Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Cievna mozgová príhoda – Pohľad neurológa

október 13, 2020 - 13:00
Cievna mozgová príhoda je život ohrozujúce ochorenie, ktoré na Slovensku ročne postihne viac ako 11 000 pacientov. Na CMP ročne zomiera viac ľudí ako na srdcový infarkt.
Foto: 

Cievna mozgová príhoda

„Navyše, je to invalidizujúce ochorenie, ktoré má asi u jednej tretiny pacientov za následok poruchu hybnosti, u ďalších poruchu reči, zraku a ďalšie problémy, ktoré si často vyžadujú starostlivosť zo strany druhej osoby alebo inštitucionalizáciu pacientov,“ vysvetľuje prednostka Neurologickej kliniky UNLP Košice, prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc.

Dá sa mozgovej mŕtvici predísť?

Najčastejšími rizikovými faktormi sú artériová hypertenzia, cukrovka, ochorenia srdca, hlavne fibrilácia predsiení, poruchy metabolizmu tukov, poruchy zrážania krvi – ich správnou liečbou vieme znížiť riziko vzniku CMP. Netreba však zabúdať ani na to, čo môže pacient spraviť sám – zdravý životný štýl, zdravá strava, prevencia obezity, dostatok pohybu, nefajčiť a vyhýbať sa nadmernej konzumácii alkoholu. A užívať lieky na vyššie uvedené ochorenia. Často sa stáva, že pacient pri prijatí do nemocnice, ak vie rozprávať, prizná, že lieky neužíval, alebo ich užíval nepravidelne.

Je infarkt mozgu dedičný?

Nedá sa povedať že by bola dedičná cievna mozgová príhoda, ale môžu byť dedičné niektoré spomenuté rizikové faktory a môže sa „dediť“ v rodine i nezdravý životný štýl, stravovacie návyky a s tým súvisiaca obezita.

Ak má pacient v mozgu diagnostikovanú aneuryzmu, ako sa má správať?

Endovaskulárna liečba umožnila dnes liečiť aj aneuryzmy, ktoré sa v minulosti neliečili, preto tých neliečených je menej. Pokiaľ je aneuryzma veľmi malá a nie je vhodná ani na endovaskulárnu liečbu určite treba u pacienta kontrolovať krvný tlak a liečiť ho, ak je vyšší. Pacient musí byť sledovaný.

Môže pacient prežiť úplne bez následkov?

Áno, ak príde do nemocnice včas, čo nám umožní využiť možnosti akútnej liečby – intravenóznu trombolýzu, alebo mechanické odstránenie krvnej zrazeniny z cievy. Mnoho takýchto pacientov chodí medzi nami a nikto ani netuší, že prekonali mozgovú príhodu. Často za to vďačia príbuzným, ktorí včas privolali záchranku. Niekedy si ju stihol privolať pacient sám.

- - Inzercia - -