Dnes je štvrtok, 29.júl 2021, meniny má: Marta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Stred Slovenska prežil apokalypsu

júl 15, 2021 - 11:24
Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echu hovorím vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch, píše portál iMeteo.sk
Foto: 
sita

Ako ďalej uvádza portál iMeteo.sk, "Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu. Aj počas noci zo stredy na štvrtok sme tento jav zaznamenali v oblasti od Tisovca a Brezna až po Vysoké Tatry."

burka_-_07.jpg

Stred Slovenska prežil apokalypsu
Foto: 
sita

Táto búrka napáchala škody najmä v podobe popadaných stromov. Jeden strom spadol aj na hlavnú cestu na horskom priechode Čertovica, ktorý zostal niekoľko desiatok minút neprejazdný.

burka_-_02.jpg

Búrka stred Slovenska
Foto: 
Sita

Ďalšie stromy popadali na hlavnú železničnú tepnu na Liptove, ktorá je uzavretá od polnoci.

Vlaky meškajú stovky minút

Problémy hlásia aj na železnici. Medzi stanicami Východná a Kráľová Lehota museli z dôvodu popadaných stromov po 00:10 hod. prerušiť dopravu. Tá je stále prerušená a menšie spoje sú nahradené náhradnou autobusovou dopravou.

Niektoré spoje ale meškajú stovky minút. Vlak EN 442 Slovakia z Humenného do Čadce stojí v stanici Východná už 400 minút. Rýchlik R 614 TATRAN ZEMPLÍN z Humenného do Bratislavy stojí v stanici Štrba už 326 minút.

Desiatky vlakov meškajú aj viac ako 100 minút, zdroj: mapa.zsr.sk

Podľa železničnej spoločnosti Slovensko sa očakávala obnova premávky o 5:15. Spadnuté stromy sa o 6:45 stále nepodarilo odstrániť.

Maximálne nárazy vetra dosiahli v noci v oblasti Telgártu až okolo 100 km/h. Silný vietor priniesli búrky aj na poľskú stranu Tatier. Na Kasprovom vrchu namerali pri prechode búrky okolo polnoci náraz vetra s rýchlosťou až 140 km/h.

- - Inzercia - -