Dnes je utorok, 19.október 2021, meniny má: Kristián
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Každý, kto sa vráti zo zahraničia sa musí registrovať v eHranica

júl 02, 2021 - 14:01
Každý, kto sa vráti zo zahraničia, aj keby bol len na nákupe v prihraničnom meste, je povinný sa pred prekročením slovenskej hranice zaregistrovať na stránke korona.gov.sk cez formulár eHranica. Týka sa to aj tých, čo sú zaočkovaní a uplatňujú si výnimku. Splnenie si povinnosti kontroluje priamo na hranici polícia.
Foto: 
red

Ako upozorňuje ministerstvo zdravotníctva, nový cestovateľský semafor začne platiť až od 9. júla. Ten reaguje na šírenie Delta variantu koronavírusu a prináša zmeny v cestovaní.

Krajiny, z ktorých sa pricestuje na územie Slovenska, už nebudú rozdelené do stupňov rizikovosti. Rozdiel bude v tom, či je prichádzajúca osoba zaočkovaná alebo nie je. Zaočkovaní nebudú musieť absolvovať karanténu. Očkovanie preukazujú potvrdením o zaočkovaní (GreenPass, Národný očkovací certifikát s QR kódom). Ostatné osoby budú musieť absolvovať karanténu a najskôr na 5 deň PCR test.

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že povinná registrácia cez formulár eHranica aktuálne platí pre všetkých.

Polícia zavádza intenzívne kontroly na hraniciach. Nedodržanie povinností stanovených vo vyhláške je priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktoré príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva môže udeliť pokutu vo výške do 1 659 eur. V blokovom konaní môžu aj orgány Policajného zboru a obecnej polície uložiť páchateľovi pokutu vo výške do 1 000 eur.

- - Inzercia - -