Dnes je sobota, 25.jún 2022, meniny má: Olívia, Tadeáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Parfém, parfémová a toaletná voda: Aký je medzi nimi rozdiel?

december 06, 2021 - 16:00
Niektoré cítite po celý deň, iné vyprchajú za pár hodín a ďalšie sotva vydržia aj to. Tajomstvom výdrže vône je koncentrácia vonných zložiek v nej. A práve tú nám pomáha rozlíšiť označenie parfém, parfémová voda a toaletná voda. Vyznáte sa v nich?
Foto: 
unsplash.com

O vôňach väčšinou hovoríme ako o parfémoch. Lenže pravé parfémy pre ženy sú niečo trochu iné ako parfémové vody, ktoré týmto označením najčastejšie myslíme. A keď sa do klubu pridá ešte toaletná voda, môže z toho vzniknúť zmätok. Ako sa vyznať v označeniach vôní a čo znamenajú?

Parfém bude voňať najdlhšie

Naozajstné parfémy obsahujú 15 až 40 % vonných zložiek. Podiel alkoholu a olejov v nich je potom v porovnaní s ostatnými vôňami nižší. To z nich robí víťaza vo výdrži - vôňa parfumu môže vydržať až 10 hodín. Ich konzistencia je hustejšia a vôňa intenzívnejšia, aj preto sú obľúbené najmä na večerné či špeciálne udalosti.

Parfém je kráľom vôní, a ak sa rozhodnete si nejaký zaobstarať, počítajte s tým, že to nie je úplne najlacnejšia záležitosť. Na druhú stranu ide o investíciu, ktorú nebudete ľutovať – flakón parfumu vám vydrží oveľa dlhšie, pretože stačí aplikovať pár kvapiek a jeho vôňu si môžete užívať takmer celý deň.

Parfémová voda – zlatá stredná cesta

Parfémová voda, nesúca označenie EdP (Eau de Parfum), predstavuje zlatú strednú cestu ako vo výdrži, tak aj v cene. Koncentrácia vonných zložiek sa pri parfémovej vode pohybuje v rozmedzí 8 až 15 % a jej výdrž je okolo 5 hodín. Parfémové vody sú lacnejšie ako parfémy, ale pritom si stále udržujú vysokú kvalitu a štandard.

Čo sa týka vône, sú parfumové vody oproti tým toaletným silnejšie a výraznejšie a vhodnejšie sú na večer, v chladnom období alebo na špeciálne príležitosti. Avšak dnes parfuméri vyrábajú aj parfémové vody, ktorých vôňa je vhodná na bežný deň a je jemnejšia. Či už dávate prednosť kvetinovým tónom, sviežosti citrusov, sladkosti ovocia, alebo intenzite korenia a drevín, medzi parfumovými vodami si pre seba zaručene nájdete to pravé.

Toaletná voda na každý deň

Toaletné vody majú najnižší podiel vonných zložiek – medzi 4 až 8 %, preto je aj ich výdrž iba okolo 3 hodín. Napriek tomu ale patrí k tým najobľúbenejším vôňam na každodenné použitie. Vzhľadom na koncentráciu sa nemusíte obávať aplikovať toaletnú vodu opakovane počas dňa.

Toaletné vody sa skvele hodia na bežný deň, do práce a všade tam, kde nechcete svojou vôňou obťažovať okolie. Pokojne ich použite aj pri športovaní. Vďaka tomu, že vôňa nie je taká intenzívna, nebude vás z nej bolieť hlava. Toaletku navyše môžete aplikovať aj na oblečenie, ale odporúčame ju najskôr vyskúšať na časti odevu, kde nebudú vidieť prípadné stopy.

- - Inzercia - -