Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vaginálne infekcie a cysty sú častým ženským problémom

január 09, 2022 - 09:00
Ženy sa počas svojho života musia vyrovnať s viacerými gynekologickými problémami alebo poruchami týkajúcimi sa ich reprodukčného zdravia. Viete, ako si poradiť s cystami a vaginálnymi infekciami? Poradili nám gynekológ Mudr. Silvester Galo, Mudr. Peter Harbulák PhD, a gynekologička Mudr. Michaela Harbuláková.
Foto: 
shutterstock

VAGINÁLNE INFEKCIE

Sú najčastejším gynekologickým problémom, s ktorým prichádza-jú ženy k lekárovi. Môže ísť o bakteriálne alebo kvasinkové infekcie. Vznikajú nerovnováhou v pošvovom prostredí, kde ubúdajú prospešné baktérie a premnožujú sa nežiaduce mikroorganizmy. Najčastejším pôvodcom infekcií je až v 90 percentách prípadov kvasinka Candida albicans, menej časté sú potom bakteriálne ochorenia.

AKÉ SÚ PREJAVY?

Vedúci lekár centra gynekológie, urológie a asistovanej reprodukcie MUDr. Silvester Galo uvádza, že ženy by určite mali zbystriť pozornosť, ak cítia svrbenie, pálenie, výtok, zápach, pobolievanie podbruška a bolesť pri pohlavnom styku. „To všetko sú príznaky, pri ktorých je nutné vyhľadať gynekológa,“ prízvukuje.

ČO POMÔŽE?

Niektoré nezávažné, počínajúce zápaly podľa neho dokáže eliminovať prirodzená imunita, ale v prípade rozvinutého zápalu s uvedenými prejavmi je skutočne potrebné vyhľadať lekársku pomoc. „Je nesmierne dôležité zachytiť a preliečiť zápal v jeho počiatočnom štádiu, aby nezanechal následky,“ dodáva MUDr. Galo. Liečba spočíva spravidla v aplikácii antimykotík či antibiotík vo forme krémov, tabliet či vaginálnych čapíkov.

CYSTY

Podľa lekárov sú veľmi častým ochorením ženských orgánov. „Najčastejšie sa vyskytujú vo vaječníkoch, menej často v ich okolí, ktoré nazývame tzv. paraovariálne cysty,“ hovorí MUDr. Peter Harbulák, PhD., odborný garant a vedúci lekár. Žena môže mať aj viacero cýst naraz. Cysty môžu mať rôzny rozmer, zvyčajne od dvoch po desať centimetrov.

AKÉ SÚ PREJAVY?

Niektoré cysty nesprevádzajú žiadne príznaky, často sa odhalia až na klasickom vyšetrení. Tieto cysty zvyčajne zanikajú spontánne. Sú však aj takzvané organické cysty, ktoré spôsobujú bolesť. „Organické cysty sú súčasťou pridružených ochorení. Niektoré vznikajú ako pozostatok embryonálneho vývoja vaječníka, iné sú súčasťou sprievodného ochorenia, ako napríklad endometrióza,“ uvádza Harbulák. Pôvod týchto cýst je nezhubný. Cystický obraz podľa neho môžu vytvárať aj rôzne onkologické ochorenia vaječníkov, respektíve vnútorných ženských orgánov.

ČO POMÔŽE?

V niektorých prípadoch zanikajú cysty samy, v iných je potrebný chirurgický zákrok.

- - Inzercia - -