Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Letné nástrahy pre vaše intímne partie

júl 24, 2021 - 09:22
Vedeli ste, že vaginálne mykózy aspoň raz za život potrápia každú ženu? S prichádzajúcou letnou sezónou sa množstvo rizikových faktorov ešte zvyšuje.
Foto: 
Sydney Sims

Vedeli ste, že vaginálne mykózy aspoň raz za život potrápia každú ženu? A vo väčšine prípadov opakovane. Každá žena, ktorá sa s týmto problémom už stretla, si ho určite netúži ešte niekedy zopakovať. Napriek všemocným snahám sa to však nie vždy podarí. Začarovaný kruh neustále sa opakujúcich mykóz môže mať na svedomí oslabená imunita!

Vaginálne mykózy sú dnes jedným z najčastejších problémov ženskej populácie. Užívanie antibiotík, cukrovka, tehotenstvo, hormonálna substitučná liečba, nadmerná konzumácia sladkého alebo stres. Je to len časť z toho, čo môže spôsobiť gynekologické mykózy. S prichádzajúcou letnou sezónou sa množstvo rizikových faktorov ešte zvyšuje – chlórovaná voda, mokré plavky či tesné oblečenie sú priam živnou pôdou pre množenie problémových baktérií a kvasiniek. Trápia možno aj vás a vracajú sa ako bumerang. Nepodceňujte ich liečbu a neustále opakovanie. Bumerangový efekt už nemusí byť vašim problémom.

fotka_wobenzym.png

Foto: 
Wobenzym

Odkiaľ sa berie?

Vaginálna mykóza, ktorá je tiež známa aj ako gynekologická mykóza, kvasinková infekcia alebo kandidóza, je jedným z najčastejších problémov ženskej populácie. Toto ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek rodu Candida albicans. Kvasinky sú síce bežnou súčasťou pošvovej mikroflóry, no ak sa naruší prirodzené pH pošvy, začne sa pre ženy svrbivé, pálivé a bolestivé peklo. Môžu vzniknúť aj pôsobením hormonálnych zmien počas tehotenstva, pri užívaní antikoncepcie, po liečbe antibiotikami a v období menopauzy.

Najväčšie nebezpečenstvo vzniku vaginálnych mykóz je v lete. Ženy sa vtedy kúpu v chlórovanej vode, trávia čas v teplom a vlhkom prostredí, nosia mokré plavky alebo tesné nohavice, v ktorých sa intímne partie ľahko zaparia. Vonkajšie genitálie sú vďaka bohatým nervovým zakončeniam citlivé na akékoľvek podráždenie. Prvým prejavom bakteriálneho zápalu alebo mykózy je nepríjemné pálenie a svrbenie v intímnej oblasti. To neskôr pokračuje začervenaním pošvy a vonkajších rodidiel, bielym, tvarohovitým výtokom z pošvy, opuchom rodidiel, pálením a rezaním pri močení, nepríjemným zápachom výtoku a bolestivým pohlavným stykom. Všetky tieto príznaky privádzajú mnohé ženy takmer do šialenstva. Veľa postihnutých dám vtedy rieši tento problém tzv. „babskými receptami“, ktorými si môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Potieranie postihnutých miest bielym jogurtom s probiotickými kultúrami doktori neodporúčajú, radšej by ho mali ženy denne konzumovať ako prevenciu. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, žena by mala navštíviť gynekológa, ktorý jej určí správnu diagnózu. V prípade, že sa vyskytuje mykóza u ženy iba sporadicky, stačí lokálna liečba vo forme vaginálneho výplachu roztokom benzydamín hydrochloridu, ktorý si môže žena zadovážiť bez predpisu v lekárni. Roztok pôsobí proti zápalu, baktériám, kvasinkám, normalizuje pošvovú mikroflóru a významne znižuje pH pošvy. 

