Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

František Košarišťan alias Fero Joke. Komik so srdcom na správnom mieste

marec 27, 2022 - 16:00
František Košarišťan alias Fero Joke otvára Slovákom srdcia aj oči. Vyjadruje sa k témam, ktoré nie sú jednoduché a apeluje na dobro, ktoré všetci v sebe máme. Hoci roky pomáhal ľuďom so špeciálnymi potrebami priamo v nemocnici, cítil, že potrebuje obsiahnuť širší okruh verejnosti, aby bol jeho vplyv čo najúdernejší a zamierený skutočne na všetkých, ktorí pomoc cez smiech momentálne potrebujú. Pomáhanie iným berie ako prirodzenú súčasť svojho života, viedli ho k tomu rodičia.
Foto: 
instagram

Hviezda sociálnych sietí s vyšším zámerom

Hoci Fero ľudí pred prílišným časom stráveným na sieťach vystríha, pravda je taká, že práve vďaka nim zarába. Okrem humoru, ktorý cez siete pravidelne prináša sa práve ony stali platformou, kde sa vyjadruje k aktuálnemu dianiu v spoločnosti na Slovensku, traumám, šikane, sexuálnej orientácii ako aj smutným udalostiam u našich východných susedov. V jednom zo svojich príspevkov uviedol, že je situáciou natoľko dotknutý, že sa na chvíľu musel odmlčať a humor, ktorý spríjemňuje dni tisíckam sledovateľov, neprinášať. Od vypuknutia bojov svoju energiu venoval skôr možnostiam pomoci ľuďom dotknutým touto katastrofou, ale svojim fanúšikom sľúbil, že v najbližšom čase začne opäť pracovať naplno, lebo humor a odľahčenie potrebujeme všetci aj v týchto ťažkých dňoch. Veselé príbehy postavičky znázorňujúcej stereotyp slovenskej ženy „Maje“ sú vždy doplnené o príspevky venujúce sa všeobecnému dobru. „Pomáhať je prirodzené, tak sme to vždy doma mali nastavené,“ vysvetľuje komik. Hoci má jeho humor svojich kritikov, veď bez kritiky sa neobíde v živote nič, samotný fakt, že bol obyčajný chlapec z Oravy schopný získať si srdcia takmer 360 tisíc sledovateľov, je dôkazom, že čosi robí správne. Na otázku, kto vlastne je odpovedá jednoducho: „V prvom rade som komik, nepovažujem sa za celebritu, rád zabávam ľudí a trávim čas s tými, ktorí to potrebujú.”

Na výslní v ťažkej dobe

S Františkom Košarišťanom, teda Ferom Jokom, sme sa stretli počas nabitého pracovného dňa, kedy sa asi o štrvtej poobede konečne dostal k obedu. Ako sme sa dozvedeli, tesne predtým bol na vyhlásení so starostom Bratislavy Vallom, a teda obed musel počkať. Je však zvyknutý fungovať vo vysokom tempe a stretávať sa s významnými ľuďmi, lebo chápe, že iba takto môže svoje posolstvo šíriť ďalej. “Som teraz veľmi zaneprázdnený, ale teším sa z toho. Mňa baví baviť, veď humor je soľou života. A myslím si, že soliť treba teraz veľa. Nielen cez sociálne siete, ale už aj cez printové média sa k nám dostáva veľa negatívnych informácií, veľakrát ľudia umocňujú napätú situáciu komentármi. Nie je to ľahké momentálne prinášať humor, bojujem aj s demotiváciou,” vysvetlil nám, kde vidí miesto pre humor v aktuálnom čase. Okrem svojho pôsobenia na sieťach je v tejto dobe súčasťou šou Let’s Dance, ktorú prináša divákom TV Markíza. Aj tu sa už ozvali hlasy, ktoré spochybňujú vysielanie zábavnej šou v čase vojny. Svoj postoj obhájil slovami na svojom profile: “Niektorí z vás riešite, že či je to vhodné alebo nie. Zrejme na to neexistuje úplne jednoznačná odpoveď. Posledné dva roky sa zvýšila potreba riešiť duševne zdravie kvôli pandémii, posledných par dní zúri u našich východných susedov vojna a opäť cítime tlak na naše duševné zdravie. Myslím si, že v týchto momentoch je veľmi doležité byť pripravený niečo spraviť pre svoje duševné zdravie. Uvoľniť sa, zabaviť sa…nie na úkor ostatných, ale naopak, pre nich.“ Komikov apel sa sústredil na fakt, že televízia Markíza cez svoju nadáciu pripravila k prenosu možnosť prispieť na Ukrajinu v spolupráci s neziskovou organizáciou Človek v ohrození.

