Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

"Bláznivé" nápady huslistu

február 28, 2022 - 10:00
Slovenského huslistu Filipa Jančíka, ktorý odieva moderné piesne do tónov huslí a približuje tak tento vážne pôsobiaci nástroj mladej generácii, sme vám predstavili už včera. Poďte sa s nami pozrieť na to, čím všetkým musel Filip prejsť, kým sa dostal tam, kde je dnes. Ako sám vraví, občas máva "bláznivé" nápady.
Foto: 
archív FJ

Bláznivé nápady

Ako sám vraví, motivuje ho, ak niekto povie, že sa niečo nedá. „Vtedy sa zamyslím a snažím sa nájsť spôsob, ako sa dá a nie som spokojný, kým to nevyriešim. Som vorkoholik, ale to možno preto, že robím niečo, čo ma skutočne baví. A mňa baví baviť a prinášať ľuďom radosť,“ hovorí Filip s iskrou v očiach.  Práve svojim bláznivým nápadom a následnej vytrvalosti, ktorá mu ich pomáha dokončiť, vďačí za svoj úspech. O tom, čo bol z jeho strany najbláznivejší nápad by sa dalo polemizovať dlho. Možno šokujúce pre okolie bolo, že počas pandémie rozbiehal turné, a keď to inak nešlo, usporiadal koncerty zo strechy špeciálne upraveného auta. „Všetko sme s mojim tímom nachystali tak, že sme boli schopní začať hrať v priebehu dvoch minút. Bolo to náročné avšak veľmi nás to bavilo. Často sme za deň prešli aj tri mestá a v každom sme spravili tri 15-minútové šou,“ spomína na obdobie, keď ľuďom pomáhal rozjasniť dni hudbou priamo pod ich oknami. „Rovnako ma ešte v minulosti viacerí odhovárali od koncertov na Bratislavskom hrade, veď, keď tam bol Sting, vypredal ho len raz. Mne sa nakoniec podarilo spraviť tri vypredané koncerty. Bol to skvelý pocit. Ale možno je to aj tým, že som detailista a baví ma prekonávať prekážky. Nielen samotné hranie. Do zvuku investujem rovnako, ako do scény a je pravda, že rokmi mám okolo seba fantastických ľudí, s ktorými spolupracujem,“ hovorí Filip Jančík z pohľadu umelca- manažéra.

Sám sebe pán

trnava-37_1.jpeg

"Bláznivé" nápady huslistu
Foto: 
archív FJ

Filipova cesta neviedla priamou čiarou zo základnej školy na konzervatórium a potom umeleckú vysokú školu. „Hoci som husle vždy miloval, vedel som, že chcem mať v rukách čosi uchopiteľné, niečo, na čom sa dá stavať aj popri hudbe a tak moje kroky smerovali na gymnázium.“ Všeobecný prehľad,  manažment, čísla a záľuba v marketingu sú určite zručnosti, ktoré mu pomohli aj v dobe pandémie, keď ostalo veľa umelcov stáť s otvorenými ústami a otázkou čo ďalej. „Mám možno tú výhodu, že sa okrem hudby venujem aj iným veciam.. Áno husle sú 50 percent a všetka organizácia naokolo ďalších 50. Alebo vlastne ani nie, skôr je to 100% a 100%,“ vraciame sa opäť k pracovitosti. Ako si potom ale dobíja baterky? „Úprimne? Na koncerte. Keď tam už stojím a hrám, je jasné, že všetka organizácia sa podarila a samotné vystúpenie beriem ako taký wellness,“ usmieva sa. Aby, ale čitatelia neostali pomýlení, nie je to len tak, že Filip sa vychytí a všetko mu vychádza. Má za sebou roky tvrdej práce a mnohých investícií, keď nepohrdol ani chodeniu od dverí k dverám rôznych manažérov zvučných mien v Hollywoode.  „Občas ma pustili, občas otočili ešte na recepcii,“ spomína. Tiež dopĺňa, že je podstatné aj to, s kým pracujete. „Proste nemám pocit, že je nejaká časť tímu menej alebo viac dôležitá. Šou robíme všetci. Napríklad akokoľvek dobre by som hral, v zle ozvučenom priestore, by sa efekt stratil. Rovnako osvetlenie- dodáva šou atmosféru. A je pravda, že technici svoju prácu začínajú v hodinách, keď iní ešte tvrdo spia,“ cení si každého jednotlivca, s ktorým pracuje.

