Dnes je streda, 25.máj 2022, meniny má: Urban
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chyby robia človeka

február 19, 2021 - 20:29
Príliš dlho sa utvrdzujeme v myšlienke, ako chyby predstavujú iba jednu stranu mince, no všetci predsa vieme, že minca má strany dve.
Foto: 
shutterstock.com

Dopustiť sa omylu je prirodzená a najmä ľudská situácia, za ktorú ešte netreba stínať hlavy. Samozrejme je nutné brať na vedomie, do akej miery siahajú, tak či onak však neznačia len negatíva. Keď sa nás niečia chyba bytostne dotýka, máme vo zvyku na konkrétnu osobu zanevrieť, v horšom prípade rozpútať „vojnu“.

Naše ego bolo naštrbené a doslova si pýta spätný úder. Manévre tohto typu sa najčastejšie uplatňovali v období, kedy s nami plieskali pubertálne hormóny a za nič na svete sme neboli ochotní akceptovať dehonestáciu našej reputácie. Nezaujímalo nás, či sa jednalo o vážny problém, alebo za uši pritiahnutú malichernosť. Dôvera zažila „nebezpečný otras“ a šanca, že by si tomuto opovážlivcovi niekedy odpustil bola približne 1:1000 000 000.

604.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Lenže dospelosť si žiada širšiu perspektívu a väčší rozhľad, bez ohľadu na to ako veľmi ti vzniknutý chaos vyhovuje. V podobných situáciách ľudia zabúdajú hodiť očkom do vlastného taniera a zaspomínať si na časy, kedy boli rovnako nerozvážni. Hnev zatemňuje nie len úsudok, ale aj spomienky. Nikdy si neurobil nič zlé? Nechcel si dostať príležitosť, prostredníctvom ktorej všetko napravíš? Nedožadoval si sa druhej šance, odpustenia?

V prvom rade by bolo celkom prínosné rozlišovať zámerné chyby od chýb založených na nedorozumeniach. Áno, pripúšťam, existujú i okamihy, kedy sa dopúšťame omylu pri plnom vedomí avšak s dobrým úmyslom. Dôležité je, aby sme sa z nich poučili. Postupne nás pretvárajú na ľudí, ktorými máme v budúcnosti byť a to je presne tá spomínaná druhá strana mince.

- - Inzercia - -