Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Cievna mozgová príhoda - Potrebujete pomoc?

október 14, 2020 - 12:26
Prekonali ste vy alebo niekto vo vašej rodine cievnu mozgovú príhodu? Ak ste doteraz ani netušili, že existujú obetaví ľudia, na ktorých sa môžete s dôverou obrátiť, tak čítajte ďalej.
Foto: 
shutterstock.com

Volám sa Alžbeta Husarovič: Keď som mala 28 rokov a bábätko v brušku, dostala som cievnu mozgovú príhodu. Veľa ľudí ma ľutuje preto, čo sa mi prihodilo, no ja som to vzala z druhého konca a založila Občianske združenie Porážka.sk. Keďže viem, čím si prechádzajú pacienti po porážke, najlepšie viem, ako sa cítia a čo potrebujú.

Ak chcete vedieť viac

Občianske združenie Porážka. Sk je malé občianske združenie, ktoré sa venuje najmä prevencii pred cievnou mozgovou príhodou, ale tiež pomoci ľuďom, ktorí dostali porážku. Naším cieľom je zlepšiť kvalitu života pacienta a jeho sebestačnosť. Na Slovensku sa výskyt náhlych cievnych mozgových príhod odhaduje na 300 až 600 osôb na 100 000 obyvateľov za jeden rok. Takmer jedna tretina pacientov zomiera do roka. Približne 50 percent z tých, ktorí prežijú, majú trvalý neurologický deficit a niečo cez 20 percent je trvalo odkázaných na rodinných príslušníkov alebo na dlhodobú starostlivosť v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach.

Na čo sa občianske združenie zameriava?

  • Pomáhame rodinným príslušníkom pacientov po NCMP po psychickej, sociálnej, resocializačnej, čiastočne aj po materiálnej a finančnej stránke.
  • Pomáhame s financovaním pomôcok napríklad stacionárny bicykel, facilitačné pomôcky, polohovateľné pomôcky, terrabandy, masážne loptičky...
  • Robíme preventívnu činnosť, takzvané Dni zdravia, kde meriame ľuďom krvný tlak, cholesterol, cukor, ale i kyselinu močovú.
  • Vybavujeme ambulancie všeobecných lekárov pomôckami a prístrojmi, ktoré dokážu predikovať náhlu cievnu mozgovú príhodu.
  • Máme vybudovanú sieť špičkových lekárov, ktorí pomáhajú zaradiť sa pacientom po NCMP späť do spoločnosti.

Chcem pomáhať

Alžbeta Husarovič si dala za cieľ pomáhať tým, ktorých postihol rovnaký osud: „Ak ste prežili porážku, nachádzate sa v akomkoľvek stave, neváhajte a kontaktujte ma. Mojím cieľom je vytvoriť komunitu, ktorá dá ľuďom nádej a motiváciu bojovať s následkami cievnej príhody. Ak potrebujete viac informácií, kliknite na www.porazka.sk

- - Inzercia - -