Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Popoluška nám dovolila snívať

november 21, 2021 - 12:19
Bratislava sa cez víkend stala kultúrnym centrom svetového baletu, keď mali diváci možnosť na vlastnej koži zažiť rozprávku a preniesť sa na miesto, kde dobro víťazí nad zlom. Pri príležitosti svojej storočnice Slovenské národné divadlo so svojím multinárodným súborom uviedlo balet Sergeja Prokofieva Popoluška. Rozprávali sme sa pre vás s hosťami a účinkujúcimi o ich pocitoch počas vystúpenia a aj o tom aké je to venovať sa umeniu v čase pandémie.
Foto: 
SND

Popoluška je klasickým príbehom z pera spisovateľa Charlesa Perraulta, ktorý svoje miesto nachádza aj v súčasnosti. Náročná choreografia Michaela Cordera je sprevádzaná magickou scénou, bohatými kostýmami z dielne Marka Baileyho a to všetko pod taktovkou Ondreja Olosa. Zasnívajte sa s nami a uverte, že všetko zlé môže mať šťastný koniec.

klanacka_s_michael_corder_a_dirigentom.jpg

Účinkujúci a tvorcovia pri záverečnej klaňačke
Účinkujúci a tvorcovia pri záverečnej klaňačke
Foto: 
Ivan Medveď

Medzi hosťami sa objavila aj starostka hlavného mesta pani Zuzana Aufrichtová s deťmi, ktorej sme sa spýtali aká bola prvá emócia, ktorá jej v súvislosti s predstavením napadla. „Je to veľmi vzdušné, je to veľmi ľahké a naozaj to ukazuje takú dokonalosť ľudského pohybu, ktorá vie priniesť emóciu a radosť.“ Spolu s deťmi sa zamysleli aj nad tým aká je budúcnosť klasického baletu v generáciách po nich.

aufrichtova.jpg

Starostka Starého mesta Zuzana Aufrichtová
Starostka Starého mesta Zuzana Aufrichtová
Foto: 
Ivan Medveď

Na predstavení pracoval 60 členný súbor, z ktorého pochádza až 40 členov zo zahraničia.

Tanečník Thiago Neves z Brazílie sa vyjadril, že majú za sebou veľmi dlhú prácu. Dostať sa až sem im trvalo takmer dva roky, keďže prípravy boli prerušené pandémiou. „Bola to radosť konečne tu dnes stáť, vystupovať a predviesť všetko úsilie, ktoré máme za sebou.“ Prezradil nám tiež, že dúfa, že nebude ďalší lockdown, lebo to je pre umelcov veľmi ťažké a verí, že sa všetko vráti do normálu k vystúpeniam pred plným hľadiskom. Zároveň spomenul aké zložité je pre tanečníka pripravovať sa doma s inštrukciami cez online prenosy, samostatná práca v domácich podmienkach je pre nich ťažšia. Nádej však nestráca a ostáva optimistický.

tiago.jpg

Tanečník Thiago s kolegami na recepcii po predstavení
Tanečník Thiago s kolegami na recepcii po predstavení
Foto: 
Ivan Medveď

Viola Mariner z Rakúska stvárnila jednu z Popoluškiných sestier: „Je to náročné predstavenie, úplne iný štýl aký sme zvyknutí tancovať. Ja som vystupovala ako jedna zo sestier a tam je veľmi dôležité hranie, ktoré prináša príbeh a boj medzi sestrami. Takže bolo to náročné, ale veľmi sme si to užili a dúfam, že aj diváci.“ Minulý rok, keď sa aj táto premiéra kvôli pandémii odkladala, boli veľa doma. "To je pre nás tanečníkov nevýhodné, lebo rýchlo vypadneme z cviku. Trénovať potrebujeme spolu v tanečnej sále." Ako uviedla k budúcnosti umenia: „Stále potrebujeme dôveru a podporu, vieru, že umenie je stále dôležité aj v takýchto časoch a pomôže rozptýliť starosti každodenného života. Umenie je dôležité pre nádej.“

violeta_mariner.jpg

Violeta Mariner stvárnila Popoluškinu sestru
Violeta Mariner stvárnila Popoluškinu sestru
Foto: 
Ivan Medveď

Oslovili sme aj sólistov Konstantina Korotkova a Oľgu Chelpanovu z Marijskej republiky v Rusku. Predstaviteľ princa Konstantin Korotkov: „Samozrejme, dnes to bolo pre nás ťažké, lebo sme mali covid a sme štyri dni po karanténe, ale sme radi, že sme mali možnosť tancovať a radosť neostala na potom a dnes sme odtancovali druhú premiéru.“ Doplnila ho aj jeho javisková partnerka Popoluška, Olga Chelpanova: „Je to krásne predstavenie.“ Zároveň sa vyjadrili, že strach tancovať v tejto dobe nemajú a na obavy už zabudli.

popoluska_a_princ.jpg

Sólisti Olga Chelpanova a Konstantin Korotkov
Sólisti Olga Chelpanova a Konstantin Korotkov
Foto: 
Ivan Medveď

Ak budete mať možnosť, balet Popoluška si nenechajte ujsť. Na rozprávky nie je nikdy neskoro, je dokonca možné, že v tejto dobe ich potrebujeme ešte o trošku viac. Darujte si kvalitný umelecký zážitok a pocíťte veľkoleposť svetového predstavenia na domácich divadelných doskách.

- - Inzercia - -