Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Imunológ radí: V ochrane pred vírusmi nepodceňujte silu slizníc

marec 27, 2021 - 12:13
Imunita, imunitný systém, odolnosť, obranyschopnosť – všetky pojmy označujú jeden z najdôležitejších mechanizmov dokonale fungujúceho ľudského tela.
Foto: 
farmax.sk

Ako vlastne pracuje, z čoho sa skladá a čo jej pomáha či škodí? Všetky dôležité odpovede prezradí imunológ a alergiológ Svetozár Angst.

Odolnosť voči chorobám, hlavne tým infekčným – tak by sa dala jednoducho definovať imunita. Ak by sme to rozmenili na drobné, ide o skupinu molekúl, buniek a tkanív, ktoré zabezpečujú odolnosť voči infekciám a tak udržiavajú integritu organizmu. Ohrozenie si vyžaduje reakciu, čiže imunitnú odpoveď. Vedeli ste však, že imunitný systém má niekoľko tisícov zložiek? „Fungovanie imunity prebieha na princípe tímovej hry, ktorej cieľom je zničiť súpera, resp. útočníka. Porozumieť jej teda možno len ako celku,“ hovorí Angst. Ako sa tiež vraví, tím je taký silný, ako jeho najslabší člen. Ako teda jej zložky fungujú, kde a ako ich posilniť a prečo je vhodné podporovať imunitu nachádzajúcu sa v slizniciach?

Rozpoznáva, zabezpečuje, koordinuje, dohliada
Imunitný systém funguje na štyroch princípoch:

  1. Rozlišuje medzi škodlivým a neškodným, a to nielen vo vnútornom prostredí, ale rovnako triedi všetko z vonkajšieho prostredia.
  2. Zabezpečuje obranyschopnosť pred patogénnymi organizmami a ich produktmi.
  3. Koordinuje mechanizmy tolerancie voči vlastným tkanivám (autotolerancia).
  4. Dohliada a rozpoznáva škodliviny vnútorného prostredia, odstraňuje staré, poškodené alebo patologicky zmenené bunky.

„Pre fungovanie imunitného systému je dôležitá spolupráca s nervovým a endokrinným systémom. Vzájomne spolu komunikujú, riadia niektoré procesy a dohliadajú nad nimi,“ vysvetľuje imunológ Svetozár Angst. Imunitné mechanizmy možno rozdeliť na vrodené, získané a špecifické. Aj tie sa však delia na viaceré podkategórie. „Kým napríklad vrodené máme rovnaké takmer všetci, zvyšné sa môžu líšiť u každého jedinca. Aj naša imunita sa totiž evolučne vyvíjala, ovplyvňujú ju však aj prekonané ochorenia, absolvované očkovania či dokonca prostredie, v ktorom žijeme.“

Čo škodlivinám stojí v ceste?
Ochranu nášho organizmu zabezpečujú spomenuté mechanizmy prostredníctvom troch obranných línií. Prvú z nich tvorí súbor mechanických, chemických a biologických bariér. Pokiaľ sa ich podarí prekonať, automaticky sa aktivuje druhá a tretia. Tú tvoria práve vrodená a získaná imunita. Angst: „Bunky a molekuly vrodenej imunity odpovedajú na vstup mikroorganizmov veľmi rýchlo, vo väčšine prípadov stačia na zabezpečenie potrebnej ochrany. V tých zvyšných prichádza na pomoc získaná imunita, resp. tretia línia. Táto imunitná odpoveď sa síce vyvíja pomalšie, no výsledkom je vysoko špecializovaná a veľmi efektívna obrana proti infekcii.“ Ako to funguje v praxi? Imunitný systém bojuje proti nebezpečenstvám každý deň. Väčšinu z nich úspešne zdolá bez toho, aby sme si to uvedomovali, náš zdravotný stav sa veľmi nemení, cítime sa fit. Každý však pozná, keď na neho „niečo lezie“. Vtedy si už víťazstvo vyžaduje dlhší čas na to, aby imunita stihla vytvoriť pre patogén silnejšieho súpera, ktorý ho dokáže efektívne poraziť (protilátku).

pr131.jpg

Foto: 
farmax.sk

Úloha slizničnej imunity
Sliznice pokrývajú všetky dutiny tela a spolu s kožou tvoria mechanickú bariéru chrániacu pred rôznorodými časticami z vonkajšieho prostredia. Slizničný epitel sa skladá z niekoľkých typov buniek, ktoré majú rôzne funkcie – sekrečnú, absorbčnú, obrannú. Hlien chráni sliznicu pred poškodením (napr. v črevách od častí potravy), no vďaka svoju klzkému a väzkému povrchu sa na ňom mikroorganizmy „prilepia“ a nemôžu sa tak naviazať na vnímavé bunky. Vtedy vstupuje do procesu slizničný imunitný systém, ktorý sa skladá zo sekrečných protilátok. Tie pomáhajú zachytené mikroorganizmy likvidovať, prípadne spomaliť ich šírenie. „Slizničný imunitný systém tvorí najrozsiahlejšiu zložku imunitného systému. Jeho úlohou je zabrániť prieniku patogénnych mikroorganizmov do vnútorného prostredia.“ V záujme zachovania silnej a odolnej imunity by sme preto mali myslieť na posilnenie práve jej najrozsiahlejšej zložky. Imunológ hovorí, ako by mal vyzerať náš životný štýl, aby sme jej (ne)vedome neškodili. „Na slizničnú imunitu do veľkej miery negatívne vplývajú práve neduhy súčasnej doby – civilizačné ochorenie ako cukrovka a obezita, nadmerný stres či nedostatok spánku, pohybu, nevyvážená strava chudobná na potrebné živiny, fajčenie a konzumácia alkoholu. Mali by sme im predchádzať a ak sa to dá, vyhýbať sa im. Okrem zdravého životného štýlu slizničnej imunite prospieva otužovanie, pohyb na čerstvom vzduchu, správne zvolené výživové doplnky, napríklad s obsahom látky ProteQuin®. Ide o patentovanú látku zloženú z aktívnych látok (nukleotidy, aminokyseliny, oligopeptidy), ktoré významne podporujú správnu činnosť slizničného imunitného systému.“ Látka ProteQuine® sa nachádza vo výživových doplnkoch českého pôvodu Preventan ®. Na každodennú podporu sa hodí napríklad Preventan® Clasic, pre deti od 3 rokov Preventan® Junior. Pri prvých príznakoch zvoľte Preventan® Akut. Obsahuje vitamín C, ktorý tiež pomáha zmierňovať únavu a vyčerpanie. Viac na www.neuraxpharm.sk

- - Inzercia - -