Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Felix a veľkolepý Botticelli

november 28, 2021 - 16:00
Vydavateľský dom IKAR a Luxusná knižnica uviedli do života dve exkluzívne publikácie. Prvou z nich bola veľkolepá kniha o Sandrovi Botticellim – veľkolepé ručne viazané vydanie z edície Vznešená renesancia s názvom BOTTICELLI. Druhou publikáciou bola monografia jedného z najvýznamnejších slovenských grafikov a výtvarníkov – Karola Felixa, nazvaná jednoducho FELIX. Táto publikácia je unikátne viazaná v koži a plexiskle, doplnená dreveným stojanom.
Foto: 
luxusnakniznica.sk\ikar.sk

Večerom v Grand hoteli River park sprevádzal herec a moderátor Juraj Bača. O hudobný vstup sa postarali Nylon Guitar Duo. Publikácie uviedol do života spevák Pavol Hammel.

FELIX

felix_botticelli_03.jpg

Kniha Felix
Foto: 
luxusnakniznica.sk\ikar.sk

Prvá luxusná monografia slovenského výtvarníka

Grafika, maľba, kresba, knižná ilustrácia, známková tvorba, tvorba objektov, plastík a inštalácií. Brilantné zvládnutie klasických techník, sloboda, dobrodružstvo aj pokora. Širokospektrálna tvorba Karola Felixa v unikátnom prevedení je skutočným zážitkom.

Luxusná knižnica prináša jedinečnú, výpravnú publikáciu o slovenskom výtvarníkovi svetového významu. Žiak Albína Brunovského obľubuje prelínanie disciplín, priam ich bytostne potrebuje. Fundamentom Felixovej tvorby je grafika, ale súčasne prebýva v širokom riečisku jeho ďalších výtvarných disciplín.

Dva najdôležitejšie fenomény tvorby Karola Felixa sú  tajomstvo a svetlo. Svetlo používa autor aj na svojich výstavách ako hlavného hýbateľa deja. Využíva jeho intenzitu, ale i zmenu jeho nasýtenosti počas dňa. Rád sa s tvorbou pohybuje medzi nebom a zemou, ale tá vždy je o ľuďoch a prostredí okolo nich. Na povrch jeho obrazov veľmi často presakuje aj humor podobne ako v jeho slovách. Špecifické miesto má u Felixa známková tvorba. Dnes má realizovanú jednu, ešte československú známku, a viac než šesťdesiat slovenských známok.

Bohato ilustrovaná monografia FELIX predstavuje 400 strán intenzívnych zážitkov. Je dvojjazyčná, v slovenskom a anglickom  jazyku. Vyniká nielen svojim obsahom, ale aj exkluzívnym spracovaním. Má špeciálnu kombinovanú väzbu z pravej kože a plexiskla. Každý výtlačok je ručne viazaný v kníhviazačskej dielni Richard Mayer v Esslingene. Súčasťou kompletu je  stojan na knihu z dubového dreva s kovovým gravírovaným štítkom.

Publikácia FELIX vychádza limitovanom počte 133 výtlačkov ručne očíslovaných  kaligrafom. V tomto prevedení ju ponúka iba exkluzívny portál luxusnakniznica.sk

VEĽKOLEPÝ BOTTICELLI

felix_botticelli_02.jpg

Kniha Botticelli
Foto: 
luxusnakniznica.sk\ikar.sk

Jeden z najväč­ších básnikov štetca všetkých čias

Edícia Vznešená renesancia sa rozrastá o ďalší unikátny zväzok. Náročná umelecká monografia sa precíznym spôsobom venuje nezameniteľnej a nápaditej maliarskej tvorbe jedného z najväč­ších básnikov štetca všetkých čias Sandra Botticelliho.

Autor publikácie, historik umenia Giancarlo Benevolo, re­nomovaný znalec Botticelliho diela, vo veľkolepej monografii dopĺňa staršie i najnovšie poznatky vlastným bádaním. V ucelenom knižnom diele podáva plas­tický obraz o nenapodobiteľnom malia­rovom umení a o jeho obrovskom prínose aj na pozadí širších spoločensko-historic­kých súvislostí.

Žiadny iný umelec nevytvoril také očaru­júce obrazy, naplnené étericky nežným pôvabom a melodickou krásou, ako to dokázal Botticelli – tvorca osobitej odnože renesančnej maľ­by na pomedzí sna a skutočnosti, poézie a kresťanského zanietenia.  Charak­terizuje ho vášnivá záľuba v dynamických, zato však plynulých líniách, nespúta­ná fantázia umeleckej obrazotvornosti a k tomu všetkému nežný lyrický náboj. Leonardo da Vinci zasiahnutý jemnocitom botticelliovského umeleckého odkazu sa o jeho tvorbe vyjadril, že je to „nemá poézia.“

Exkluzívne vydanie obsahuje reprodukcie všetkých významných Botticelliho diel a predstavuje neoceniteľnú studnicou pozna­nia nielen pre znalcov umenia, ale aj širšie publikum so záujmom o výtvarnú kultúru svetového významu.

Vydavateľstvo Ikar vydáva monografiu v rámci Luxusnej knižnice v limitovanom počte 150 očíslovaných výtlačkov. Kniha má 424 strán, rozmery 30,8 × 40 cm. Každý výtlačok je ručne viazaný v kníhviazačskej dielni Richard Mayer v Esslingene.  Na väzbe knihy je použitý pergamen, ručne opracovaný a vyhladený korkom podľa postupov používaných v šestnástom storočí.

Monografiu VEĽKOLEPÝ BOTTICELLI  je možné zakúpiť iba prostredníctvom exkluzívneho portálu luxusnakniznica.sk

 

- - Inzercia - -