Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sú výživové doplnky pre naše zdravie nevyhnutnosťou?

október 05, 2021 - 07:59
Otázka zdravia je nepochybne citlivá téma pre všetkých ľudí, bez ohľadu na vek. S prichadzajúcim chladným počasím sa nám do uší dostáva množstvo doplnkov výživy, ktoré ľudia konzumujú. Naozaj pomáhajú alebo ide o markentingový ťah výrobcov?
Foto: 
Shutterstock.com

Už to zďaleka nie je iba o vitamíne C. Na to, aby ste prežili zimu vraj nevyhnutne potrebujete vitamín D, echinaceu, CBD olej, tobolky z čínskej medicíny, Schusslerove minerálne soli, železo, rybí olej, tigriu masť z Thajska, magnézium na spánok.. Nakoľko sú výživové doplnky naozaj potrebné?

Výživové doplnky nie sú lieky. Sú koncentrovanými zdrojmi živín, vitamínov, minerálov a ďalších látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom. Vyrábajú sa v súlade s potravinovým kódexom. Možno si myslíte, že vy nič navyše nepotrebujete, pretože sa stravujete veľmi uvedomelo. Bez ohľadu na to, ako zdravo jete alebo akú stravu dodržiavate, pre vaše telo môže byť ťažké získať vždy z potravy všetky potrebné živiny. Akákoľvek strava môže mať nedostatky, či je vegánska, paleo, alebo jete všetko. Dôležitú rolu zohráva aj genetika, vek, prostredie v ktorom žijete, vzduch, ktorý dýchate a samozrejme spánok. Ďalším dôležitým aspektom, ktorý treba brať do úvahy, je vyčerpanie mnohých minerálnych prvkov v pôde. Ovocie a zelenina strácajú značné množstvo vitáminov a minerálov v dôsledku toho, že sa nekonzumujú bezprostredne po zbere, ale majú pred sebou dlhú cestu od výrobcu, distribútora, predajcu, ku konečnému spotrebiteľovi.

Existuje veľa dôvodov kvôli ktorým by ste mali konzumáciu doplnkov výživy zvážiť. 

Iné vitamíny potrebuje doplniť tehotná žena a iné jej starý otec. Každé telo je individuálne a aj pri doplnkoch treba byť opatrný a neprekombinovať ich. To, čo zaberie susedke, nemusí vám.  V prípade vitamínu C alebo vápnika, je dôležité nielen príjem živín, ale aj ich kombinácia, aby sa dosiahlo dobré využitie v tele. Vitamín D treba napríklad kombinovať s vitamínom K, kvôli vstrebávaniu. Treba však byť opatrný pri kombinácií s inými doplnkami a liekmi. Neužívajte doplnky s vitamínom E alebo K, ak zároveň užívate lieky na riedenie krvi. Doplnky s vitamínom D tvoria zlú kombináciu s antacidami (lieky na žalúdočnú kyselinu). A ablety vitamínu A spôsobujú problémy, ak ich užijete spolu s antibiotikami alebo liekmi na zníženie cholesterolu.

V mnohých prípadoch si však viete pomôcť samy. Dbajte na to, čo konzumujete, ideálne z vlastnej záhrady alebo od farmárov. Pri opakovaných nádchach sa odporúča preplachovanie slanou vodou cez konvičku. Tým sa vyhnete rôznym zaručeným prostriedkom na čisté dutiny. Vitamín D si doplníte kvalitnými rybami a spánok čistou hlavou.

- - Inzercia - -