Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Šťastie nedosiahneš pokiaľ naň budeš tlačiť

marec 28, 2021 - 11:31
V poslednej dobe mám pocit, že sú ľudia čoraz nedočkavejší. Chcú, aby všetko klapalo do sekundy presne a keď náhodou nastane problém, pochytí ich hnev.
Foto: 
pexels.com

Pravdupovediac je to celkom pochopiteľné. Úmera medzi stúpaním požiadaviek a míňaním času je v kritických číslach. Pomaly nemáme čas ani len obedovať či spať. Na každú dokončenú povinnosť pribudne päť ďalších, takže hocijaká snaha o vyčlenenie voľného času prepadá do zabudnutia, niečo ako kolónka spam v emailoch.

Vo všeobecnosti však platí, že čím viac dačo chceš, o to pomalší priebeh ťa čaká. V podobných prípadoch hladina stresu dosahuje maximálne hodnoty a nakoniec akurát prídeš o nervy. Princíp šťastia funguje takmer rovnako. Máš určitú predstavu, čo by si rada docielila a svojrázne nasleduješ intuíciu. Tá ale úplne nestačí.

Základom je uvedomiť si, že svet nie je, a nikdy ani nebol gombička. Komplikácie sú od nepamäti jeho bežnou súčasťou. Ľudí, ktorí na prvý pokus dosiahli maximum by sme vedeli spočítať na jednej ruke, dokonca by nám možno i zvýšilo. Preto sa nesmieš nechať vykoľajiť, znižovať nároky alebo nedajbože tlačiť na pílu, nakoľko zhon dokáže okolnostiam prihoršiť.

Nechaj veci prirodzene plynúť, no zároveň nespúšťaj oči z vysnívanej cieľovej rovinky. Predstav si napríklad, že by si rada zhodila prebytočné kilečko. Rapídna diéta, v rámci ktorej sa vyhladuješ skoro k smrti pravdepodobne ponúkne výsledok, ale krátkodobý. Napokon sa dobre z chuti naješ a vráti sa ti dvojnásobok, čiže celá tvoja snaha ide takpovediac „do kytek“. Naopak, keď zvolíš systém „idem postupne, ale precízne“, všetok investovaný čas vo finále pekne bezo zvyšku zúročíš.

Pracuj na sebe každý deň, cibri schopnosti, získavaj skúsenosti a nepodliehaj panike. Ver mi, že v momente, ako si tento postup zautomatizuješ, uvidíš plody tvrdej práce rýchlejšie než by si prvotne čakala.

- - Inzercia - -