Od nepriateľov sa držte ďaleko

Veľmi dôležité je PH v pošve. Normálne je kyslé prostredie, čo zabezpečuje prítomnosť Lactobacilu. Aj niektoré lubrikačné gély môžu narušiť prirodzene kyslé PH v pošve, a tak spôsobiť mykózy. Nepriateľom intímnej hygieny sú aj parfumované sprchové gély. Vhodné sú iba tie, ktoré nenarušujú PH v pošve. Nepriaznivý vplyv môže mať aj maškrtenie sladkostí, potenie v oblasti slabín, tampóny a intímne vložky, ktoré počas dňa vymieňate s nedostatočnou frekvenciou.

Na ženské intímne zdravie ma vplyv aj spodná bielizeň. Niektoré druhy nohavičiek môžu ženám  skutočne uškodiť. Jedným z dôležitých kritérií je výber „zdravých“ nohavičiek. Pri výbere správneho materiálu by mali ženy za všetkých okolností uprednostňovať prírodné materiály,  a tým syntetickým sa radšej oblúkom vyhýbať. Syntetika neumožňuje pokožke dýchať, spôsobuje zapareniny alebo premnoženie kvasiniek, a tým kvasinkovej infekcii. Ďalšou nevýhodou umelých vláken je aj to, že sa zvyčajne odporúča ich pranie na maximálnej teplote 30 °C, pričom spodná bielizeň by sa mala prať na vyšších teplotách. A to najmä za predpokladu, že žena má časté a opakované problémy s mykózou. Opatrne aj pri strihoch – pre intímne zdravie vôbec neplatí, že čím tesnejšie, tým lepšie! V priliehavých nohavičkách totiž dochádza k nadmernému treniu, vznikajú zapareniny a odreniny, ktoré môžu prispieť k vzniku nepríjemnej kvasinkovej infekcii.

Pomoc na opakované mykózy

Mykotické zápaly znepríjemňujú život takmer každej ženy aspoň raz za život. Niektoré sa vyliečia a majú do konca života pokoj, no iným sa vracia ako bumerang a trápi ich s pravidelným odstupom. Kvasinky majú úžasnú schopnosť rozmnožiť sa v priebehu niekoľkých hodín. Ak sa ženám prejavy vracajú, nestačí liečiť iba samotnú mykózu, ale aj problém ich opakovania. Odpoveď je potrebné hľadať predovšetkým v imunite. Ženy s opakovanými mykózami majú spravidla problémy s „lokálnou imunitou“ vo vaginálnej oblasti.

Na liečbu akútnych vaginálnych mykóz sú bežne používané antimykotiká. Mnohým ženám sa však aj po preliečení mykózy ale opakovane vracajú. V takomto prípade organizmus potrebuje pomoc, aby sa ochorenie neopakovalo. Návodom na zlepšenie je pridať k štandardnej antimykotickej liečbe aj podpornú liečbu s pomocou enzýmového lieku Wobenzym. Enzýmy, ktoré obsahuje, posilňujú lokálnu i celkovú imunitu v organizme, podporujú prienik antimykotík do tkanív a pôsobia proti zápalu. Vďaka týmto účinkom výrazne obmedzujú opakovanie vaginálnych mykóz.

Výsledky projektu zameraného na opakované gynekologické mykózy ukázali, že aj po štyroch rokoch od užívania enzýmového lieku po dobu 10 týždňov pretrvával veľmi nízky priemerný počet gynekologických mykóz u pacientok, ktoré predtým trpeli týmto ochorením štyrikrát až deväťkrát do roka.  Zo 62 pacientok zaradených do projektu už  v  prvom roku po začatí podpornej liečby došlo u všetkých k významnému zlepšeniu. 39 žien – takmer dve tretiny zo všetkých zostalo celkom bez mykózy. 17 pacientok (27%) malo mykózu len raz. U zvyšných šiestich žien (4 mali mykózu dvakrát a 2 trikrát) klesol počet mykóz počas roka viac ako o polovicu. A tento pozitívny účinok enzýmového lieku pretrvával, ako už bolo spomenuté, aj po štyroch rokoch od jeho užívania. Wobenzym je tradičný liek z prírodných zdrojov na vnútorné použitie. Starostlivo čítajte príbalovú informáciu pre používateľov. 

- - Inzercia - -