Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Vedec Pavol Čekan: Žiaľ, chrípka a COVID-19 majú tie isté symptómy

november 11, 2020 - 11:45
Budeme vedieť odlíšiť chrípku od Covid-19, musíme sa očkovať a čo môže urobiť každý z nás, aby sa koronavírus zastavil? „Verím, že situáciu spoločne zvládneme,“ tvrdí známy špičkový slovenský vedec Pavol Čekan.
Foto: 

KTO JE PAVOL ČEKAN

Vedec, ktorého spoločnosť sa venuje vývoju a výrobe koronatestov, ale aj diagnostike rakoviny prsníka. Známy vedec a biotechnológ pôsobil istý čas aj v zámorí, ale aj na Islande, odkiaľ si okrem množstva zážitkov doniesol aj množstvo skúseností.

Verejnosť vás pozná najmä ako biochemika, ktorý v čase pandémie daroval Slovensku stotisíc testov na Covid-19, ktoré ste vyvinuli vo svojej spoločnosti. Určite ste verili, že situáciu spoločne zvládneme. Veríte aj dnes?
Ja som večný a možno aj naivný optimista. Áno verím, že situáciu spoločne zvládneme. Slováci majú v sebe zodpovednosť, či sú to obyčajní ľudia, lekári, vedci alebo politici a na konci dňa všetci zaberú, aby sme pandémiu porazili.

Čo treba robiť, aby sme eliminovali novú vlnu ste zhrnuli v konkrétnych piatich bodoch. Pripomeňte ich... a zvládneme ich aj na Slovensku práve teraz?
Nech sa páči:

  1. Signifikantne zvýšiť kapacity na efektívne vyhľadávanie pozitívnych pacientov a ich kontaktov aj s využitím digitálnych technológii;
  2. Zvýšiť kapacitu rutinného testovania, hlavne pre prichádzajúcich ľudí zo zahraničia;
  3. Zaviesť automatizovaný zber čo najväčšieho spektra dôležitých dát o šírení infekcie;
  4. zlepšiť zrozumiteľnú a informatívnu komunikáciu smerom k verejnosti a
  5. dbať na prevenciu proti vírusu - nosenie rúšok, dezinfekcia, karanténne opatrenia, atď.

Áno, máme stále reálnu šancu zvládnuť každý z týchto bodov. Možno na bod 3 už nemáme veľa času, ale ak sa zapojí vedecká obec, tak to dáme.

Prečo sa to z toho „akože“ pokojného stavu, keď sme všetci dúfali, že sa situácia ustáli a my budeme žiť zasa ako predtým, znova preklopilo? Kde sme urobili chybu?

Azda nikto nečakal, že aj keď príde nová vláda, že náš systém sa rýchlo zmení mávnutím čarovného prútika. Systém, či je to v zdravotníctve, v správe štátnych hmotných rezerv, vo verejnom obstarávaní, v školstve, atď., tu nefungoval posledných dvadsať rokov. Nedá sa to zmeniť za pár mesiacov. A presne preto, že na mnohých pozíciách v štátnej správe sú tí istí ľudia, tak sme ten čas, ktorý sme si kúpili na jar zodpovednosťou každého občana, nevyužili efektívne. Alebo je možno iba leto a v nasledujúcich dňoch sa to celé naštartuje.

shutterstock_1669051054.jpg

Koronavírus - karantena
Foto: 
shutterstock.com

A jedna konkrétna situácia napríklad u všeobecného lekára: Ide chrípkové obdobie. Dá sa vôbec zabrániť tomu, aby vedľa seba v čakárni nesedeli pacienti s chrípkou a s korona vírusom? Existuje na takéto situácie nejaké ofi ciálne riešenie?

Žiaľ, chrípka a COVID-19 majú tie isté symptómy. Čo však môžeme spraviť, je v septembri sa zaočkovať proti chrípke a takto znížime počet pacientov na chrípku. A ak už máte symptómy, tak je viac pravdepodobné, že ide o COVID-19. My vyvíjame diferenciálny test na chrípku a COVID-19. Mal by byt dostupný už koncom septembra. Žiaľ, stále ide „iba“ o PCR test, takže nevieme to urobiť akože pred čakárňou alebo ešte pred dverami lekárskej ambulancie, ale až po tom, keď vás pošle lekár na test. Ale stále to pomôže lepšie zvládať situáciu na jeseň, keď oba vírusy udrú v ten istý čas.

shutterstock_1703465413.jpg

Covid 19 - Vakcína
Foto: 
shutterstock.com

A vakcína. Najskôr zrejme bude prístupná starším ľuďom, zdravotníkom... Kedy je šanca, že na Slovensku bude očkovanie bežne dostupné? Hovorí sa aj o očkovacej kampani. Zachráni svet vakcína? Čo si o tom myslíte vy?
Pri mnohých vírusoch spôsobiacich pandémie, je očkovanie najefektívnejšia zbraň. Predpokladám, že vakcína na koronavírus bude dostupná začiatkom roka. Dovtedy musíme bojovať rúškami, karanténnymi opatreniami, efektívnym rutinným testovaním, vyhľadávaním infikovaných, liekmi na COVID-19 (remdesivir alebo kortikoidy), atď. Či vakcína zachráni svet, v to môžeme veriť. Ja si myslím, že to bude kombinácia mnohých faktorov, vakcína, karanténa, zodpovednosť ľudí, politikov, pripravenosť zdravotného systému, dostatok liekov, ventilátorov, rúšok, masiek, atď. Bez zodpovedných ľudí bude vakcína menej účinná.

Aká je šanca, že vakcína bude účinná a odkiaľ by sme mali vakcínu podľa vás na Slovensko doviezť - alebo dostane Slovensko ako členský štát EU konkrétne nariadenie?
Šanca je vysoká, ak sa dá minimálne 80 percent ľudí zaočkovať a aj sa to udeje v krátkom čase. EU ide nakúpiť vakcíny pre celú EU, vrátane Slovenska. Naše MZ SR je veľmi dobre informované, ktoré vakcíny sú už v tretej fáze klinického skúšania, ktoré sú efektívne a bezpečne. A preto EU už podpísala niekoľko rámcových dohôd s niekoľkými farma firmami. Či už je to Moderna, Astra Zeneca a iné. Som si istý, že ta najlepšia, najefektívnejšia a najbezpečnejšia vakcína sa dostane aj k nám na Slovensko.

Dokola sa o tom hovorí. Napriek tomu: Čo môže urobiť každý z nás, aby sa koronavírus prestal šíriť?
Zodpovednosť každého z nás je v čase pandémie kľúčová. Nosenie rúška chráni nás a ľudí okolo nás. Dodržiavanie karanténnych opatrení pomáha zastaviť šírenie infekcie. Dezinfekcia rúk pomáha zabíjať vírus a jeho šírenie. Ale v posledných dňoch si myslím, že úplne najdôležitejšie je veriť autoritám a nepodliehať dezinformáciám a hoaxom. Tie nás ničia, našu zodpovednosť, pomáhajú vírusu sa nekontrolovateľne šíriť. A polarizujú našu spoločnosť. Lebo aj po pandémii tu musíme spoločne žiť a všetci chceme dobre žiť a byť šťastní. Dezinformácie a hoaxy majú len jeden cieľ, rozoštvať nás. Nedovoľme to a zostaňme zodpovední!

- - Inzercia - -