Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Rozhovor s Luciou Vráblicovou: Hrala famózne aj o paličke

marec 23, 2022 - 08:30
Lucia Vráblicová je herečkou od hlavy po päty. Každú rolu prijíma s veľkou pokorou. Váži si možnosť stvárniť ju. V súčasnosti hviezdi v komédiách. Aké je to hrať veselé predstavenia v ťažkých časoch? „Keď prídu diváci do divadla, nemôžeme sa poddať emóciám, ani v prípade vojnovej témy. Musíme sa držať, to je predsa poslanie herca."
Foto: 
Archív Lucia Vráblicová

Pandémia výrazne zasiahla do kultúrneho (ne)diania. Môžete sa práci venovať už naplno?

Ešte stále korona zasahuje do práce v divadle, v rozhlase, aj v dabingu. V divadle sa pri pozitívnych prípadoch rušia predstavenia. Ale verím, že už nás čakajú len lepšie chvíle, aspoň z pohľadu korony. 

Stretli sme sa na premiére predstavenia Bengta Ahlforsa Ale, ale pani plukovníková i Popol a pálenka v divadle L+S v Bratislave. Prezraďte, na čo sa môžu diváci v inscenácií tešiť.

Som za túto obohacujúcu spoluprácu naozaj vďačná. Režíroval ju režisér Vladimír Strnisko a vyslovene som si to užila. Neskutočne dobre mu to páli, skúšobný proces začínal výbornými historkami, a tým sme sa všetci uvoľnili a dobre sa nám robilo. Hlavnú postavu hrá Božidara Turzonovová a v celej hre vznikajú rôzne vtipné momenty. 

Pred mesiacom bola v štúdiu Olympia na Novej scéne premiéra  manželskej komédie o nemanželských túžbach Sex pre pokročilých. Hráte v nej s Pavlom Topoľským. Ako ju vnímate? 

Autorkou je Poľka Michele Rimlová a hra je už sedem rokov úspešná v rôznych pražských divadlách. Na predstavení sa možno aj spoznáte, príďte a uvidíte, no apríl je už vypredaný, mám z toho veľkú radosť.

Je príjemné počuť pozitívne slová. Súčasná situácia u susedov je totiž príšerná. Priznám sa, prvé dni som ostala paralyzovaná... Klobúk dole pred hercami, čo vyjdú na javisko a účinkujú v komédii... 

Čím ďalej, tým viac si uvedomujem, že po prvotnom šoku, ktorý sme všetci pred tromi týždňami zažili, majú herci zodpovednosť priviesť ľudí na iné myšlienky. Mali sme vtedy zrejme všetci pocit, že sa nám zrútil svet a nedokážeme vstať ani z postele... To je prirodzená reakcia. Keď prídu diváci do divadla, nemôžeme sa poddať emóciám, ani v prípade vojnovej témy. Musíme sa držať, to je predsa poslanie herca. Vyžaduje si to veľkú mieru sebazaprenia a uvedomenia si, prečo to vlastne robíme. Pozrime sa na Marilyn Monroe či Marlene Dietrich... Spievali na vojenských základniach, videli tam všeličo zlé a aj tak cez zaťaté zuby prinášali ľuďom na tvár úsmev.  

276030838_562636164798614_1036335565461966691_n.jpg

Foto: 
Archív Lucia Vráblicová

Sú ľudia, ktorí vás poznajú najmä vďaka výraznému hlasu. Nahrali ste upútavky do rôznych rádií i do Trojky na RTVS. Ste ich „hlasom“, pracujete v dabingu, nahrávate rozhlasové hry.

Aktívna som v rádiu Devín. Nahrávam rozhlasové hry, poéziu, prózu, čítania na pokračovanie. Momentálne sa v dabingu venujem najmä detským postavám. A viem, že bolo nakrútené pokračovanie úspešnej telenovely Skrytá vášeň, kde som dabovala najväčšiu negatívnu postavu Gabrielu. Hovorím to kvôli tomu, že vidím, ako u našincov  rezonovala. Mladí mi hovoria, že sedávali pri starých mamách a sledovali každý diel. Takže identifikujú môj hlas. Podľa Gabriely (úsmev). Potešila by som sa, ak by sa to kúpilo aj pre slovenských divákov. V slovenskom rozhlase sme robili veľmi peknú pôvodnú slovenskú rozprávku mladej nádejnej autorky Dominiky Madro. Má názov Ľadový kráľ. Stvárnila som v nej kladnú postavu, bielu medvedicu a vzápätí zápornú, zlú kráľovnú. Dominika okrem iného napísala román z myjavských kopaníc s názvom Svätyne. V ňom rozoberá tému násilia páchaného na ženách a to považujem za veľmi silný odkaz, o ktorom treba v spoločnosti hovoriť. Môj hlas rezonuje aj u malých detí v postave tety piecky z rozprávok istého obchodného reťazca. 

