Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Od soboty platí zákaz vychádzania

október 22, 2020 - 19:40
Ústredný krízový štáb od ôsmej ráno rozhodoval opatreniach, po jeho skončení zasadala vláda, ktorá prijala rozhodnutie. O aktuálnej situácii informoval premiér Igor Matovič a ministri po rokovaní vlády.
Foto: 

Zákaz vychádzania od 24. októbra do 1. novembra

okresy NÁMESTOVO, DOLNÝ KUBÍN, TVRDOŠÍN a BARDEJOV

Ak obyvatelia týchto okresov nebudú mať absolvovaný PCR alebo antigénový test, vychádzať môžu od 1:00 do 5:00 ráno, ísť na testovanie, do najbližších potravín, k lekárovi a do lekárne. Môžu taktiež cestovať z dôvodu starostlivosti o blízku osobu alebo hospodárske zvieratá, venčiť zvieratá do sto metrov od svojho bydliska, ísť na pohreb či do 25. októbra cestovať do svojho bydliska. Ak sa obyvatelia týchto okresov preukážu výsledkom PCR alebo antigénového testu, ktorý nebude starší ako z 23. októbra, budú môcť navyše cestovať do zamestnania, doprevádzať dieťa do školy, ísť na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, čerpaciu stanicu do prírody vo svojom okrese.

ZVYŠOK SLOVENSKA
Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu budú v čase od 1:00 do 5:00, v prípade cesty na testovanie, do zamestnania, pri doprovode dieťaťa do školy. Povolená bude cesta do najbližších potravín, lekárne, k lekárovi, cesta z dôvodu starostlivosti o blízku osobu či vlastné hospodárske zvieratá. Povolené bude venčenie spoločenských zvierat do sto metrov od bydliska, cesta na pohreby, na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Povolený bude aj pobyt v prírode v okrese bydliska a návrat do bydliska do 25. októbra.Od pondelka 26. októbra do nedele 15. novembra sa odporúča vyšším územným celkom zrušiť bezplatnú regionálnu prepravu s výnimkou ŤZP. Cieľom je zníženie mobility.

Premiér tiež informoval, že budú vykonané obidve celoplošné testovania. Najprv bude pilotné testovanie v okresoch na Orave a okrese Bardejov, následne otestovanie celého Slovenska.

Školy budú zatvorené od 26.októbra do 27. novembra.
Výnimku budú mať materské školy, jasle, prvý stupeň základných škôl.

„Ak bude situácia priaznivá, v pondelok 30. novembra 2020 by sa mali žiaci vratit do skol. Ak nie, bude sa pokračovať v dištančnej vyucbe,“ napísal to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti. Tiež uviedol, že od pondelka 26. októbra prejdú všetky vysoké školy na dištančné vzdelávanie na celý zimný semester. Potvrdil tiež presun jesenných prázdnin, a to z 29. a 30. októbra na 30. októbra a 2. novembra a pribudnutie dvoch dní prázdnin v piatok 6. novembra a v pondelok 9. novembra, keďže opäť pôjde o obdobie plošného testovania.

Slovensko sa rozhodlo sprísňovať režim na hranici s Ukrajinou, o detailoch sprísnenia opatrení na hraniciach s ostatnými susednými krajinami bude krízový štáb rozhodovať v pondelok 26. októbra. Zatiaľ sa nemenia ani opatrenia s Českou republikou, na hraniciach sa budú naďalej uskutočňovať len námatkové kontroly.

Mikulec tiež potvrdil, že zatiaľ policajti neplánujú uzatvárať hranice okresov. „My samozrejme budeme kontrolovať dodržiavanie opatrení, ale nebude obmedzený pohyb medzi okresmi tak, ako to bolo na Veľkú noc,” uzavrel.

V nemocniciach na ochorenie COVID-19 priemerne zomiera každý deň 18 ľudí. Po rokovaní Ústredného krízového štábu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako informoval, 14-dňová incidencia nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov stúpla na Slovensku z 269 na 359. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným koronavírusom stúpol za týždeň zo 424 na 731. Stúpajú aj počty ventilovaných pacientov a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. "Možno nestúpajú tak dramaticky, ako hospitalizovaní, ale je na to jeden veľmi smutný dôvod. V nemocniciach v priemere zomiera na ochorenie COVID-19 denne 18 ľudí," povedal Krajčí. Tento trend bude podľa neho pravdepodobne ešte rásť.

- - Inzercia - -