Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Spoznajte bližšie laureátky na Slovenku roka 2022. Predstavujeme vám dámy z kategórie vzdelávanie

marec 26, 2022 - 08:42
Byť ženou je úžasné. A byť slovenskou ženou znamená súhru šikovnosti, šarmu, pracovitosti a krásy. To všetko a ešte oveľa viac spĺňajú nominantky 14. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka, ktoré organizuje Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom. Postupne vám ich cez víkendy predstavíme aj v inom ako profesnom svete. Zoznámte sa dnes s kandidátkami z kategórie vzdelávanie.
Foto: 
Ramon Leško

RNDr. EVA NEBUSOVÁ, riaditeľka Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu, Svit. Veľkou mierou sa zaslúžila o zachovanie stredných škôl vo Svite a o ich transformáciu na strednú odbornú školu polytechnickú ako následníčku Baťovej školy práce. Jej snahou bolo aj to, aby súčasná škola získala čestný názov „SOŠ Jana Antonína Baťu“, a tým sa Baťovo meno znovu spojilo s mestom Svit.

Ako najradšej trávite víkendy?

Keďže cez týždeň sa naplno venujem práci, ak nemám cez víkend pracovné povinnosti, moje víkendy patria oddychu, aktívnemu. Takmer každý týždeň som v Tatrách aspoň na malej vychádzke. K relaxu patrí sauna, plávanie, bicykel, korčule , stretnutia s blízkymi a KNIHY. Zbožňujem chvíle s 3 K – kniha, káva , koláč / heslo Martinusu.../

Veľa času venujem ručným prácam , najmä pleteniu. Počas pandémie som zo zvyškov vlny uplietla cca 40 vankúšov deťom na náš internát. Teraz rozdávam upletené pulóvre kolegyniam...

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?

Keďže bývam sama – dospelý syn Juraj býva a pracuje v Bratislave, odpoveď je jasná. „ Čo si navarím, to si zjem“. / Alebo naopak?/

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Ja sa osobne teším na každý jeden deň. Po chorobe, ktorú som prekonala, to nie je klišé. Som šťastná, keď idem a som v práci, teším sa na oddych, teším sa na slniečko, ale aj na dážď. Prijímam naozaj každý deň ako dar, ktorý treba vyplniť a prežiť čo najkrajšie.

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?

Situácia u našich susedov ma zasiahla mimoriadne silno – asi ako každého z nás. Táto agresia sa deje veľmi blízko nás a myslím si, že veľa ľudí, tak ako ja,  má strach. Na našu školu po prvýkrát 1.9.2021 nastúpili ukrajinskí študenti . Aj z Charkova. Celú situáciu sme aj vďaka nim prežívali ešte citlivejšie. Rodinám z Charkova sme pomohli nájsť ubytovanie pod Tatrami, deti umiestňujeme u nás v škole. Zrealizovali sme okamžite finančnú zbierku , ale aj zbierku šatstva, obuvi, hygienických potrieb, všetkého, čo títo ľudia potrebujú. V týchto náročných časoch by si mali všetci ľudia uvedomiť, aké máme šťastie, že sme v pozícii , v ktorej môžeme pomáhať a nie v tej, v ktorej potrebujeme pomôcť. Vážme si to a konajme!

nebusova.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?

Som vďačná za úžasných ľudí, ktorých mám okolo seba bez ohľadu na to, či mi svoj hlas odovzdajú alebo nie. Som šťastná, že mám okolo seba nádhernú rodinu, úžasného syna. Som šťastný človek, pretože mám prácu, ktorá ma neskutočne baví, že pracujem s fantastickým kolektívom ľudí – kolegov aj žiakov. Všetkým im patrí moje ĎAKUJEM!

