Dnes je štvrtok, 09.december 2021, meniny má: Izabela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vzácny dar pre pápeža

október 18, 2021 - 15:37
Ešte teraz sa mi trasú ruky, keď si predstavím, ako som sa prvýkrát posadil k môjmu pracovnému stolíku. Ležali na ňom strieborné prúty. Pozeral som sa na nich a videl som hotové dielo. Ticho som sedel a modlil som sa.
Foto: 
Siloe design

Prvé momenty boli náročné. Nesmelo som chytal materiál a prosil som Ducha Svätého, aby viedol moje ruky. Aby vzniklo dielo, po akom túžim ja, a zároveň aby oslovilo vzácneho príjemcu. Striebro mi pod rukami mäklo a začala vznikať kytica. Poľná kytica. Plná drobných bielych kvietkov. Dielo, na ktorom som pracoval, sprevádzala bohatá symbolika, a ja dúfam, že sa mi podarilo ju doň uzamknúť tak, aby bola čitateľná.

Motív kytice poľných kvetov sa nevybral náhodne. Je to niečo, v čom sa táto moja práca spája s relikviárom Anny Kolesárovej, ktorý som vyrábal pred niekoľkými rokmi. Biele kvetinky majú symbolizovať jemnosť, ale aj zraniteľnosť mladej duše. V neposlednom rade čistotu.

 Pri vrchole sa kvety zväzujú a vzniká venček. Počas celej tvorby som myslel na mladých ľudí. Na všetkých chalanov aj dievčatá, ktorí sa po vzore Anky rozhodli vstúpiť do manželstva čistí. Myslel som aj na všetkých, ktorí za čistotu musia bojovať, aj na tých, ktorí ešte neodhalili jej hodnotu. Modlil som sa za nich.

 Kalich sa odovzdal a ja verím, že v rukách Svätého otca bude znova a znova pozdvihovaný pri vykonávaní nekrvavej obety. Verím, že to bude obeta, ktorá bude prinášaná aj za nás. Za našich mladých na Slovensku, za naše rodiny. Za čistotu, ktorá má nevyčísliteľnú cenu.

 Video:

Dar pre pápeža Františka

Marek Husovský

- - Inzercia - -