Dnes je utorok, 19.október 2021, meniny má: Kristián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nikotín bez dymu a bez tabaku?

júl 06, 2021 - 13:25
Svet bez cigariet bude mať podobu nikotínových vrecúšok. Tak to aspoň ukazujú najnovšie trendy zo zahraničia. Fajčiari sú si čoraz viac vedomí, že dym z cigariet škodí nielen im, ale aj okoliu. A to významne.
Foto: 
ZYN

Vo svete je niekoľko štúdií a aj vedeckých sledovaní priamo z praxe, ktoré dokázali, že aj ľudia, čo nefajčia, ale vdychujú cigaretový dym, majú respiračné ťažkosti. A každý rok z dôvodu pasívneho fajčenia zomrie podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo svete 1,2 milióna nefajčiarov.

Víziu sveta bez cigariet si osvojila spoločnosť Swedish Match v roku 2016, ktorá už ale desiatky rokov poskytuje spotrebiteľom menej škodlivé výrobky. To malo za následok rekordne nízke používanie cigariet v krajinách, kde ľudia získavali nikotín bez spaľovania. Najnovším prírastkom do rodiny menej škodlivých alternatív sú nikotínové vrecúška. Dnes majú Švédi na základe údajov z Eurobarometra v porovnaní so zvyškom Európskej únie najnižší počet fajčiarov. V kontraste so Slovenskom je miera dennodenných fajčiarov vo Švédsku až o dvadsať percent nižšia. V roku 1999 sa táto švédska spoločnosť celkom vzdala produkcie cigariet a plne sa zameriava na nové a menej škodlivé výrobky pre tých, čo chcú konzumovať nikotín, ale podstatne menej škodlivým spôsobom. Spoločnosť sa tak krok za krokom blíži k svojej vízii – sveta bez cigariet.

pouzitie.png

Foto: 
ZYN

Nikotín inak

Nikotínové vrecúška sú jednou z najrýchlejšie rastúcich kategórií alternatívnych nikotínových výrobkov. Tento druh nehorľavého nikotínu oslovil široké publikum dospelých spotrebiteľov nikotínu. Nikotínové vrecúška poskytujú pohodlný, diskrétny a okamžitý zážitok z nikotínu. Existuje veľa rôznych príchutí s rozdielnou silou nikotínu. Vrecúška sa vkladajú pod hornú peru, kde sa nikotín uvoľňuje až hodinu. Vrecúška ZYN nedávno predstavili v mnohých európskych krajinách, vrátane Slovenska, a nájdete ich pod záštitou – Nikotín inak. Vlani spoločnosť dodala do celého sveta takmer 130 miliónov škatuliek s nikotínovými vrecúškami, pritom najpredávanejšou značkou v USA je ZYN. Táto značka predstavovala v roku 2020 až sedemdesiatpäť percent amerického trhu.

zyn_na_sirku.jpeg

Foto: 
ZYN

Budúcnosť bez cigariet

Je tu jasný signál, že globálny trh s nikotínom sa posúva od tradičných cigariet k produktom, ktoré majú v porovnaní s klasickými cigaretami potenciál poskytnúť značné výhody pre verejné zdravie. Dôvod je jednoduchý, nikotín si teraz môžete vychutnať bez fajčenia. To je skvelá správa pre pľúca. Preto švédska spoločnosť zodpovedným spôsobom ponúka dospelým spotrebiteľom moderné nefajčiarske výrobky obsahujúce nikotín najlepšej kvality. Nikotínové vrecúška sú alternatívny spôsob prijímania nikotínu bez dymu. Mnohých užívateľov táto skutočnosť oslobodí od nepríjemného zápachu, problémov s dýchaním alebo s výrazne zafarbenými zubami. Skôr než siahnete po ďalšej cigarete, mali by ste si uvedomiť, že podľa údajov WHO tabak zabíja každý rok viac ako osem miliónov ľudí. Z toho sedem miliónov pripadá na priamych užívateľov cigariet a 1,2 milióna zomrie na následky pasívneho fajčenia. Fajčenie je jedna z najväčších hrozieb verejného zdravia vo svete. Odborníci z WHO upozorňujú, že neexistuje bezpečná úroveň vystavenia sa tabakovému dymu, či už aktívnemu alebo pasívnemu. Fajčiari, ktorí majú záujem o menej škodlivé alternatívy, ako sú cigarety, by mali zvážiť nikotínové vrecúška ako možnosť pokračovania v užívaní nikotínu a súčasne zanechať zlozvyky a obmedziť riziká, ktoré fajčenie spôsobuje.

- - Inzercia - -