Stvárnili ste aj pavúčicu v rozprávkovom muzikáli z dielne Spievankova.

Áno, nakrúcali sme týždeň pred mojou operáciou chrbtice. Chodila som o paličke a vyzeralo to ako súčasť kostýmu. Žiaľ, spôsobil to môj zdravotný stav. Po operácii je našťastie všetko v poriadku. 

Zaujímavosťou spojenou s vaším hlasom je, že načítavate audioknihy. Ako vznikla tá spolupráca?

Mám toľko práce, že nemám čas čítať knihy. A zrazu zazvonil telefón a opýtali sa ma, či ich nechcem načítavať. To považujem priam za zázrak, ako spojiť príjemné s užitočným. Načítala som knihu roka 2020 newyorských knižníc, Smrť v jej rukách od autorky Ottessy Moshfegh. A najnovšia kniha, ktorá by mala o pár dní vyjsť, je od slovenskej autorky Vandy Rozenbergovej – Zjedol som Lautreca. Kniha je nominovaná na cenu Anasoft litera. V súčasnosti je určite lepšie vypočuť si dobre načítanú knihu, ako pozerať správy plné negatívnych informácií. Vlani vás ocenili cenou Krištáľová ruža v prednese poézie a prózy v Poděbradoch. Je to najvyššie ocenenie pre recitátorov. U nás sú jeho držiteľmi pán Martin Huba, Zdena Grúberová, Marína Kráľovičová...

Bola to celoštátna súťaž, ktorá prerástla do medzinárodných rozmerov. Poézii sa venujem intenzívne už roky a ocenenie ma naozaj potešilo.

275466837_977091579846747_1726237860651534827_n.jpg

Foto: 
Archív Lucia Vráblicová

Vaším domovským divadlom je Nová scéna v Bratislave, ste jej verná už tridsať rokov. 

Som v nej vďaka, žiaľ, dnes už nebohému Ľubovi Romanovi, ktorý zariadil, že ma nevzali na vysokú školu. Chcel ma mať rovno v divadle. Prišiel za Paľkom Mikulíkom a povedal mu – túto mi do školy neber, tú si beriem ja. A do troch mesiacov som tam hosťovala. Robila som veľa s Jožkom Bednárikom, ktorý bol doslova mágom. Vedel, ako má ľudsky a zároveň vysoko profesionálne pristupovať k hercom. Hrala som aj v SND, divadle AHA, Astorke. Moja herecká profesia je krásne naplnená.

Ste pracovne veľmi činorodá, dokážete aj vypnúť?

Od malička som robila spoločnosť otcovi, ktorý chodieval do piešťanských kúpeľov. Ja si život bez ich bahna a vody ani neviem predstaviť. Už len prechádzka po tamojších krásnych parkoch s veveričkami a srnkami ma nabíja energiou. Chodím tam veľmi rada. A milujem háčkovanie a štrikovanie. 

Je ešte iné miesto na Slovensku, kam chodievate?

Trenčianske Teplice. Chodievame tam každé jarné prázdniny s mamou a so synom, už nás poznajú v hoteli. Vedia, že keď prídem, treba spraviť bryndzovú nátierku (smiech). Mamka je môj najväčší fanúšik a našťastie sa drží dobre. 

S manželom Viktorom Nižníkom ste spolu devätnásť rokov. Teraz spieva v a cappelle Voising, v ktorej ste spolu so synom Benjamínom „hrali“ a spievali legendárny hit Čerešne. Pokračuje syn vo vašich umeleckých šlapajach?

Tento rok maturuje, takže sa venuje najmä škole. Hlási sa na divadelný manažment, herca sme z neho nechceli mať, tak mu všetci držíme palce. V lockdownoch sme s manželom urobili projekt pre hrady a zámky, ja som načítala povesti a Viktor skomponoval hudbu. Bolo to príjemné rozptýlenie. 

275913728_4856283697801784_6434570746477065687_n.jpg

Foto: 
Archív Lucia Vráblicová

Z vašich slov mám dojem, že si vážite každú rolu, aj tú najmenšiu.

Niekedy malá postava utkvie viac ako veľká. V tomto bola priekopníčkou Stella Zázvorková, ktorá sa vo veľkofilme objavila na dve minútky a diváci si ju zapamätali. Som vďačná za každú postavu, povolanie herečky je moje poslanie, a tak k nemu pristupujem. V každom predstavení, ak ho chcem hrať pre ľudí, aby mi uverili, že skutočne hrám s láskou, si musím nájsť niečo, čo ma baví. Každý človek by mal byť v živote skromný, u hercov to platí obzvlášť. 

Viac sa dočítate v aktuálnom čísle Slovenky

- - Inzercia - -