Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

10 dobrých rád proti kŕčovým žilám

december 28, 2021 - 10:27
Aj keď sú kŕčové žily z veľkej časti dané geneticky, ich rozvoj môžeme významne ovplyvniť životným štýlom. Skúsený chirurg s viac ako 20-ročnou praxou, MUDr. Július Muranský, MPH., nám odporučil 10 dobrých rád, ako sa vyhnúť kŕčovým žilám, respektíve ako zastaviť ochorenie hneď v začiatkoch.
Foto: 
shutterstock

1. HÝBTE SA, HÝBTE SA, HÝBTE SA 

Pravidelne cvičte a športujte, vhodné sú predovšetkým aktivity na podporu cirkulácie krvi v dolných končatinách. Patrí k nim napríklad chôdza, beh a plávanie. Odporučil by som takisto pravidelné prechádzky, ktoré nie sú nijako obmedzené vekom ani fyzickou kondíciou. Prechádzať sa môžete aj vo vyššom veku. Rýchlosť chôdze nie je rozhodujúca, hlavné je, že sa hýbete. 

2. IDEÁLNE SÚ TOPÁNKY S PODPÄTKOM 3 CM 

Noste pohodlnú obuv, a to bez ohľadu na to, či idete do práce, na kávu s kamarátkou alebo na prechádzku so psom. Ideálne sú topánky s podpätkom asi 3 cm. Extrémy ako ihličky s 10 cm podpätkom, ale ani tzv. balerínky nie sú vhodné. 

3. POZOR NA PREKRÍŽENÉ NOHY PRI SEDENÍ 

Pri sedavom zamestnaní dbajte na správnu polohu nôh pri sedení. Pozor na prekrížené nohy, obmedzujú tok krvi. Viackrát počas dňa sa postavte a na chvíľu sa prejdite. Pravidelné prestávky prospejú nielen vašim nohám, ale aj pracovného výkonu. 

4. NOSTE KOMPRESNÉ PANČUCHÁČE 

Ak máte zamestnanie náročné na státie, noste kompresné pančucháče, prípadne si nohy bandážujte elastickým obväzom. Pomôže to udržať lepší tok krvi. Cieľom je sťahovanie žíl odspodu, teda od prstov nôh až hore k lýtkam respektíve stehnám. Cievy sú stláčané bližšie k sebe, tým pádom chlopňový aparát lepšie drží a zrýchľuje sa prietok krvi. 

5. NOHY VYŠŠIE AKO SRDCE 

Úľavu od opuchov a bolestí prináša aj polohovanie a vy- kladanie nôh. Nohy si môžete v ľahu oprieť napríklad o stenu alebo ich aspoň podložiť vankúšmi. Vykladanie nôh sa odporúča aj tehotným ženám, ktoré trpia bolesťami nôh. Podľa štatistík je tento problém veľmi častý a postihuje až tri zo štyroch žien po 20. týždni tehotenstva. 

6. PODPORTE CIRKULÁCIU KRVI V ŽILÁCH MASÁŽAMI 

Áno, aj masáže nôh s použitím špeciálnych mastí sú skvelou prevenciou. Pri kŕčových žilách tkvie problém v tom, že krv v žilách stojí a nie je okysličená. Neokysličené tkanivo nám signalizuje, že treba niečo robiť a reaguje bolesťou. V zdravých žilách udržiavajú prietok krvi k srdcu žilové chlopne. V prípade chorých žíl, keď sa žily rozšíria, sa chlopne stávajú nefunkčnými a krv v žilách stojí. Potrebujeme ju preto rozprúdiť a na tento účel sú vhodné aj masáže nôh resp. lýtok masťami s obsahom gingko biloba a pagaštanu konského. 

7. AJ JEDÁLNIČEK JE DÔLEŽITÝ 

Vyhýbajte sa potravinám, ktoré spôsobujú zadržiavanie vody v tele (napr. polotovary, práškové polievky, čipsy, mrazená pizza, fast food, údené mäsové výrobky... Pozor aj na nadmerné solenie pokrmov. Do jedálnička odporúčam zaradiť chia semienka, čučoriedky, avokádo, zázvor, cviklu a potraviny bohaté na vlákninu (ovsené vločky, jablká, zeleninové šaláty atď.) Veľmi zdravá je pohánka, ktorá obsahuje bioflavonoid rutín. Ten pomáha zmierňovať ťažkosti s kŕčovými žilami.

8. HĽADAJTE POMOC V LEKÁRNI 

Čo sa týka liekov a výživových doplnkov, odporúčam užívanie tzv. venotoník, ktoré obsahujú flavonoidy a diosmín – hesperidin. Tieto látky spevňujú žilovú stenu a zlepšujú jej pružnosť. Uľahčujú tak odtok krvi z dolných končatín. 

9. SLEDUJTE SVOJE NOHY 

Prvými signálmi kŕčových žíl je pocit ťažkých, nepokojných, unavených a opuchnutých nôh. Ak u seba spozorujete niektorý z uvedených príznakov, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí. Čím skôr pacient príde, tým lepšie. Ochorenie sa včas zastaví a pacient sa nedostane do štádia, kedy je jedinou možnosťou liečby operácia. 

10. NADVÁHA A CIGARETY SÚ PRIŤAŽUJÚCE FAKTORY 

Dbajte na svoju hmotnosť. Nadváha zaťažuje naše srdce, kĺby a takisto žily. Aj keď nikdy nebolo dokázané, že fajčenie je spúšťačom kŕčových žíl, vedie ku kôrnateniu ciev a vo všeobecnosti nemá dobrý vplyv na ľudské zdravie. 

shutterstock_1736524847.jpg

Foto: 
shutterstock

ŠPECIÁLNE CVIKY NA ZLEPŠENIE CIRKULÁCIE KRVI V ŽILÁCH 

Chôdza s dôrazom na našľapovanie na pätu a špičku, prenášajte váhu pri chôdzi z päty na špičku. 

Chôdza len po špičkách, chôdza len po pätách. 

Chôdza po vnútorných hranách chodidiel. 

Chôdza po vonkajších hranách chodidiel. 

V sede sa oprite o päty a špičkami pohybujte do strán. 

V sede s napnutými končatinami stláčajte loptu medzi členkami. 

V ľahu napodobňujte jazdu na bicykli. 8. V ľahu napínajte a krčte špičku striedavo jednej a druhej nohy. 

- - Inzercia - -