Humor je soľou, ale nestačí

Pravdou je, že ma kontaktuje dosť veľa ľudí, ktorí odo mňa ani neočakávajú odpoveď, len mi poďakujú za to, že som im napríklad zlepšil deň, alebo humorom pomohol preklenúť ťažšie obdobie. Je to pre mňa veľká satisfakcia,” vysvetľuje Fero a dodáva, “keď to možnosti dovolia, venujem sa svojim mentálne znevýhodneným klientom a deťom na detskej onkológii, čomu však situácia s covidom dlho nepriala. Vždy som sa snažil nájsť cestu ako pomôcť, ale keďže moji klienti sú ľudia s podlomeným zdravím a pridruženými diagnózami, uvoľňovanie opatrení sa ich dotkne asi až neskôr.“ Nemocničné prostredie je komikovi blízke aj kvôli vzdelaniu a praxi v zdravotníctve. Časom mu to však nedalo a pridružil aj školstvo. „Okrem zdravotníckej školy som si popri zamestnaní v nemocnici dokončil špeciálnu pedagogiku, za čo som veľmi vďačný, lebo ma to veľmi napĺňalo. Ale je pravda, že ak som sa predtým klientom venoval na 100%, tak teraz sa im venujem tak na 30%.“ A nám je hneď jasné, že je skrátka nemožné sedieť na viacerých stoličkách zároveň.

Psychohygiena je nutnosť

„Počas siedmych rokoch v nemocnici a kontinuálnej práci s mentálne znevýhodnenými klientmi som vyhorel. Preto aj teraz v každom rozhovore upriamujem pozornosť na psychohygienu a ľuďom pracujúcim v zdravotníctve a školstve prízvukujem, že treba myslieť aj na seba. Veľmi si vážim všetkých, čo v školstve a zdravotníctve ostali, keďže ako vieme, tieto sektory sú u nás veľmi poddimenzované. Keď na ne upriamime pozornosť, myslím si, že až vtedy sa ako krajina môžeme posunúť,“ začína svoje rozprávanie o citlivej téme vyhorenia a nutnosti starať sa aj o seba. Ako si teda pomáha on konkrétne a čo by možno odporučil ľuďom aktívnym v pomáhajúcich profesiách? „Snažím sa veľa času tráviť s rodinou a priateľmi. Aj práca s klientmi je svojím spôsobom moja psychohygiena, lebo jej je teraz menej a tie momenty s nimi si vyslovene užívam. V neposlednom rade prechádzky so psom a slovenské hory. Exotika ma neláka, ale zatvoriť sa niekde vo vysokohorskej chate po dobrej túre, byť obklopený tichom, to áno. Milujem Oravu, odtiaľ aj pochádzam, nepohrdnem však ani inými miestami na Slovensku. Každý, a špeciálne ten, kto pracuje s ľuďmi, musí dbať aj na svoje vlastné psychické zdravie,“ pripomína kolegom a verejnosti.

