Dnes je pondelok, 26.september 2022, meniny má: Edita
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

7 tipov, ako zvládnete s prehľadom dobrodružnú výpravu

jún 07, 2021 - 16:17
Čo takto zažiť tento rok niečo celkom nové? Niečo, čo preverí vašu odvahu a aj schopnosť prežiť v náročnejších podmienkach než ponúkajú letné rezorty? Dobrodružná výprava do hôr ukáže, čo vo vás skutočne je.
Foto: 
Motorola

Tip 1: Nepodceňujte pitný režim
Voda je naozaj základ. Pri turistike to platí dvojnásobne. Cenné tekutiny je potrebné pri náročnejšom tempe chôdze dopĺňať oveľa častejšie než pri sedení v práci za počítačom. Je dôležité zbaliť si dostatočné množstvo vody, aby nás neprekvapil jej nedostatok.

Tip 2: Jedlo je základ
Ak sa chystáte podať výkon a užiť si turistiku naplno, nezabudnite sa dobre najesť. Raňajky sú hlavným štartovacím bodom. S jednou kávou a jogurtom v žalúdku veľké výkony nečakajte. Už večer pred túrou je dobré prispôsobiť svoje stravovanie a dodať telu potrebné množstvo komplexných sacharidov. Konečne si môžete vychutnať plný tanier cestovín bez jedinej výčitky. Všetky kalórie predsa spotrebujete ako palivo.

Nezabudnite si pribaliť aj drobné snacky, ktoré využijete, keď pocítite hlad alebo únavu spôsobenú nedostatkom cukru.

Tip 3: Stavte na funkčnosť a pohodlie
Aj keď túžite byť štýlová a mať čo najkrajšie fotky vhodné na Instagram, naozaj dôležité je vybrať si pohodlnú a kvalitnú obuv a oblečenie. Vhodné topánky zabezpečia, že sa budete tešiť aj na ďalšie dobrodružstvá v prírode. Nevhodná obuv sa postará o nútený oddych pri liečení pľuzgierov. Kvalitné a vhodné turistické topánky sú dnes navyše aj maximálne štýlové a môžete si vybrať akékoľvek chcete.

Tip 4: S batohom na hory
Bez batoha si túru hádam ani nevieme predstaviť. Do čoho by sme si zbalili všetky potrebné veci, vodu a jedlo? Kvalitný batoh je teda naozaj dôležitým piliérom vašej výpravy. Na štandardnú jednodňovú túru nám bohate postačí batoh s objemom 30 L, ktorého váha by nemala prekročiť 3-4 kilá.

Tip 5: Pribaľte si lekárničku
Neprivolávame nič zlé, ale byť pripravení je vždy najlepšie. Súčasťou základnej výbavy lekárničky by mala byť dezinfekcia, náplasť, obväz, ale napríklad aj lieky proti bolesti alebo glukóza, ktorú využijete, ak budete potrebovať súrne doplniť cukor. Po turistike určite tiež padne vhod doplnenie vitamínu C alebo magnézia.

clanok_1_-_foto_2.png

Foto: 
Motorola

Tip 6: Nestraťte sa
Pribaľte si turistickú mapu alebo sa spoľahnite na kvalitný smartfón Motorola moto g30, ktorý nahradí GPS aj mapu a vďaka 5000 mAh batérii vydrží celý deň bez potreby nabíjania. Navyše si čaro prírody vychutnáte aj dlhé týždne po návrate z výletu prostredníctvom kvalitných záberov, ktoré vám zaručí 64 MPx fotoaparát.

Tip 7: Je to v suchu
Do vášho batôžka si pribaľte aj pršiplášť alebo pončo. Počasie v horách sa mení extrémne rýchlo, búrka sa priženie z ničoho nič a môže vás nemilo prekvapiť. Pršiplásť dobre udrží vás a aj všetky vaše veci v suchu.

- - Inzercia - -