Dnes je sobota, 29.január 2022, meniny má: Gašpar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Marian K. je v kauze motákov nevinný

december 02, 2021 - 10:54
Obžalovaný podnikateľ Marian K. je v kauze takzvaných motákov nevinný. Rozhodol o tom dnes senát Okresného súdu Bratislava I. s tým, že skutok nie je trestným činom.
Foto: 
canva.com

Podľa obžaloby v období od júla do septembra 2018 poslal Marian K. z väzby, kde bol umiestnený pre kauzu televíznych zmeniek, prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka list bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Tóthovi. V ňom ho žiadal, aby presvedčil osobu menom Roman Osuský, aby vo veci zmeniek vypovedal. Mal konkrétne uviesť, že ako príslušník SIS už v roku 2000 vedel o existencii miliónových zmeniek. Stretnutie Tótha a Osuského sa však nakoniec nekonalo. Túto verziu na súde potvrdil samotný Tóth.

Podľa predsedu senátu Mareka Fila bolo v rámci vykonaného dokazovania preukázané, že predmetný list napísal obžalovaný, aj to, že sa prostredníctvom pravdepodobne advokáta dostal k Petrovi Tóthovi. To však nie je trestným činom, keďže sa v tom období nenachádzal vo väzbe pre hrozbu ovplyvňovania svedkov. Zároveň sa zo strany Mariana K. nepreukázalo ani navádzanie na krivú výpoveď. „Text napísaný v predmetnom motáku sám o sebe nič neznamená v oblasti vyvodenia trestnej zodpovednosti," povedal Filo. Doplnil, že z viacerých verzií vysvetľujúcich obsah motáku bola najlogickejšia verzia obžalovaného. Ten ešte vo svojej záverečnej reči povedal, že prípadný svedok Roman Osuský by nemohol klamať, keďže jeho zistenia o kauze Markíza musia byť archivované v SIS. Zároveň by mu tajná služba s vysokou pravdepodobnosťou ani nedovolila vypovedať pred súdom, preto by manipulovať jeho výpoveď nemalo zmysel. „Výpoveď svedka Tótha nekorešponduje so samotným textom v motáku," doplnil predseda senátu s tým, že v tejto súvislosti musel súd uplatniť zásadu „pri pochybnostiach v prospech obžalovaného".

Úhrnný a súhrnný trest vo výške 22 rokov navrhol dnes v rámci záverečnej reči prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne Branislav Murgaš v kauze takzvaných motákov obžalovanému Marianovi K. Ak by mu Okresný súd Bratislava I vyhovel, znamenalo by to navýšenie aktuálneho trestu 19 rokov, ktorý si Marian K. odpykáva za kauzu televíznych zmeniek o tri roky. Podľa prokurátora totiž bola vina obžalovaného z trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy preukázaná v celom rozsahu.

Obhajca obžalovaného Martin Pohovej naopak uviedol, že v neprospech Mariana K. vypovedá len svedok Peter Tóth, pričom všetci ostatní vypočutí svedkovia vypovedajú opačne. Obhajoba ešte pred ukončením dokazovania navrhla vypočuť bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, keďže podľa nich v jednej jeho výpovedi uviedol skutočnosti, ktoré znižujú dôveryhodnosť Tótha. Súd však návrhu nevyhovel.

- - Inzercia - -