Pálčivé témy a otázky

Fero Joke často spomína osobné záležitosti ako sú psychoterapie či šikana a tiež sa netají svojou sexuálnou orientáciou. S priateľom žijú na Záhorí a svojim vzťahom sa netaja, práve naopak. Komik svoju otvorenosť vysvetľuje z pohľadu pomoci iným, ktorí možno prežívajú čosi podobné: „Vo veku, keď mi nebolo najlepšie a sám som sa necítil dobre ma často zachránilo to, že som stretol niekoho rovnako orientovaného, ako som ja. Alebo tiež, keď som bol s mentálne znevýhodnenými ľuďmi a ostatní na nich nezazerali. Skrátka vždy som sa cítil lepšie, keď bol môj problém spoločným problémom s niekým iným.“ Nebál sa vyjsť s kožou na trh, ani pri takýchto citlivých záležitostiach? „Vždy rád otočím rozhovor na školstvo, zdravotníctvo, psychiatrické diagnózy či fakt, že som homosexuál, lebo sa snažím všetkým ukázať to, že ak prežívajú čosi podobné, nie sú v tom sami. To človeku skutočne pomôže.“ Šikana je ďalšou témou, ku ktorej sa komik neraz vyjadril. Predstavil sa dokonca v projekte s prezidentkou, kde vystupoval za verejnosť- niekoho, kto si šikanou prešiel, ale aj z pohľadu špeciálneho pedagóga. „Treba si uvedomiť, že šikana je tu na dennom poriadku a je nutné o nej hovoriť. Nie je v poriadku, ak na niekoho inak orientovaného na školskej chodbe kričia vulgárne výrazy, alebo ak spolužiak napíše rovnako mladej dievčine, že je obézne prasa. Je to neprípustné.“ Zmeniť situáciu podľa neho môžu len zákony a tresty, ktoré budú jasne určovať, čo je už nad rámec slušnej komunikácie. A toto by sa malo prirodzene týkať aj virtuálneho priestoru, kde komentáre nie sú nijak limitované a pritom môžu mať pre ľudí v mladšom veku či zlom životnom rozpoložení priam fatálne následky. Čo môžu podľa neho v tomto smere podniknúť rodičia detí?   „Nedovoliť siete, do istého veku razantne. Ak už je to nereálne, treba siete používať kontrolovane. Existujú rodičovské zámky, treba ich použiť. Nepoľaviť od toho, lebo je to veľké nebezpečie. My si to neuvedomujeme, ale jedná sa možno o najväčšie nebezpečenstvo, aké majú dnešní adolescenti v rukách. Kontrola od rodičov, ale aj dôvera vo vzťahu medzi dieťaťom a rodičom je základ. Ideálne na sieťach nebyť vôbec, hoci sám som tam aktívny, tiež mám často myšlienky, že zo sociálnych sietí odídem,“ uzatvára.

Keď sme Fera oslovili ohľadom rozhovoru, nesmierne sa potešil a vysvetlil, že byť v Slovenke je pre neho „čosi ako, keď sa renomovaný vedec objaví v uznávanom vedeckom časopise.“ Jednou z postáv, ktoré znázorňuje vo svojich videách je práve Maja. Aký je jej význam? „Snažím sa zachytávať práve stereotyp slovenskej ženy, všetci máme babičky, tety, kamošky, ktoré majú svoje zaužívané zvyklosti a nimi žijú. Niekde sú nezbednice, že sa poohovárajú, niekde sú šikovné a majú ľudí rady. Snažím sa tie stereotypy zachytávať pre ďalšie generácie. Úprimne, ja som sa skoro zbláznil od radosti, keď ma oslovili zo Slovenky.“ A hoci Maja poskytuje odľahčenie a čitateľkám odkazuje, aby im pekne rástli muškáty, skutočný Fero sa za každou humornou chvíľkou prederie na povrch. Všetkým praje, “aby sme aj v tejto polarizovanej dobe dokázali veriť, že všetko bude dobré. Neurážajme sa a nešírme nenávisť,“ dodáva na koniec.

Susedské vzťahy.

Autor: 
Fero Joke