Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Keď bolí brucho...

marec 17, 2022 - 16:00
Každého občas bolí a preto všetci vieme, že nejde o nič príjemné. Inšpirujte sa bylinkami, ktoré vám môžu pomôcť aj s touto šlamastikou.
Foto: 
shutterstock

NAFÚKNUTÉ BRUCHO- Nafúknuté brucho môže byť nepríjemné, ide však o pomerne neškodnú reakciu tela na jedlo čo ste skonzumovali. Pocit „kameňa v žalúdku“ by sa dal opísať ako stav, kedy máte nafúknuté brucho. Vo väčšine prípadov ide o zvýšené množstvo plynov v gastrointestinálnom trakte alebo v prípade nadmerného napätia v bruchu. BYLINKY POMÔŽU: Pri nafúknutom bruchu je najlepšie siahnuť po mäte priepornej, rasci alebo medovke. Listy mäty na utlmujú bolesť a zbavujú tela pocit nafúknutého brucha a nadúvania.

TLAK V ŽALÚDKU- Ide o normálny jav, ktorý sa vo väčšine prípadov objaví bezprostredne po výdatnom jedle alebo v jeho nasledujúcich hodinách. Avšak pretrvávajúci tlak v žalúdku alebo pocit sýtosti či plnosti krátko po tom, ako začneme jesť, môže v niektorých prípadoch signalizovať syndróm dráždivého čreva. Ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú tlak v žalúdku sú nasledovné: grganie, nevoľnosť, pálenie záhy, nafúknuté brucho a brušné kŕče. BYLINKY POMÔŽU: Pri tlaku žalúdka je naj--lepšie siahnuť po koreni sladkovky. Táto liečivá rastlina uvoľňuje kŕče v žalúdku a v črevách a prináša úľavu od bolesti či tlaku na žalúdku.

BOLESŤ ŽALÚDKA- Stres, nesprávna strava či ochorenie - bolesť žalúdka dokáže vyvolať naozaj čokoľvek. Tupá bolesť, ktorú sprevádza tlak či ťahanie je nepríjemnou súčasťou tohto problému. Žalúdok sa nachádza na ľavej strane pod rebrami. Kŕče často prichádzajú náhle a sú lokalizované hlboko v strede tela. BYLINKY POMÔŽU: Pri bolesti žalúdka je najlepšie siahnuť po plode pestreca mariánskeho. Pestrec, tiež nazývaní aj Kristova koruna, uvoľňuje kŕče, uľahčuje trávenie a znižuje bolesť žalúdka.

ŽALÚDOČNÁ NEVOĽNOSŤ- Pokiaľ sa v žalúdku rozlieha pocit slabosti, môže ísť o varovný symbol, ktorý oznamuje, že s telom niečo nie je v poriadku. Telo si túto citlivosť gastrointestinálneho traktu uvedomuje. Aby sa chránilo pred škodlivými vplyvmi, vytvorilo si mechanizmy, ktorými sa dokáže čo najrýchlejšie zbaviť škodlivín, patogénov a nepríjemných stimulov. Škodlivý obsah tráviaceho traktu sa síce dá podľa možnosti čo najskôr odstrániť hnačkou, no škodlivé látky sa z tela dokážu dostať aj skôr a to zvracaním, čo nie je najpríjemnejšia možnosť. BYLINKY POMÔŽU: Pri žalúdočnej nevoľnosti je najlepšie siahnuť po kvetu rumančeka a iberky horskej. Rumanček napomáha pohybu tráviaceho sys--tému tak, aby fungoval správne a hlavne uvoľňoval kŕče. Kvet rumančeka má protizápalové účinky, ktoré aktívne podporujú prirodzenú regeneráciu tráviaceho traktu. Iberka pomáha znižovať bolesť a uvádza pohyb vášho tráviaceho systému do normálneho stavu. Pomáha potravu rozhýbať tým správnym smerom. Zároveň aktivuje a uvoľňuje gastrointestinálne svaly, aby urýchlili pohyb. Má takisto protizápalové účinky a viaže agresívne voľné radikály.

NADÚVANIE- Jedným zo symptómov sprevádzajúcich nafúknuté brucho je nadúvanie. Ide o časté uvoľňovanie črevných plynov (viac než 20× denne). Avšak nadúvanie je prirodzené. Pokiaľ nebudete hltať jedlo a váš jedálniček bude vyvážený, malo by byť všetko v poriadku. BYLINKY POMÔŽU: Pri nadúvaní je najlepšie siahnuť po plode rasce a kvetu medovky. Plod rasce znižuje nadúvanie a pomáha uvoľňovať kŕče počas žalúdočnej bolesti, pomáha telu tráviť potraviny, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie. Má takisto antimikrobiálne účinky a bráni rastu škodlivých baktérií. Kvet medovky má upokojujúce účinky pri črevných kŕčoch. Medovka pomáha naštartovať trávenie pričom aktívne znižuje nadúvanie a prípadné bolesti. Medzi menej známu bylinku, ktorá je však neoceniteľne nápomocná pri nadúvaní je archangelika. Tento výťažok pôsobí na kŕče, pomáha telu tráviť potravu a uvoľňuje gastrointestinálne svaly.

- - Inzercia - -