Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Keď cievy v mozgu náhle skolabujú

október 12, 2020 - 12:15
Náhla cievna mozgová príhoda – mozgová porážka alebo inak aj mozgový infarkt - je jednou z najčastejších príčin smrti a jedným z najviac invalidizujúcich ochorení u pacientov, ktorí prežili. Ide o ochorenie ciev mozgu.
Foto: 
shutterstock.com

Náhla cievna mozgová príhoda

Pri NCMP dôjde buď k upchaniu cievy a vznikne nedokrvenie časti mozgu, alebo k prasknutiu cievy a ku krvácaniu do mozgu, čím sa poškodí časť mozgu a naruší sa funkcia tejto poškodenej časti. Či ide o nedokrvenie alebo krvácanie, oba stavy sa prejavujú rovnako, a odlíšiť ich vie až špeciálne vyšetrenie v nemocnici.
Je dokázané, že čím skôr dostane pacient liečbu, tým je jeho výsledný stav lepší. Pacient musí byť rýchlo dopravený do nemocnice, aby sa dostal čím skôr na CT vyšetrenie, aj preto je nutná dobrá spolupráca s neurológom. Rýchlosť, akou sa podarí dopraviť pacienta do nemocnice, však nie vždy závisí len od ľudského faktora. Niekedy čas súvisí aj s technickým usporiadaním nemocníc. A to je výzva pre manažment nemocníc.
Na Slovensku vznikli práve na liečbu týchto stavov, takzvané iktové centrá, aktuálne ich je 43. Špecializovaných pracovísk, kde je možné realizovať trombektómiu, je na Slovensku osem.

Možnosti liečby

V liečbe ischemickej mozgovej príhody existujú dve možnosti:

  • Trombolytická liečba, ktorá spočíva v rozpustení krvnej zrazeniny preparátom – podáva sa vnútrožilovo.
  • Trombektómia, čo je špecifický výkon, teda mechanické odstránenie trombu.

Pri CMP je limit na podanie trombolýzy do štyri a pol hodiny, pre mechanické odstránenie trombu je limit osem hodín po objavení prvých príznakov.

Kto je najviac ohrozený?

CMP postihuje častejšie mužov než ženy, a to takmer v každej vekovej skupine. Kým od vekovej kategórie 45 – 54 rokov až po 75 – 79 rokov sa v registri CMP eviduje dvojnásobne viac mužov než žien, od veku 80 rokov sa rozdiel medzi oboma pohlaviami minimalizuje. Vo vekovej skupine nad 85 rokov dokonca ženy prevyšujú mužov, keďže mnohé z nich sú už vdovy. Závažným rizikom nie je iba vysoký krvný tlak či cholesterol, ale životný štýl, fajčenie a málo pohybu, takže mozgová mŕtvica si vyberá stále mladších ľudí.

KAŽDÝ DESIATY SLOVÁK

Alarmujúce je, že pribúdajú mladí pacienti vo veku od 20 do 44 rokov. V roku 2016 ich na neurológii liečili 289, v roku 2017 už 341 pacientov.

MALÁ ŠTATISTIKA

Výjazdy k mozgovej príhode patria najčastejším. V roku 2007 bolo v registri CMP asi 7 400 pacientov, v roku 2017 to už bolo 11,5 tisíc!

- - Inzercia - -