Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vláda schválila lockdown a núdzový stav

november 24, 2021 - 16:29
Na Slovensku bude platiť na dva týždne tzv. lockdown. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní, informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Školy ostanú otvorené a v zamestnaní bude platiť režim OTP.
Foto: 
red

"Dnešné rozhodnutie nebolo politické," deklaroval Premiér Eduard Heger na tlačovej besede o podmienkach lockdownu a núdzovom stave. Premiér vyhlásil, že od dnešnej polnoci začne platiť núdzový stav, ktorý potrvá maximálne 90 dní.

Núdzový stav začne platiť od dnešnej polnoci a potrvá maximálne 90 dní. Výnimky zo zákazu vychádzania budú platiť dva týždne, po desiatich dňoch ich vláda prehodnotí. "Ak sa opatrenia budú uvoľňovať, budú sa uvoľňovať pre zaočkovaných," vyhlásil premiér. Vysvetlil, že vláda schválila opatrenia, ktoré navrhlo Konzílium odborníkov, a to s jedinou výnimkou, ktorá sa týka škôl. Heger vysvetlil, že zatvorenie škôl vetovala SaS.

VÝNIMKY
Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú nákupu nevyhnutných potrieb ako potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivo pre zvieratá, pohonné hmoty či noviny.

Výnimku majú aj nevyhnutné služby či okienkový predaj, pošta, banky, poisťovne, čistiarne a práčovne, autoservisy, optiky, servisné služby a kľúčová služba, či kúpele zo zdravotných dôvodov.

Výnimka zo zákazu vychádzania sa týka aj cesty z a do zamestnania, odporúča sa však práca z domu. Povolená je aj cesta na očkovanie, do školy či škôlky, pobyt v prírode v rámci okresu a venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska. Povolená je cesta v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou, cesta za účelom starostlivosti o blízku osobu, cesta na pohreb či na uzavretie manželstva.

VSTUP NA PRACOVISKO

Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa možný vstup iba zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie Covid-19 v posledných 180 dňoch prekonali. Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať. Tento režim by mal platiť do konca roka.

"Na splnenie podmienky ´testovaní´, bude potrebný antigénový samotest nie starší ako sedem dní," povedal Sulík. Testovanie bude realizované priamo na pracovisku, kto bude výsledky kontrolovať, zatiaľ nie je jasné. Podľa Sulíka to nemusia byť zdravotníci, ale napríklad osoba určená zamestnávateľom. 

Minister nevylúčil, že v prípade ďalšieho zhoršenia pandemickej situácie sa môže interval testovania skrátiť. Testy budú zabezpečovať zamestnávatelia a ich cena by podľa uznesenia vlády mala byť obmedzená na päť eur. 

Opatrenie má podľa Sulíka zatiaľ platiť päť týždňov. Náklady za testy preplatí ministerstvo hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka. Presnejšie informácie budú známe po vydaní manuálu na testovanie zamestnancov rezortom hospodárstva.

Na Slovensku budú zatvorené podľa Sulíka všetky reštaurácie aj predajne, okrem tých esenciálnych. "Všetci si želáme a dúfame, že sa situácia dovtedy zlepší. O desať dní budeme znovu vyhodnocovať," povedal. Dodal, že strana SaS bude tlačiť na to, aby sa začali uplatňovať výhody pre očkovaných.

zdroj: TA3

- - Inzercia - -