Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Jedálniček plný vlákniny

február 27, 2022 - 10:00
Včera sme sa pozreli na to, čo je to vláknina. Dnes si povieme viac o tom, ako ju prirodzene prijať vo svojom jedálničku.
Foto: 
shutterstock

Konzumovať potraviny plné vlákniny nie je až také ťažké ako by sa mohlo zdať. Často totiž stačí vymeniť niečo za alternatívu daného jedla a problém je vyriešený.

NAŠTARTUJTE SVOJ DEŇ S CEREÁLIAMI: Na raňajky si vyberte cereálie s vysokým obsahom vlákniny, päť alebo viac gramov vlákniny na porciu. Vhodnou alternatívou sú celozrnné, otrubové a vlákninové obilniny. Alebo pridajte niekoľko polievkových lyžíc nespracovaných pšeničných otrúb do obľúbenej kaše.

PREJDITE NA CELOZRNNÉ: Hľadajte chleby, ktoré ako prvé na etikete uvádzajú celozrnnú múku a obsahujú aspoň 2 gramy vlákniny na porciu. Skúste hnedú ryžou, jačmeň, celozrnné cestoviny či bulgur.

SKÚSTE STRUKOVINY A VIAC ZELENINY: Fazuľa, hrach a šošovica sú výborným zdrojom vlákniny. Fazuľu pridajte do polievky či do zeleného šalátu na spestrenie. Alebo si pripravte exotické nachos s čiernymi fazuľkami a množstvom čerstvej zeleniny.

ALTERNATÍVA DESIATY: Čerstvé ovocie, surová zelenina, nízkotučný popcorn a celozrnné krekry sú dobrou voľbou. Hrsť orechov alebo sušeného ovocia je tiež zdravá desiata s vysokým obsahom vlákniny.

V jednoduchosti je krása. Aj pri strave.

- - Inzercia - -