Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Počas koncertu zomrel Milan Lasica (81)

júl 18, 2021 - 23:02
Vo veku 81 rokov v nedeľu zomrel obľúbený komik, herec a spevák Milan Lasica. Informáciu denníku SME potvrdil zdroj blízky Bratislava Hot Serenaders.
Foto: 

Bola to náhla porucha srdcového rytmu. Milan Lasica dnes večer na záver vystúpenia s orchestrom Bratislava Hot Serenaders v domovskom divadle Štúdio L+S dospieval pesničku Ja som optimista. Celý večer bol podľa divákov v dobrej forme, no po záverečnej klaňačke sa nečakane pomaly zosunul k zemi. Privolaní lekári sa ho 20 minút pokúšali oživovať, ale už sa im to, žiaľ, nepodarilo, píše Denník N. 

Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene, odkiaľ pochádzala jeho matka. Pred jeho narodením rodičia žili v Košiciach, no po roku 1938, keď Košice pripadli Maďarsku, sa rodina presťahovala do Zvolena. Otec bol bankovým úradníkom a keďže niekoľko mesiacov po Milanovom narodení dostal lepšie pracovné miesto v Tatra banke, presťahovali sa do Bratislavy. Tu Milan Lasica prežil väčšinu svojho života.

Komunistický prevrat vo februári 1948 podľa Lasicu zasiahla aj jeho rodičov: "Môj otec prišiel o zamestnanie, pretože Tatra banku zrušili.“ “Bol nútený odísť do výroby, vraj aby získal nejaké skúsenosti ako robotnícka trieda.“ 

Tieto udalosti ovplyvnili aj osobný život manželov Lasicových, ktorí sa rozviedli. Milana poslali do Pliešoviec neďaleko Zvolena, kde žil so svojou starou mamou a otcovou sestrou Jolankou, ktorá nemala deti. Jeden rok tam aj chodil do školy. Druhého manžela (Mateja Weselého) si Lasicova mama zobrala ešte v ten istý rok, ako sa rozviedla. Keď bola v šiestom mesiaci tehotenstva s Milanovou nevlastnou sestrou Veronikou, syna si vzala opäť k sebe do Bratislavy. Napriek všetkému, mal Milan dobrý vzťah so svojou matkou Editou Weselou, ktorá zomrela koncom roku 2007 ako 92-ročná.

Vyštudoval dramaturgiu so zameraním na divadlá malých foriem na VŠMU v Bratislave. Už počas štúdia začal vystupovať v Tatre Revue, kde spolu s Júliusom Satinským predvádzali svoje autorské dialógy. V rokoch 1964-67 pracoval ako dramaturg Československej televízie, v rokoch 1967 – 1970 bol členom Divadla na korze v Bratislave (ktoré bolo zatvorené a Lasica a Satinský dostali zákaz umeleckej činnosti, v rokoch 1970 – 72 divadla Večerní Brno, 1972 – 78 spevohry Novej scény v Bratislave a od roku 1978 členom činohry Novej scény v Bratislave. Od roku 1982 bol umeleckým šéfom Štúdia S, kde neskôr pôsobil ako riaditeľ.

Keď mal dvadsaťdva rokov oženil sa s herečkou Zorou Kolínskou. Svadbu mali v deň jej promócie na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Po ôsmich rokoch sa rozviedli. S druhou manželkou, o vyše osem rokov mladšou Magdou Vášáryovou, s ktorou sa oženil na jeseň 1980, mal dcéry Hanu (nar. 28. 2. 1981) a Žofiu.

Zomrel 18. júla 2021 vo veku 81 rokov po neúspešnom oživovaní na výročnom koncerte Bratislava Hot Serenaders v Štúdiu L+S.


- - Inzercia - -