercia - -