Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako sa v dobe pandémie cítia umelci pred premiérou? Spoveď.

december 07, 2021 - 14:00
Psychológovia sa zhodujú na tom, že ak sa chceme vo svojich životoch posunúť, je nutné vyjsť z komfortnej zóny. Tá je samozrejme pre každú osobu niekde inde. Pre niekoho je výzvou prihovoriť sa neznámemu, iný by si potreboval založiť rodinu a ďalší možno potrebuje doplniť vzdelanie. Ak nespadáte ani do jednej spomenutej kategórie, môžete svoje šťastie skúsiť v rôznych kurzoch zameraných na rozvoj osobnosti. Príležitostí tak dostanete neúrekom.
Foto: 
Shutterstock

Porozprávali sme sa pre vás so štyridsiatnikom Petrom, ktorý navštevoval kurz, kde sa rozvoj osobnosti spája s doskami, čo znamenajú svet. Okrem iného nám priblížil, aké intenzívne pocity umelci prežívajú v tejto neľahkej dobe.

thetre_2.jpg

Ako sa v dobe pandémie cítia umelci pred premiérou?
Foto: 
Shutterstock

Po každom kurze nasleduje absolventské vystúpenie, kde si diváci kupujú lístky a v prípade najvyšších levelov, ide o regulérne divadelné predstavenie so všetkým, čo k nemu patrí. Ako ste sa pre premiérou Vraždy na Orient exprese cítili?

Mal som strach. Nevedel som, netušil som, okolo toľko skvelých ľudí a hercov v jednej osobe. Miestami som dúfal, že to lockdown zastaví, že sa nakoniec žiadne predstavenie nebude diať, s touto myšlienkou som sa upokojoval až do času, kedy som si uvedomil, že niet cesty späť. A prečo by aj malo, veď toto je to čo sme trénovali celú tú dobu. Toto je to zavŕšenie nášho snaženia sa a stretávania počas celej tej doby.

Muselo byť náročné venovať sa divadlu popri práci na plný úväzok a popri rodine. Do toho hroziaci lockdown...

Nebolo to jednoduché vyjsť si a stretnúť sa s "cudzími" ľuďmi berúc do úvahy riziko nákazy a možnosť preniesť to na celú rodinu. Tá dilema bola obrovská, na jednej strane chuť stretnúť sa s úžasnými ľuďmi, na strane druhej prijať skutočnosť, že to nemusí dopadnúť až tak dobre v rámci svojej rodiny a nákazy.

Aké opatrenia ste prijali, aby ste riziko nákazy čo najviac eliminovali?

Keďže sme boli zaočkovaní, bolo to o to jednoduchšie. Túžba zažiť všetky tie divadelné zážitky bola natoľko silná, že predčila akékoľvek strachy z aktuálnych hrozieb možnej nákazy. Premiéra sa blížila. Nanešťastie, blížila sa aj doba prijímania rôznych opatrení, medzi nimi aj možné uzavretie kultúrnych podujatí, ako aj divadla. Neklesli sme však na duchu, ba čo viac, ešte intenzívnejšie sme začali trénovať s cieľom pobaviť našich divákov o to viac, v tejto ťažšej dobe. Z praktického hľadiska sme nechceli nič podceniť a tak sme sa dali celá zostava otestovať pred vystúpením. Z úcty voči zdraviu divákov a svojmu zdraviu, sme podstúpili takéto dobrovoľné testovanie aj s určitým rizikom, že ako náhle by bol čo i len jediný prípad pozitívny, predstavenie by sa nekonalo. Našťastie všetko dopadlo v poriadku a predstavenie sa tak mohlo odohrať.

Aké emócie nasledovali po takomto vypätí? Nebrali ste to ako zbytočný stres?

Premiéra bola nakoniec týždeň pred lockdownom, všetci sme to dali, ako keby žiadne obmedzenia nejestvovali. Aspoň na ten moment sme sa dokázali oslobodiť od všetkých obmedzujúcich nariadení a uvoľnit našu myseľ, ale aj všetkých prítomných divákov. Keď nám už tretíkrát tlieskali, vidieť tie "mokré" oči bol jeden z najkrajších momentov posledného obdobia života. Tie oči odzrkadľovali určitú úľavu, bolo zrejmé, že diváci boli hrou napätí, a vyvrcholenie prinieslo určité uvoľnenie, ako keby na moment ľudstvo absolútne vyhralo a porazilo pandémiu. Takéto emócie boli zreteľné z očí väčšiny divákov, takže to určite zbytočné nebolo.

Čo nasledovalo potom?

O týždeň neskôr nás čakala repríza. Do poslednej chvíle sme čakali, že sa snáď predstavenie ani neuskutoční. Bol to zvláštny pocit, prijímanie opatrení zapôsobilo na nás všetkých ako uspávacia injekcia a všetci sme tak hľadali určitú motiváciu pre to správne "nakopnutie". Len čo sme sa však po tej dobe stretli v šatni, nadšenie bolo obrovské, prekonalo všetky obavy, ba čo viac, naštartovalo tie správne energie v každom z nás. Na druhý deň sa mali prijímať opatrenia. Mali sme pocit, že práve my budeme odprevádzať všetkých tých ľudí do lockdownu, a práve toto nás zaväzovalo, aby sme tak učinili so cťou a aby tak každý šiel s čo najlepším pocitom, že aj samotný lockdown má zmysel, aby sme sa všetci takto čoskoro stretli a zažili tie energie a emócie nevídané a neslýchané, opäť tak naplnili svoj život, pripravení čeliť rôznym životným situáciám, či je to Vražda v Orient exprese a či iba nekúpené mlieko.

Ak teda ešte váhate, či do niečoho ísť alebo radšej nie, veríme, že sme vás inšpirovali. Skúste si v tomto živote dopriať katarziu a hlbšie spoznanie samých seba. Každá nová skúsenosť je lekciou, ktorá nás môže len obohatiť.

Skutočný život sa odohráva za hranicami našej komfortnej zóny.

- - Inzercia - -