Dnes je streda, 25.máj 2022, meniny má: Urban
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Uvažovať o povinnom očkovaní môžeme podľa Hegera vtedy, keď budú nemocnice zapĺňať neočkovaní pacienti

január 26, 2022 - 16:20
Uvažovať o povinnom očkovaní môžeme vtedy, keď budú nemocnice zapĺňať neočkovaní pacienti. Uviedol to pred rokovaním vlády premiér Eduard Heger. Reagoval tak na výsledky právnej analýzy o možnostiach zavedenia povinného očkovania, ktorú pripravili rezorty zdravotníctva a spravodlivosti. Podľa jeho slov vláda počká na odznenie omikron vlny pandémie, až následne prehodnotí, aká je úroveň imunity občanov a či je nutné zaviesť povinné očkovanie, ako aj v akej forme.
Foto: 
SITA

Heger zároveň predstavil spôsoby, akými sa dá povinné očkovanie zaviesť, a to osobitným zákonom, novelizáciou Zákona o ochrane verejného zdravia alebo novelizáciou vybraných vyhlášok Ministerstva zdravotníctva SR alebo Úradu verejného zdravotníctva SR. V analýze sa podľa premiéra jasne uvádza, že očkovanie, a teda vakcíny používané proti COVID-19, znižuje riziko nákazy, šírenia, hospitalizácií aj úmrtí na COVID-19, pomáhajú predchádzať vzniku nových mutácií, vzniku takzvaného dlhého COVIDu a napomáhajú dosiahnutiu kolektívnej imunity. Preto je diskusia o povinnom očkovaní na mieste.

„Aktuálne vírus zmutoval a správa sa inak, ako jeho predchádzajúce varianty. Omikron je na Slovensku dominantný, šíri sa rýchlejšie. U nezaočkovaných predstavuje o 25 % nižšie riziko hospitalizácie a u zaočkovaných ešte výraznejšie nižšie,” doplnil. Pri rozhodovaní o zavedení povinného očkovania ohrozených skupín je podľa jeho slov potrebné poznať ďalší vývoj mutácií a ich rizikovosť. Ak sa však objaví variant spôsobujúci vysokú mieru hospitalizácií, zavedenie povinného očkovania ohrozených skupín bude nevyhnutné.

- - Inzercia - -