Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kúpeľná liečba nie je len pre chorých a seniorov: lekár nám vysvetlil, pre koho je vhodná

november 29, 2021 - 15:06
Na Slovensku dlhodobo prevláda presvedčenie, že kúpele a kúpeľná starostlivosť je len pre chorých a pre seniorov. O tom, či je to naozaj tak, sme sa porozprávali s MUDr. Mariánom Markechom, MPH, riaditeľom úseku liečebnej starostlivosti v Zlatých kúpeľoch Turčianske Teplice.
Foto: 
Zlaté kúpele Turčianske Teplice

Tak ako to teda je, sú kúpele len pre seniorov a chorých?

Vôbec nie, aj keď je to v slovenskej populácii tak vžité. Je pravda, že do kúpeľov chodia pacienti po operáciách, úrazoch a s najrôznejšími diagnózami na návrh lekárov – sú to poistenci, ktorým kúpeľnú starostlivosť kompletne alebo čiastočne prepláca zdravotná poisťovňa. Čo by sme si ale mali uvedomiť je fakt, že kúpele sú mimoriadne vhodné ako prevencia ochorení, ktoré sú dnes veľmi časté, najmä kvôli tomu, akým životným štýlom žijeme. Dlhodobé sedenie za počítačom, nedostatok pohybu, zlá životospráva – to všetko nám spôsobuje ťažkosti, ktoré neskôr vedú k najčastejším civilizačným ochoreniam a napríklad veľmi často aj k ťažkostiam spojeným s pohybovým aparátom. Veď kto z nás dnes netrpí na bolesti chrbta? Práve preventívnymi liečebnými postupmi využívanými v rámci kúpeľnej starostlivosti vieme s týmito ťažkosťami dokázateľne bojovať. Pobyt nám síce nepreplatí zdravotná poisťovňa, ale mali by sme si uvedomiť, že systematickým prístupom a preventívnou starostlivosťou môžeme zabrániť tomu, aby sa naše ťažkosti zmenili na chronické ochorenie. Môžeme sa tým vyhnúť užívaniu liekov, nežiadúcim účinkom farmakologickej liečby, a to všetko vďaka využitiu lekárskych poznatkov z použitia kúpeľnej  a fyzikálnej liečby, overených liečebných postupov a prírodného bohatstva – liečivej minerálnej vody. Každý by mal zvážiť prínosy, ktoré kúpeľná liečba prináša, aj keď je ešte vzdialený od veku seniora, jeho ťažkosti nie sú natoľko závažné, aby bol sledovaný v špecializovaných ambulanciách a teda jeho pobyt v kúpeľoch preplácala poisťovňa.

Tvrdíte teda, že bolesti chrbtice sa môžem zbaviť pobytom v kúpeľoch?

Kúpeľná liečba

Nielen bolestí chrbtice. V Zlatých kúpeľoch Turčianske Teplice liečime ochorenia pohybového ústrojenstva,  choroby obličiek a močových ciest, nervové ochorenia, choroby tráviaceho ústrojenstva, ženské choroby, pacientov po onkologických ochoreniach, ale aj choroby z povolania a kardiovaskulárne choroby. Veľa ale záleží aj od toho, v akom štádiu k nám prídete a ako dlho ostanete. Ak prídete v čase, keď sa u vás tieto ťažkosti začínajú objavovať, môžeme s nimi veľmi efektívne pracovať, aj počas kratšieho pobytu. Ak prídete v čase, kedy sú problémy už chronické, bude to náročnejšie a bude potrebné dlhšie liečenie. V každom prípade vás pri nástupe na liečebný pobyt vyšetrí lekár a na základe vašich aktuálnych ťažkostí a s prihliadnutím na váš celkový zdravotný stav nastaví liečebné procedúry tak, aby vás naozaj bolesti zbavil, alebo ich aspoň zmiernil. Samozrejme, našim cieľom je, aby ste boli bez bolestí aj po odchode z kúpeľov – preto vám odporučíme aj úpravu životosprávy, zaradenie kompenzačných pohybových aktivít atď. Celkovo tak môžete urobiť veľmi veľa pre svoje zdravie, posilniť svoju imunitu a tým aj predchádzať rôznym ochoreniam.

Takže vravíte, že by sme mali kúpeľné procedúry brať ako súčasť liečby...

Áno, kúpele naozaj  pri dobrom nastavení procedúr liečia, a v porovnaní s farmakologickou liečbou nemajú prakticky  žiadne vedľajšie účinky. Kúpeľná liečba je plnohodnotná, napokon aj preto ju pri najzávažnejších stavoch preplácajú aj poisťovne. Je ale škoda, že sa prostredníctvom kúpeľnej starostlivosti málo lieči v skorých štádiách ochorení – je to neinvazívna liečba, bez vedľajších účinkov, plnohodnotne medicínsky podložená a overená, s dokázateľnými liečivými účinkami. 

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí už kúpele plánovali navštíviť, ale rozhodujú sa, či liečebný pobyt neposunúť na neskôr kvôli epidemiologickej situácii?

Moje odporúčanie je jednoznačné – liečbu neodkladajte. Čím skôr kúpeľnú liečbu absolvujete, tým lepšie a rýchlejšie účinky na vaše zdravie bude mať. A nezáleží pritom, či ste po operácii, úraze, alebo máte problémy s chrbticou kvôli sedavému spôsobu zamestnania, princíp je rovnaký. Opakujem, vždy je dôležité riešiť problém čo najskôr. Čím skôr ho začnete liečiť, tým skôr sa dostavia účinky a tým jednoduchšia je cesta k uzdraveniu. Koronavírusové ochorenie tu s nami bude zrejme aj naďalej, ale určite by sme kvôli nemu nemali zanedbávať iné ochorenia. Kúpele sú zdravotnícke zariadenie, riadia sa prísnymi pravidlami a opatreniami a sú otvorené aj v čase, kedy sú obyčajné wellness prevádzky zatvorené. My totiž nie sme wellness, sme zdravotnícke zariadenie a sme tu pre našich pacientov a hostí aj počas obmedzení.

kupelna_liecba_1.jpg

Liečebný dom Veľká Fatra
Foto: 
Zlaté kúpele Turčianske Teplice

Ak rozmýšľate na tým, že by ste pobyt v kúpeľoch vyskúšali, alebo darovali ako Vianočný darček svojim blízkym, Zlaté kúpele Turčianske Teplice ponúkajú širokú škálu pobytov aj pre samoplatcov. Zakúpiť pobyt alebo darčekovú poukážku si môžete jednoducho a rýchlo cez e-shop Zlatých kúpeľov.  

- - Inzercia - -