Dnes je nedeľa, 03.júl 2022, meniny má: Miloslav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ministri odsúhlasili pridruženie Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre

máj 26, 2022 - 13:28
Pre nadobudnutie platnosti zmluvy bude potrebný ešte súhlas Národnej rady SR a ratifikácia prezidentky SR.
Foto: 
canva.com

Vláda dnes odsúhlasila uzavretie Zmluvy o pridružení medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Zo schváleného návrhu vyplýva, že zmluva umožní slovenským firmám nasledujúcich sedem rokov priame zapojenie sa do dodávateľských reťazcov v rámci ESA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré zmluvu na vládu predložilo, označilo pridruženie Slovenska za ambicióznejšiu a intenzívnejšiu formu spolupráce, ktorá umožňuje aj priamu spoluprácu s členskými štátmi ESA, čo doterajšia spolupráca neumožňovala. Uzavretie zmluvy na obdobie siedmich rokov predpokladá od roku 2022 naďalej ročný odhadovaný príspevok SR zhruba 4,5 milióna eur a pol milióna eur ročne na prevádzku vesmírnej kancelárie. Pre nadobudnutie platnosti zmluvy bude potrebný ešte súhlas Národnej rady SR (NR SR) a ratifikácia prezidentky SR.

V pridruženom členstve v ESA vidí ministerstvo príležitosti pre subdodávateľov automobilového alebo leteckého priemyslu diverzifikovať časť svojho portfólia a dodávateľské príležitosti vie využiť aj sektor software spoločností. Vplyv by mohla mať aj na rozvoj slovenských start-up a spin-off spoločností. „Celkovo možno konštatovať, že pridružené členstvo v ESA ponúka možnosti na transformáciu slovenského hospodárstva a rozvoj jeho inovačného potenciálu k oblastiam s vyššou pridanou hodnotou,“ zhodnotil rezort školstva.

Štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis (SaS) poukázal na to, že Slovensko má vo výskume vesmíru dlhoročnú tradíciu a aktívne sa podieľa aj na výskume vesmírnej fyziky a astronautike. „Status pridruženého člena ESA prinesie Slovenskej republike možnosť zapojiť sa do zvýšeného objemu projektov, posilnenie nášho výskumného potenciálu a nové možnosti pre slovenské firmy. Tie sa budú môcť zapojiť do transformácie ekonomiky a získajú tak možnosť byť dodávateľmi alebo subdodávateľmi dodávateľov ESA,“ ozrejmil vo svojom stanovisku, ktoré poskytol odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva.

Poslanci NR SR ešte koncom januára 2021 rozhodli o predĺžení platnosti Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte s ESA o 18 mesiacov. Dôvodom na predĺženie bolo, že proces prípravy medzinárodnej zmluvy o pridruženom členstve, ktorý vláda odsúhlasila 7. októbra 2020, bol časovo neuskutočniteľný do 3. februára 2021. Požiadalo preto agentúru o predĺženie platnosti tejto zmluvy až do obdobia ukončenia jednaní o pridruženom členstve. Predpoklad bol, že sa to podarí do 4. augusta 2022, teda za 18 mesiacov. Ministerstvo chcelo týmto krokom zamedziť vzniku právneho vákua bez zmluvného vzťahu s ESA.

Slovensko s ESA uzavrelo v roku 2015 Zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte. Účinnosť nadobudla 4. februára 2016 na päť rokov. Slovensko v rámci tejto dohody financovalo 39 projektov sumou viac ako 5,4 milióna eur. Projekty sa zameriavali na špičkový vesmírny výskum a prispievajú k rozvoju a diverzifikácii malých a stredných podnikov a vzniku start-upov.

- - Inzercia - -