Umelec vždy vyhrá

Znalosti z ekonómie a marketingu sú podľa neho nevyhnutnosťou a všetkým mladým radí, aby mali u seba prehľad aj v tomto. Veci treba vidieť komplexne a je teda pravdou, že má dobrú orientáciu aj v zisku, ktorý mu jednotlivé vystúpenia prinesú. „Je v tom však rozdiel, lebo, keď má umelec manažéra, ten sa venuje zisku na prvom mieste. U mňa, tým, že sa manažujem sám, vždy vyhrá práve ten umelec. Veď tak to bolo aj pri koncertoch zo strechy auta. Chcel som potešiť všetkých, nielen tých, čo mali kúpené lístky na preložené.“ V minulosti sa mu stalo, že si pre potešenie zahral s inými umelcami aj na ulici. Práve táto bezprostrednosť mu otvára dvere aj srdcia u iných a prináša nové príležitosti. „Nikdy neviete, kto sedí v hľadisku. Na poslednom turné nás milo prekvapil Peter Dvorský a ešte pred ním svetoznámy americký YouTuber David Dobrick, ktorý má korene v Košiciach. Ten koncert sa konal v bratislavskej Starej Tržnici a keď vonku čakali stovky ľudí, mali tak dvojitú radosť,“ spomína na vzácne publikum. „Bez ohľadu na to, či hrám pre 10 alebo 1000 ľudí, stále sa snažím rovnako a chcem každému priniesť zážitok a emóciu. Vždy sa snažím divákom priniesť viac, ako očakávajú.“

Vytrvalosť, v láske i v práci

bratislava2-54.jpeg

"Bláznivé" nápady huslistu
Foto: 
archív FJ

Z Filipovho rozprávania je jasné, že nezaháľa a príležitosti si vytvára tvrdou prácou. Veď najmä vďaka nej je tam, kde je. Je však pravdou, že veci sa nesú ľahšie, odkedy mu osud prihral do cesty aj životnú lásku, dnes už snúbenicu Lucku. Ako sa dá, naskočiť na vlak, ktorý sa ženie Filipovou rýchlosťou je sympatickému páru hneď jasné. Lucka sama vrcholovo športovala a dosiahla úspechy v jazde na koni. Podľa oboch sú vlastne rovnakí. Každý má svoju vášeň, len u Filipa má formu huslí a u Lucky koní. Na
to, aby niečo dosiahli však musia byť vytrvalí a tak majú jeden pre druhého absolútne pochopenie. Lucka sa preto stala členom Filipovho tímu. Pracujú na niečom, čo im dáva zmysel a otvára dvere do sveta. Naposledy sa Filip blysol v Dubaji na výstave EXPO 2020. Publikum jasalo a hoci priznal aj  trému, veď vystúpenie pripravovali viac ako 2 mesiace a v publiku sedela aj samotná prezidentka  Slovenskej republiky, prinieslo obrovský úspech a nové kontakty. Okrem pracovných plánov momentálne dúfa, že sa im s Luckou podarí popri všetkom zorganizovať v lete aj vytúženú svadbu.

Je skvelé, že Slovensko sa môže pýšiť umelcami, ktorých dosah sa nesie ďaleko za naše hranice. A keď k tomu všetkému tešia srdcia ľudí, je to v tejto dobe o to cennejšie. „Nech idú za svojimi snami, veď všetko, čo si viete predstaviť, je reálne. Ale len predstavy nestačia, treba k tomu aj tvrdú prácu,“ odkazuje mladým, ktorí by tiež v živote radi niečo dosiahli. A my sa tešíme, že nás Filip nabil svojou pozitívnou energiou a prístupom, že skutočne všetko je možné. Ďakujeme!

- - Inzercia - -