Dnes je sobota, 22.január 2022, meniny má: Zora
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

120 rokov od narodenia Walta Disneyho

december 05, 2021 - 10:10
Dnes je deň, ktorý môžu právom oslavovať všetci milovníci rozprávok. Pred 120-timi rokmi sa totižto narodil známy šoumen, producent a priekopník animovaných filmov, Walt Disney. Komiksový mág a zároveň otec postavičiek Mickeyho Mousa a Donalda Ducka sa narodil 5. decembra 1901 v meste Chicago,štát Illinois. Poďme sa spolu pozrieť na jeho život.
Foto: 
Shutterstock

Detstvo

Walter Elias Disney bol štvrtým synom farmára, čaluníka a stavbára Eliasa Disneyho a učiteľky Flory Call. Keď bol malý, rodina sa presťahovala do mestečka Marceline v Missouri, ktorého hlavná ulica sa neskôr stala predlohou pre hlavnú ulicu v jeho prvom zábavnom parku Disneyland. Už ako dieťa prejavil svoj talent v kreslení aj hre s ceruzkami a vodovými farbami. Spou s bratmi neskôr v Kansase pomáhal roznášať noviny a rovnako sa tam začal aj formálne vzdelávať v kreslení komiksov a umení. Neskôr sa opäť vrátil do Chicaga, ale jeho vzdelávanie bolo prerušené prvou svetovou vojnou, keď pôsobil ako vodič sanitky pre Americký červený kríž vo Francúzsku a Nemecku. Po vojne sa v roku 1919 stretol s Ubom Iwerksom, ktorý mal veľký podiel na Waltových prvých úspechoch.

Prvé animované rozprávky

Disney a Iwerks neboli spokojní s tým ako sa veci mali, a preto vzali osud do vlastných rúk, v roku 1922 založili vlastné štúdio a kamerou z druhej ruky začali vyrábať dvojminútové animované upútavky pre miestne kiná. Osud sa s nimi nemaznal a narazili na podvodníka z New Yorku, kvôli ktorému museli v roku 1923 ohlásiť bankrot. Disney odišiel do Kalifornie, kde ho zožal úspech jeho prvý animovaný film vytvorený ešte s Iwerksom, Alice in Cartoonland. S bratom Royom, ktorý sa stal jeho celoživotným biznis partnerom, tak mohli podnikanie opäť rozbehnúť v Hollywoode. A práve v tom čase začali vznikať postavičky, ktoré poznáme všetci. Medzi nimi, v roku 1927, aj svetoznámy myšiak Mickey Mouse. Pridanie zvuku do filmu zožalo úspech aj v tých animovaných a hlas Mickeymu prepožičiaval do roku 1947 sám Disney. Napredovanie nezastavili ani ťažké časy a ekonomická kríza.

Celovečerné filmy

V roku 1934 prišiel Disney so svojou verziou klasickej rozprávky Snehulienka a sedem trpaslíkov  a práve týmto titulom začala jeho cesta celovečerných animovaných filmov. Zrodili sa ďalší známi hrdinovia ako Pinocchio (1940), Dumbo (1941) a Bambi (1942).

disney_1.jpg

Populárne postavičky z Disneyho rozprávok
120 rokov od narodenia Walta Disneyho
Foto: 
Shutterstock

Disneyho štúdio sa pozviachalo aj zo štrajku hlavných animátorov v roku 1941 aj z ptíchodu druhej svetovej vojny, čo dokazuje, že Disney a jeho brat boli vizionári, ktorých neodradilo od ich sna nič. Rok 1950 sa písal v znamení Popolušky, o rok sa zrodila Alica v krajine zázrakov a o ďalší aj Peter Pan. Disneyho štúdio bolo zároveň jedným z prvých, ktoré ihneď pochopili silu potenciálu televízneho vysielania. Absolútny kariérny vrchol nastal v roku 1964 s titulom Mary Poppins.

Disneyland

Na začiatku 50-tych rokov prišlo plánovanie zábavného parku Disneyland, miesta, kde sa sny stávajú skutočnosťou, ktorý sa napokon v roku 1955 otvoril neďaleko L.A. Ďalší park, v Orlande, bol v čase Disneyho smrti ešte vo výstavbe.

disney_3.jpg

Socha Disneyho a Mickeyho
120 rokov od narodenia Walta Disneyho
Foto: 
Shutterstock

Disneyho dedičstvo ostáva nesmrteľné aj dnes, 120 rokov od jeho narodenia. Stal sa z neho najúspešnejší podnikateľ svojej doby, vďaka ktorému neustále ožívajú príbehy pre ľudí všetkých vekových kategórií.

Ako vravel sám: "Všetky naše sny sa môžu splniť, ak máme dosť odvahy nasledovať ich."

- - Inzercia - -