Doc. Ing. IVETA VASKOVÁ, PhD., dekanka Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach, s odborným zameraním v oblasti zlievarenstva. Pod jej vedením ako jedinej ženy v tejto pozícii fakulta napreduje a rozvíja sa v rámci TU a vychováva absolventov pre povolania budúcnosti. Odbornosť, uplatniteľnosť, prepojenosť na prax a partnerský prístup k študentom patria medzi jej hlavné hodnoty.

Ako najradšej trávite víkendy?

Ak sa mi podarí tráviť čas víkendovo, utekám do prírody. Milujem každý kút Košíc, Slovenska, Tatry sú klasika, malebná  časť Nízkych Tatier – Krpáčovo  a Tále sú mojou srdcovkou. Milujem more a nemám problém šoférovať k najbližšiemu pobrežiu hoci len na dve noci, z morskej energie čerpám dlho.  A keďže bývam v rodinnom dome so záhradou, včeličkami či rybičkami, niektoré víkendy sa venujem aj im. 

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?

Varím rada, varím rýchlo, varím chutne – veľa čerpám z prírody. Keď ma suseda vidí s košíkom na záhrade, z diaľky kričí: nakupuješ, nakupuješ? Ja som bylinkárka, od jari do neskorej jesene nám príroda ponúka svoje dary, lebo neexistuje bylina, aby na niečo nebola.. Dnes som napríklad varila polievku zo žihľavy, púpavy a medvedieho cesnaku. Ale chystám aj sviečkovú či segedín. Varenie zvládam, som zlievačka, veď je to ako príprava vsádzky do pece, suroviny musia byť kvalitné a v správnom pomere  -- A keďže naše rodinné pravidlá  sú nastavené tak, že v interiéri varím ja, v exteriéri manžel – obľubujem aj rodinné grilovačky. 

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Snažím sa tešiť  kontinuálne – najviac z toho že sme doma všetci zdraví.

Teším sa že naša Technická univerzita v Košiciach a Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE tohto roku oslavujú 70 rokov, aj keď vznik našej fakulty sa viaže k vzniku Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, čiže oslavujeme 260 rokov a verím, že po absencii dvoch rokov sa nám podarí uskutočniť náš tradičný skok cez kožu spojený so stretnutím absolventov.

Teším sa z kontaktnej prezenčnej výučby kvôli učiteľom aj študentom a viery že to už takto zostane.

Teším na masívny návrat rozumu , zodpovednosti  a slušnosti do všetkých sfér, lebo neslušnosť je nebezpečná, a snáď skoro prestane byť v móde.

Teším sa na nové prekvapenia, ktoré nám prinesie svet vedy a techniky  - často  sa nestačím čudovať.

Teším sa na jar a leto, ktoré prídu po ťažšom zimnom období. Doslova a aj obrazne.

Teším sa na konkrétne príležitosti spolupráce v osobnom živote aj v snahe o spoločné dobro, ktoré nám pomôžu zažiť viac radosti a uvedomiť si, že každý deň môže byť zmenou k lepšiemu.

Teším sa že ľudia čoraz viac začínajú chápať, že žijeme na dlh voči prírode, preto ma napĺňa nádejou, ak vidím vysádzať stromy či separovať odpad. 

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?

Verím a dúfam v skoré vyriešenie situácie, lebo neexistuje dobrá vojna ani zlý mier. Motiváciou je fakt, že sme si overili že  slovenskí ľudia nie sú zlí. 

vaskova.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?

Podporujte ženy, zaslúžia si to... Pomôžte ostatným ženám uspieť, ak pomôžete jednej, tak žiariť budeme všetky. Povzbudzujte  ostatné ženy! 

Len spolu sme lepšie. Ako povedala Madeleine Albright: „V pekle existuje špeciálne miesto pre ženy, ktoré nepomáhali ostatným ženám.“ A preto : „V nebi existuje špeciálne miesto pre ženy, ktoré podporovali ďalšie ženy.“ Rodine odkazujem: Ľúbim Vás.

Hlasujte za svoju favoritku a vyhrajte exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.

Hlasovanie je spustené na stránke https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/

- - Inzercia - -