Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pohreb princa Philipa vo Windsore: Obrad odvysielaný v televízii

apríl 17, 2021 - 13:00
Posledná rozlúčka s vojvodom z Edinburghu, na ktorej sa oslávi neochvejná lojalita ku kráľovnej, služba národu a odvaha sa uskutoční dnes v Kaplnke svätého Juraja.
Foto: 
Sita

Podľa BBC bude stredobodom pozornosti spojenie princa Philipa s kráľovským námorníctvom a láskou k moru. Na samotnej udalosti sa zúčastňuje viac ako 730 príslušníkov ozbrojených síl, no v rámci Covid opatrení je počet smútiacich osôb obmedzený na 30, pričom prítomní musia mať tvár zahalenú ochranným rúškom a dodržiavať sociálny odstup. Medzi nimi kráľovná Alžbeta II., členovia rodín a traja princovi nemeckí príbuzní.

Pohreb bude odvysielaný na stanici BBC One o 12:30 BST a samotná služba sa spustí po celoštátnom tichu o 15:00. Slávnostná paľba na 9 miestach po celej Veľkej Británii a na Gibraltári bude znamenať začiatok a koniec národnej minúty ticha. Rakva s telom vojvodu z Edinburghu je v súčasnosti vystavená v súkromnej kaplnke na hrade Windsor. Pred obradom v Kaplnke svätého Juraja rakvu uložia na korbu upraveného Land Roveru, ktorý pomohol navrhnúť samotný vojvoda, a spred hradu ju v smútočnej procesii odvezú do kostolíka. Smútočná procesia by sa mala začať o 14:45 (15:45 SELČ).

rf5.jpg

Foto: 
topky.sk

Povedú ju príslušníci a vysokopostavení predstavitelia ozbrojených síl, po nich bude nasledovať spomenuté auto s rakvou. Za rakvou pôjdu členovia kráľovskej rodiny, okrem iných vojvodove deti, princovia Charles, Andrew, Edward a princezná Anna, či jeho vnukovia - princovia William a Harry. Na konci procesie pôjde v aute kráľovná, ktorú bude sprevádzať dvorná dáma. Na rozdiel od ostatných, panovníčka do kaplnky príde aj z nej odíde bočným vchodom.

Vojvodova rakva bude prikrytá jeho osobnou zástavou, ktorá zobrazuje prvky z jeho života, od jeho gréckeho pôvodu až po britské tituly. Na oltári v kaplnke bude vystavených viacero predmetov, ktoré si vojvoda vybral sám a odzrkadľujú jeho život. Medzi nimi budú jeho insígnie, medaily, vyznamenania, obušok poľného maršala či krídla Britského kráľovského letectva.

rf1.jpg

Foto: 
Sita

Deň po pohrebe sa v Spojenom kráľovstve skončí štátny smútok. Kráľovská rodina bude mať smútok ešte ďalší týždeň, jej členovia však budú pokračovať vo svojich povinnostiach a pri vhodných príležitostiach budú nosiť smútočné pásky. Princ Philip zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov, informuje SITA

Počas bohoslužby diriguje James Vivian zbor štyroch spevákov, z ktorých traja sú laickými úradníkmi v zbore Kaplnky sv. Juraja. Na organe bude hrať Luke Bond, asistent hudby v Kaplnke sv. Juraja. Na slávnostnom pohrebe sa zúčatnia: kráľovná Alžbeta II., princ Charles s manželkou Camillou - vojvodkyňou z Cornwallu, princezná Anna, viceadmirál Timothy Laurence, princ Andrew, princ Edward s manželkou Sophie - grófkou z Wessexu, princ William, vojvodkyňa z Cambridgu Kate Middleton, princ Harry, najstarčí vnuk kráľovnej Alžbety II. a zosnulého princa Philipa Peter Phillips, Zara Tindall, Mike Tindall, princezná Beatrice z Yorku, Edoardo Mapelli Mozzi, princezná Eugenie z Yorku, Jack Brooksbank, Lady Louise, James, maldšie dieťa grófa a grófky z Wessexu, Edward, vojvoda z Kentu, Richard, vojvoda z Gloucesteru, princezná Alexandra, princ Bernhard, princ Donatus, princ Philipp z Hohenlohe-Landenburgu, David Armstrong-Jones, Penelope Knatchbull, Lady Sara Chatto a Daniel Chatto

- - Inzercia - -