Dnes je streda, 25.máj 2022, meniny má: Urban
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Jakarta je preťažená, prezident chce postaviť nové hlavné mesto na ostrove Borneo

január 27, 2022 - 09:30
Indonézsky prezident Joko Widodo by chcel v súvislosti s problémami sužujúcimi hlavné mesto Jakarta postaviť novú metropolu na ostrove Borneo.
Foto: 
shutterstock

Spomenutá Jakarta je preťažená, znečistená, náchylná na zemetrasenia a prepadáva sa do Jávskeho mora. Predstavitelia indonézskej vlády sa preto domnievajú, že vybudovanie nového hlavného mesta by mohlo Jakarte uľaviť.

„Výstavba nového hlavného mesta nie je len fyzickým presunom vládnych úradov,“ povedal Widodo minulý týždeň pred schválením plánu parlamentom. „Hlavným cieľom je vybudovať inteligentné nové mesto, ktoré je konkurencieschopné na globálnej úrovni,“ doplnil s tým, že súčasťou metropoly by mali byť inovácie a technológie založené na zelenej ekonomike.

Skeptici sa však obávajú dopadov na životné prostredie. Nová metropola má zabrať rozlohu 256-tisíc hektárov v provincii Východný Kalimantan na Borneu, ktorý je domovom orangutanov, leopardov a širokej škály ďalších voľne žijúcich živočíchov. Mnohých znepokojuje aj finančná stránka projektu uprostred pandémie koronavírusu, keďže výstavba má stáť 34 miliárd dolárov.

shutterstock_1932087353.jpg

Foto: 
shutterstock

- - Inzercia - -