Dnes je nedeľa, 03.júl 2022, meniny má: Miloslav
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Právnik Zoroslav Kollár dostal peňažný trest 70-tisíc eur

máj 27, 2022 - 10:48
Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania. Pokiaľ by odsúdený peňažný trest nezaplatil, v rámci dohody bol určený náhradný trest v dĺžke 14 mesiacov väzenia.
Foto: 

Dnešné rozhodnutie súdu je právoplatné, keďže súčasťou dohody je záväzok nepodávať voči verdiktu odvolanie.

Podľa samosudkyne Ruženy Sabovej je dohoda primeraná a spravodlivá. Odsúdený zase pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou. „Opísal som skutky tak, ako sa stali," povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal," doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu

Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS). Odovzdanie finančnej čiastky 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Bývalý riaditeľ SIS Vladimír P. prijatie úplatku odmieta, vo veci však na neho bola podaná obžaloba.

Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, je sprostredkovanie úplatku za krytie nelegálnej výroby cigariet od príslušníka skupiny piťovci Tomáša R. pre Makóa. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Tomáš R. poskytol finančnú čiastku 300 000 eur.

Zoroslav Kollár je tiež obvinený v kauze Víchrica týkajúcej sa korupcie v súdnictve. Dnešná dohoda sa však daného prípadu netýkala.

- - Inzercia - -