Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Svokra ako anjel strážny

september 25, 2022 - 16:00
Koluje o nich možno viac vtipov ako o blondínkach či policajtoch. Asociácie spojené s týmto statusom sú väčšinou negatívne. Sú milované aj nenávidené. Svokry.
Foto: 
Shutterstock

Porodili alebo vychovali vašu polovičku

Či sa vám to páči alebo nie, práve ony sú zodpovedné za to, že je vaša polovička na svete. Rovnako majú možno na svedomí niektoré neduhy, ktoré vám pijú na partnerovi krv. Zamerajte sa najskôr na tie pozitívne vlastnosti. Za mnoho z nich môžete poďakovať práve jej. Ak si však neviete dať rady s negatívami, skúste sa pri rozhovore s ňou pohrabať v rodinnej histórii. Je možné, že odhalíte kostlivcov, o ktorých netuší ani vaša polovička a zrazu celá mozaika problémov a výziev začne dávať zmysel. Nemyslíme tým nič neriešiace vyratúvanie nedostatkov jej potomka, skôr konštruktívne pátranie po tom, kde sa stala chyba. Skúste sa držať hesla, že tam, kde je problém, existuje aj riešenie. Môže ním byť práve ona.

Sú z iného sveta

Ak žijete v zväzku s vekovo podobným partnerom, vaša svokra je od vás pravdepodobne aspoň o generáciu staršia. Svojich potomkov vychovala v dobe, keď jej čas nebol rozdelený medzi ten reálny a ten virtuálny, ale zároveň nemala ani všetkých pomocníkov do domácnosti v podobe umývačiek riadu, pračiek či najnovšie robotických vysávačov. Je dokonca možné, že sa jej muž nepodieľal na výchove detí a chode domácnosti, lebo to vtedy boli ženské záležitosti. Na sebarealizáciu mali minimum času, ak im popri všetkom obsluhovaní rodiny ostal vôbec nejaký. Je tiež veľmi možné, že do práce išla skôr ako vy a jej malé deti museli ísť do jasiel. Ak ju bil manžel, nebolo to nič zvláštne, veď takých bolo...Áno, sú to samozrejme veci, ktoré sa niekde dejú aj teraz, ale to určite nepotvrdzuje ich správnosť. Akokoľvek to s ňou bolo, skúste to mať na zreteli, keď vás niečím vytočí, alebo sa vás dotkne. Neindikujeme tým, že si máte nechať skákať po hlave, iba to, že empatia a zamyslenie sa pred vyrieknutím akéhokoľvek súdu môže len pomôcť.

svokra_2.jpg

Svokra ako anjel strážny
Foto: 
Shutterstock

Je to aj vaša rodina

Aj keď nie ste vo formálnou zväzku, stala sa vašou rodinou. Dokonca aj keď deti nemáte. Vaša polovička k nej bude mať vo väčšine prípadov záväzky, ktoré potomkovia k svojim starnúcim rodičom mávajú a časť ich bremena pôjde aj na vaše plecia. Tak to v živote chodí. Nie je to síce vaša mama, ale starajte sa o ňu tak, ako by ste si to predstavovali aj od partnera voči vašim rodičom. Ak deti máte, je to ich babka. Stále viac výskumov poukazuje na to, aký dôležitý je aj vplyv starých rodičov a širšej rodiny na dieťa. Samozrejme, ak robí niečo, s čím máte vyslovený problém, tému bez odkladu verbalizujte a pokúste sa spoločne o nápravu. Nemusíte byť kamarátkami a chodiť spolu na kávu, ale nepodceňujte emócie a čas, ktorý venuje vašim deťom. Ich život významne ovplyvní, tak sa postarajte o to, aby bol vplyv čo najpozitívnejší. Ak stavíte na úprimnosť, možno z nej bude váš anjel strážny.

Nie vždy to s nimi máme jednoduché, ale skúste sa niekedy na život pozrieť ich očami. Raz svokrou možno budete aj vy, tak popremýšľajte ako by ste sa chceli chopiť tejto úlohy.

- - Inzercia - -