Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Spoznajte bližšie laureátky na Slovenku roka 2022. Predstavujeme vám dámy z kategórie Zdravotníctvo

apríl 08, 2022 - 21:06
Byť ženou je úžasné. A byť slovenskou ženou znamená súhru šikovnosti, šarmu, pracovitosti a krásy. To všetko a ešte oveľa viac spĺňajú nominantky 14. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka, ktoré organizuje Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom. Postupne vám ich cez víkendy predstavíme aj v inom ako profesnom svete. Zoznámte sa dnes s kandidátkami z kategórie Zdravotníctvo.
Foto: 
Ramon Leško

PharmDr. ZUZANA BAŤOVÁ, PhD, bývalá riaditeľka a generálna tajomníčka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Má za sebou aj bohatú publikačnú a prednáškovú činnosť doma i v zahraničí.

Ako najradšej trávite víkendy?
Som rada, že víkend má dva dni. Sobota, ako asi pre väčšinu slovenských rodín, je o venovaní sa domácnosti. Upratujem, dávam prať, vešiam, žehlím, nakupujem jedlo na ďalší týžden, varím - ideálne aj na nedelu. Sobota večer je už príjemná, trávim ju s najbližšími pri dobrom filme, rozhovore alebo hudbe. Nedelu mám najradšej, dlhé ráno s čajom a knižkou, prechádzka v prírode, neskorší obed a lenivý podvečer.

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?
Variť viem a aj pravidelne cez víkend varím. Je to však pre mňa viac povinnosť ako potešenie. 
Akákoľvek spoločnosť v kuchyni mi varenie spríjemní, či už mi niekto pomôže s  krájaním zeleniny alebo ma zabaví rozprávaním na akúkoľvek tému. 

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Nie som vôbec zimný typ človeka a každý rok sa teším na prichádzajúcu jar, vyššie teploty, prebúdzajúcu sa prírodu a štebot vtákov. 

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?
Motiváciu som v týchto náročných časoch stratila. Viaceré veci mi prestali dávať zmysel a tak kráčam životom zo dňa na deň plniac si povinnosti v práci a v rodine. Ak ale zistím, že môžem a viem niečim konkrétnym pomôcť vždy to rada spravím. Vtedy mám aspoň na chvíľu pocit užitočnosti. 

batova.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?
V prvom rade by som sa chcela úprimne poďakovať.  A v druhom zaželať naďalej otvorenú myseľ a srdce. 
MUDr. EMÍLIA BUČKOVÁ, primárka Liečebne pre dlhodobo chorých, lekárka geriatrickej ambulancie v Brezne. Popri liečbe je jej snahou vytvoriť domáce prostredie pacientom, pre ktorých je  LDCh v mnohých prípadochposledným miestom pobytu v ich hraničnej životnej situácii. Prispela k dobrému menu tohto zariadenia v rámci Brezna i širšieho okolia.
Ako najradšej trávite víkendy?
Veľa rokov som mala 1-2 víkendové dni obsadené službami.Dakedy sme slúžili tzv.ruské kolo/ aj keĎ neviem, či je teraz vhodné použiť toto označenie/ prišla som v piatok ráno dopráce,kontinuálne pokračovala služba a prišla som domov v pondelok odpoludnia/, čiže cez týždeň som dobiehala práce doma.Pri pozeraní fotografií z mladosti som si uvedomila, že na víkendových fotografiách sú moje malé deti väčšinou iba s manželom. Ale neskôr som im to vynahradila, víkendy vždy v aktivite, najmä vyplnené športom, turistikou,kultúrou, so širšou rodinou. Teraz už mám skrátený pracovný týždeň o jeden deń, ktorý venujem buď vnúčikovi alebo dobieham neprečítané knihy,časopisy, odbornú literatúru.Víkendy sa snažím vypĺňať pohybom.
Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?
Priznám sa, že práca v kuchyni ma nikdy nelákala , manžel ma postupne plne v kuchyni zastúpil. Keď som išla do veľkej služby, manžel najskôr prihrieval nachystané jedlá, neskôr niečo dovaril a napokon pripravil celé jedlo. Raz mi môj mladší syn povedal, či sa nenahnevám, keď povie, že oco robí lepšie palacinky.Vôbec som sa nenahnevala a povedala som mu, aby len chválil oca naďalej a budem bez kuchynských povinností. Syn miluje kremeše, tak sa ich naučil robiť od mojej mamy a robí ich vynikajúco doteraz na Vianoce.Starší syn má rád jedlá starých materí, ale aj indickú a čínsku kuchyňu, vie uvariť takýto obed pre celú rodinu.A takto sme všetci spokojní.
Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?
Teším sa ,samozrejme, na Gala večer Slovenky roka. Teším sa na to, že vnúčik už začína byť v kontakte partnerom, že mu budem za chvíľu čítavať knižky. Rada by som si ešte skrátila pracovnú dobu o jeden deň v týždni a to by už bolo super pre mňa aj pre rodinu.
Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?
Ja som absolútna pacifistka. Je pre mňa veľmi ťaživé pomyslenie, že na jednej strane my zachraňujeme životy a na druhej strane niekto ten život zbraňou ničí. Absolútne odsudzujem to, že niekto vyrába zbrane, predáva ich a nedajbože ich používa. Je hrozné vedieť, že zomierajú ľudia aj v tejto dobe od hladu a na zbrane sa vynakladajú miliardy.Chýbajú v zdravotníctve, školstve, kultúre,športe, sociálnej sfére. Ostáva len apelovať na zdravý rozum.

