Dnes je utorok, 21.september 2021, meniny má: Matúš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovensko má prvú zlatú medailu

júl 29, 2021 - 08:31
O prvú zlatú medailu na olympijských hrách v Tokiu sa nám postarala Zuzana Rehák Štefečeková v trape.
Foto: 
sita

V šiesty súťažný deň olympijských hier v Tokiu sa Slovensko dočkalo prvej medaily a je to tá najcennejšia. Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková ovládla súťaž v trape žien, v dramatickom finále šiestich strelkýň jej na to stačilo 43 presných výstrelov z päťdesiatich možných. Tento výkon vyvážený zlatom je zároveň olympijský rekord. Tridsaťsedemročná rodáčka z Nitry sa postarala o vôbec prvú medailu pre Slovensko na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu.

Skvelá Slovenka na druhé miesto odsunula Američanku Kayle Browningovú, ktorá vo finále trafila 42 asfaltových holubov. O zlate bolo rozhodnuté už pred posledným výstrelom Browningovej. Bronz si vybojovala Alessanda Perilliová zo San Marína s finálovým výsledkom 29 terčov.

Je to dvadsiata deviata medaila v histórii účastí Slovákov na letných olympijských hrách a jubilejná desiata zlatá (10-12-7). Zároveň šiesta, ktorá sa zrodila na strelnici. Okrem aktuálne zlatého a predtým dvoch strieborných kovov v podaní Rehák Štefečekovej (2008, 2012) sa o dve bronzové medaily postaral aj puškár Jozef Gönci (1996, 2004) a jednu pridala skeetarka Danka Barteková (2012).

Rehák Štefečeková sa pred finále stala suverénnou víťazkou kvalifikácie trapu. Skúsená Slovenka zvládla stopercentne prvý aj druhý deň kvalifikačných bojov a s maximálnym nástrelom 125 terčov utvorila nový svetový rekord. Doterajšie kvalifikačné maximum patrilo Fínke Satu Mäkelovej-Nummelovej. Pred dvoma rokmi v mexickom Acapulcu dosiahla 123 terčov. Znamená to, že Rehák Štefečeková v Tokiu ako historicky prvá aktérka kvalifikácie neminula ani jeden terč.

Rehák Štefečeková je na svojej tretej olympiáde, z prvých dvoch z Pekingu 2008 a Londýna 2012 si odniesla dve strieborné medaily v trape. Do Ria de Janeiro 2016 sa tiež kvalifikovala, ale právo účasti nevyužila, lebo mala materské povinnosti. Rodáčka z Nitry je aj dvojnásobná majsterka sveta v trape a jedno zlato má aj v tímovom mix trape. V mix trape sa ešte predstaví aj na OH 2020.

"Prežívam obrovskú radosť. Sama sebe som dokázala, že po vydarenej kvalifikácii viem zastrieľať aj vo finále. Finále sa strieľa na jednu ranu, kým kvalifikácia na dve. Niekedy v ňom trafím len 17 z 25 výstrelov, ale teraz som dala 21 a dokázala som si udržať chladnú hlavu až do konca. Spočiatku som aj pokukovala po súperkách, ale potom si vravela, že sa radšej nebudem pozerať, ako strieľajú, a sústredím sa na seba. Maximum 125 v kvalifikácii je asi sen každého strelca, zlato je k tomu u mňa už len taký bonus. Je to moja tretia medaila z olympijských hier a prvá po deviatich rokoch. Čo sa zmenilo odvtedy? Som vydatá a mám dve krásne deti, čiže som vyzretejšia a dospelejšia. Veľmi ich všetkých doma pozdravujem. Mamina určite plakala a manžel možno tiež," uviedla Zuzana Rehák Štefečeková v prvej reakcii pre RTVS.

- - Inzercia - -