Dnes je streda, 06.júl 2022, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dušan Cinkota ako Viktor Šťastný: "Veľa ľudí je šťastných, keď má peniaze."

január 20, 2022 - 14:00
Viktor Šťastný nevyrastal ako boháč. A teraz boháč je a preto svoje peniaze každému rád otrieskava o hlavu. Je ako páv, ktorý namiesto farebného peria ukazuje farebné peniaze. Ako sa na život, otázky peňazí a vzťahov pozerá herec Dušan Cinkota, ktorý Viktora stvárňuje?
Foto: 
TV Markíza

V seriáli vám v pôrodnici vymenia deti, snáď každého, kto je rodičom, pri tej predstave strasie. Viete si také čosi vôbec predstaviť? Kedysi som si to predstaviť vedel a tiež ma striasalo. Ale nesmieme zabudnúť na to, že tento seriál je komédia a všetky komické situácie sú vlastne pre niekoho v živote smutné alebo trápne. A práve preto si myslím, že tento seriál môže byť jedna z najlepších komédií, akú sme tu kedy urobili.


V čom je podľa vás seriál Šťastní vs. Šťastní iný ako ostatné seriály, čím diváka zaujme? Iný je hlavne témou, lebo takáto téma tu ešte podľa mňa nebola nikdy spracovaná. Je nová, takže už tým by mohol seriál zaujať. Ale najkrajšie bude, ak sa budú diváci rovnako baviť ako sme sa my bavili pred kamerami. Málokedy môžu herci zažiť takú pohodu a nádhernú kamarátsku tvorbu v akej sa vyrábal tento seriál.


Ostáva Vám ako hercovi nejaký voľný čas na sledovanie televízie alebo návštevy divadla? Pred pandémiou sme zvykli s manželkou pravidelne navštevovať divadelné predstavenia. Najviac nás bavilo, keď sme tam išli tzv. inkognito, že nikto z hrajúcich hercov nevedel, že sme tam ako diváci. Do divadla podľa mňa chodiť treba, je to osobný kontakt s kultúrou a umením. Televíziu mám momentálne viac čas sledovať, aj ma to baví, a naozaj sa už teším, keď si v nej budem môcť pozrieť seriál Šťastní vs. Šťastní.


Máte aj nejaké srdcovky? Najradšej chodím na dobré veci, takisto ako rád počúvam dobrú hudbu. A to sú divadelné predstavenia alebo hudba, ktorú robia ľudia dobre. My máme na Slovensku veľa hercov, ktorí hrajú dobré divadlo, a to ma baví sledovať. Som taký vďačný divák svojich kolegov. Keď je niečo smiešne, tak ja sa naozaj úprimne bavím, smejem, tlieskam...Na iných divákov môžem pôsobiť tak trošku vyrušujúco edukačne, aby sa nebáli a nehanbili reagovať. Ja to poznám z osobnej skúsenosti herca na javisku, ktorého reakcia diváka povzbudí, lebo je to také civilnejšie, silnejšie, emotívnejšie nadviazanie kontaktu. A o to lepšie divadlo potom môžu diváci z javiska vidieť.

stastni_24.jpg

Dušan Cinkota ako Viktor Šťastný: "Veľa ľudí je šťastných, keď má peniaze"
Foto: 
TV Markíza


Kto je Vašim najväčším kritikom, keď ide o prácu? Najväčší moji kritici sú väčšinou anonymy. Skrývajú sa za cudzie mená, vypisujú tajné listy produkciám, štúdiám, klientom....Srdečne ich všetkých pozdravujem a nech sa im všetkým darí.


Rozprávate sa o práci aj doma? Určite áno. Ja už sám sebe prácu v podstate plánovať nemôžem, keďže máme doma malého trojročného veliteľa. Radím sa teda so svojou manželkou hlavne kvôli organizácii času. Moja žena má však aj veľmi dobrú intuíciu na charakter danej práce, ktorá mi je ponúknutá. Vie mi vždy výborne poradiť, že do čoho ísť, akú ponuku prijať, keď ide o nejakú háklivú tému. Ľudia si stále často zosobňujú hercov s ich rolami, čo nechcem súdiť, lebo to tak bolo skrátka vždy. Ale stále platí, že herci sú obyčajnými normálnymi ľuďmi, ktorí so svojimi postavami nemajú nič spoločné, len ich tak dobre hrajú.


Z dvoch rodín Šťastných ste hlavou tej bohatej a podľa popisu máte aj veľké ego. Čo by Vašu postavu vrátilo nohami späť na zem? Ja si to vôbec nemyslím (smiech). A ani som tú postavu nehral s nejakým veľkým egom. Skôr si myslím, že veľké ego má môj kolega, druhý pán Šťastný, teda Majo Miezga, a o to je ten seriál vtipnejší. Egá v tomto seriáli nie sú vôbec podstatné, pretože tam ide skôr o to každodenné spracovávanie situácii, ktoré nás stretávajú.


Žijete s chudobnou rodinou Šťastných, kde to nie je ružové, to však nie je ani v tej vašej bohatej. Súvisia podľa Vás peniaze s pocitom šťastia? Ako u koho. Veľa ľudí je šťastných, keď má peniaze. Druhá vec je, či to šťastie aj okolo seba roznášajú. Neviem na to odpovedať, lebo ja beriem peniaze ako peniaze. Šťastným ma robia veci úplne iné a úplne iného charakteru. Ale ak niekomu prinášajú peniaze šťastie, tak je to v poriadku. Každý to máme inak nastavené.


Čomu by ste sa venovali, ak by ste neboli hercom? Tak túto otázku si kladiem každý deň ako začala táto doba covidová. Vyskúšal som si počas nej, že ma stále baví práca s deťmi. Zistil som, že mi celkom ide aj doučovanie matematiky, slovenského jazyka, čítania či hry na klavír...Rád doučujem veci, pri ktorých môžem deti metodicky viesť. Škola hrou zaberá v každom prípade, ohľade, rodine a myslím si, že aj v každej situácii. Deti to radi prijímajú a viac sa naučia. A veľmi ma baví aj práca s textom, robím korektúry, redaktúry a najradšej pracujem so spisovateľom Jankom Spišiakom. Prednedávnom sme krstili jednu jeho knižku a teraz ideme spolu pracovať na ďalšej. Práca s textom ma baví preto, lebo ako herec viem preniesť do textu to čo je hlavné pre čitateľa, a to to, že ten čitateľ číta ten text prvýkrát.

Srdečne ďakujeme za rozhovor.