buckova.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?
Za hlasy odovzdané pre mňa v ankete Slovenka roka ďakujem rodine, priateľom, známym a ostatným priaznivcom, čitateľom Slovenky. Časopis Slovenka ma sprevádzal od detstva. Veľmi si to vážim. Všetkým želám predovšetkým pevné zdravie , každodennú malú radosť , a najmä pokoru pred tým, ak sa vždy ráno zobudia a prežijú deň podľa toho, ako si to želajú.
PhDr. ALENA KELLNEROVÁ, MPH.sestra, riaditeľka Úseku ošetrovateľstva v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice. Celý profesionálny život zasvätila pomoci pacientom na Klinike úrazovej chirurgie. S nasadením bojovala s pandémiou koronavírusu na reprofilizovanom covid pracovisku. V súčasnosti ako riaditeľka úseku ošetrovateľstva manažuje sestry a ďalšie kategórie zdravotníkov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice.

Ako najradšej trávite víkendy?

Veľa voľného času mi nezostáva, lebo prácu si často nosím domov aj na víkendy. Ale rodina má v mojom srdci svoje pevné miesto. Keď si nájdem čas, rada si prečítam knihu, idem do prírody na turistiku, či si fyzicky oddýchnuť do záhradky. V prírode som vždy nachádzala pokoj a nie je to iné ani dnes. Človeku to dobíja baterky.

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?

Varím. -- Každá žena musí variť, ja varím rada. Čo ma naozaj nebaví a nemám k tomu žiadny vzťah je pečenie. Koláčik si vychutnám s dobrou kávičkou niekde v kaviarni.

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Na letnú dovolenku s rodinou. Už sa neviem dočkať. Všetci nielen v zdravotníctve potrebujeme po viac ako dvoch covidových rokoch cítiť, že prichádza lepšie, krajšie, pozitívnejšie obdobie. 

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?

To, že sme stále ľuďmi. Slovákov už niekoľko dní intenzívne valcuje vlna solidarity. Je veľmi inšpiratívne vidieť, že napriek tomu, ako sme za posledné obdobie skúšaní, máme guráž po práci ísť pomáhať na železničné stanice, zapájame sa do zbierok, naši zdravotníci ešte majú obsadené covidové lôžka a už slúžia v ukrajinskom zdravotnom centre. To, že to ľudské v nás vždy vyjde na povrch, to je nám motiváciou v tomto čase. 

kellnerova.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?

Že ich hlas bude patriť všetkým zdravotníkom. Nielen mojim kolegom v Univerzitnej nemocnici v Košiciach, ale všetkým, ktorí tak ako ja, celé roky pracujú v zdravotníctve, liečia a ošetrujú pacientov, často vracajú do života tých, ktorí nedúfajú, že majú nádej.   

Hlasujte za svoju favoritku a vyhrajte exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.

Hlasovanie je spustené na stránke https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/